Nəticəvi qüvvə tənliyi haqqında 3 sual
1. Kütləsi 5 ton olan avtomobil 50 saniyədə sakit vəziyyətdən çıxır və saatda 72 km sürətə çatır. Avtomobilə təsir edən qüvvə...
Məlumdur:
Kütlə (m) = 5 ton = 5000 kq
Başlanğıc sürət (vo) = 0
Son sürət (vt) = 72 km/saat = 20 m/s
Zaman intervalı (t) = 50 saniyə
Axtarış: Qüvvə (F)
Həll:
Qeyri-Bərabər Xətti Hərəkət düsturundan istifadə edərək sürətlənməni hesablayın:
v t = v o + at
20 = 0 + a (50)
20 = 50 a
a = 20 / 50 = 0,4 m/s 2
Nyutonun ikinci qanun düsturundan istifadə edərək nəticə qüvvəsini hesablayın:
ΣF = ma
F = (5000)(0,4) = 2000 Nyuton
2. Avtomobilin kütləsi 1 tondur, 4 saniyə ərzində sürəti 10 m/s-dən 18 m/s-ə bərabər şəkildə artır. Avtomobili sürətləndirən qüvvənin böyüklüyünü təyin edin.
Məlumdur:
Avtomobilin kütləsi (m) = 1 ton = 1000 kq
Zaman intervalı (t) = 4 saniyə
Başlanğıc sürət (v o ) = 10 m/s
Son sürət (vt ) = 18 m/s
Axtarış: Qüvvə (F)
Həll:
Qeyri-Bərabər Xətti Hərəkət düsturundan istifadə edərək sürətlənməni hesablayın:
v t = v o + at
18 = 10 + a (4)
18 – 10 = a (4)
8 = 4 a
a = 8 / 4 = 2 m/s 2
Nyutonun ikinci qanun düsturundan istifadə edərək nəticə qüvvəsini hesablayın:
ΣF = ma
F = (1000)(2) = 2000 Nyuton
3. İki qüvvə vektoru bir-birinə perpendikulyardır və nəticədə 10 N nəticə əldə edilir. Əgər qüvvə vektorlarından biri 6 N-dirsə, digər qüvvə vektorunun böyüklüyünü təyin edin.
Məlumdur:
Nəticə qüvvəsi (F) = 10 N
Qüvvə 1 (F1 ) = 6 N
Axtarılır: Güc 2 (F 2 )
Həll:
F 2 = 10 – 6 = 4 Nyuton