Прыклад стацыянарных хваль і стаячых хваль

4 Прыклады стацыянарных і стаячых хваль

1. Даўжыня струны складае 0,6 метра. Калі нацяжэнне струны адрэгуляваць так, каб хуткасць хвалі складала 120 м/с, то асноўная частата...
А. 100 Гц
B. 120 Гц
C. 140 Гц
D. 150 Гц
У. 350 Гц
Абмеркаванне:

Гэта вядома :
Даўжыня дроту (L) = 0,6 метра
Хуткасць хвалі (v) = 120 м/с.
Спыталі :
Асноўная частата (f1)?
Джаваб :
Формула асноўнай частаты (f1) стацыянарныя хвалі або стаячыя хвалі, дзе абодва канцы струны прымацаваны:
f1 = v / 2L
Асноўная частата (f1) хвалі — гэта:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Гц
Правільны адказ — А.

2. У выніку адлюстравання ўтвараецца стацыянарная хваля з ураўненнем: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) метраў. З прыведзенага вышэй ураўнення хуткасць адлюстраванай хвалі роўная...
А. 10,0 м/с
B. 11,5 м/с
С. 12,4 м/с
D. 13,2 м/с
Усходняя 14,0 м/с
Абмеркаванне:
Стацыянарныя хвалі - 1Гэта вядома :
Стацыянарныя хвалі - 2Спыталі :
Хуткасць адлюстраванай хвалі (v) ?
Джаваб :

Стацыянарныя хвалі - 3

Правільны адказ — Д.

3. Адзін канец ніткі даўжынёй 3 м прывязаны, а другі канец падлучаны да вібратара. Пры вібрацыі вібратара на нітцы ўтвараецца стацыянарная хваля, як паказана на малюнку:

Палажэнне 5-га страўніка ад звязанага канца…

А. 0,9 мАбмеркаванне Нацыянальнага экзамену па фізіцы ў сярэдняй школе 2016 года - 57

Б. 1,2 м

Каля 2,5 м

Г. 2,7 м

Усход 3,0 м

Абмеркаванне

Канец ніткі, падлучанай да вібратара, можа свабодна рухацца, пакуль канец ніткі, падлучанай да слупа, прывязаны.

Адлегласць паміж двума бліжэйшымі вузламі = 3 метры / 5 = 3/5 метра.

Пазіцыя 1-га вузла ад звязанага канца = 3/5 метра

Пазіцыя 2-га вузла ад звязанага канца = 2 (3/5 метра) = 6/5 метра

Пазіцыя 3-га вузла ад звязанага канца = 3 (3/5 метра) = 9/5 метра

Пазіцыя 4-га вузла ад звязанага канца = 4 (3/5 метра) = 12/5 метра

Адлегласць паміж адным вузлом і бліжэйшым жыватом = 1/2 (3/5 метра) = 3/10 метра.

Размяшчэнне 5-га страўніка ад звязанага канца = адлегласць 4-га вузла ад звязанага канца + адлегласць паміж адным вузлом і бліжэйшым страўнікам = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 метра.

Правільны адказ — Д.

4. У эксперыменце Мельдэ была атрымана стацыянарная хваля, як паказана на малюнку. Калі даўжыня выкарыстоўванай струны складае 1,5 м, то месцазнаходжанне чацвёртага вузла, разлічанае па крыніцы вібрацыі, роўна...

А. 0,40 мАбмеркаванне Нацыянальнага экзамену па фізіцы ў сярэдняй школе 2016 года - 58

Б. 0,54 м

Каля 0,96 м

Г. 1,02 м

Усход 1,10 м

Абмеркаванне

Адлегласць паміж двума бліжэйшымі вузламі = 1,5 метры / 11 = 1,5/11 метра.

Размяшчэнне вузла 1 ад крыніцы вібрацыі = 1,5/11 метраў

Размяшчэнне 2-га вузла ад крыніцы вібрацыі = 2 (1,5/11 метраў) = 3/11 метраў

Размяшчэнне 3-га вузла ад крыніцы вібрацыі = 3 (1,5/11 метраў) = 4,5/11 метраў

Размяшчэнне 4-га вузла ад крыніцы вібрацыі = 4 (1,5/11 метраў) = 6/11 метраў = 0,54 метра

Правільны адказ — Б.