İp gərginliyi tənliyi

İp gərginliyi tənliyi haqqında 3 sual

1. Aşağıdakı şəkildə hamar üfüqi müstəvidə yerləşən üç blok, yəni A, B və C göstərilir. Əgər kütlə A = 1 kq, kütlə B = 2 kq və kütlə C = 2 kq və F = 10 N olarsa, A və B arasındakı ipdəki gərginliyin B və C arasındakı ipdəki gərginliyə nisbətini təyin edin.

Məlumdur:İp gərginliyi tənliyi 1

A-nın kütləsi (m A ) = 1 kq

Kütlə B (m B ) = 2 kq

C-nin kütləsi (m C ) = 2 kq

Dartılma qüvvəsi (F) = 10 N

Axtarışda olan: T AB : T BC

Həll:

Nyutonun İkinci Qanunu düsturundan istifadə edərək sistemin sürətlənməsini hesablayın:

ΣF = ma

F = (m A + m B + m C ) a

10 = (1 + 2 + 2) a

10 = 5 a

a = 10 / 5

a = 2 m/s 2

T AB hesablamaq üçün ipin gərginlik düsturundan istifadə edin

ΣF = ma

T AB = m A a = 1 (2) = 2 Nyuton

T BC-ni hesablamaq üçün ipin gərginlik düsturundan istifadə edin

ΣF = ma

T BC = (m A + m B ) a = (1 + 2) (2) = (3)(2) = 6 Nyuton

2. Kütləsi 6 kq olan A cismi və kütləsi 3 kq olan B cismi göstərildiyi kimi iplə birləşdirilib. Əgər sürtünmə əmsalı 0.3 və g = 10 m/s2 olarsa , cismin sürətlənməsini və hər blokun iplərindəki gərginliyi təyin edin.

Məlumdur:İp gərginliyi tənliyi 2

A cisiminin kütləsi (m A ) = 6 kq

B cisiminin kütləsi (m B ) = 3 kq

A blokunun sürtünmə əmsalı (µk ) = 0.3

Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2

A blokunun çəkisi (w A ) = m A g = (6)(10) = 60 N

A blokundakı normal qüvvə (N A ) = w A = 60 N

B blokunun çəkisi (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 N

İstənilən: Sistemin sürətlənməsi (a) və ipdəki gərginlik (T)

Həll:

A bloku hərəkət etdikdə kinetik sürtünmə qüvvəsini, yəni sürtünmə qüvvəsini hesablayın:

F k = µ k N A = (0,3)(60) = 18 Nyuton

Sistemin (a) sürətlənməsini hesablayın:

ΣF = ma

wB – F k = (m A + m B ) a

30 – 18 = (6 + 3) a

12 = 9 a

a = 12 / 9 = 1,3 m/s 2

A blokundakı ipdəki gərginliyi hesablayın (T A ):

ΣF = ma

T A – F k = (m A ) a

T A – 18 = (6)(1,3)

T A – 18 = 7,8

TA = 7,8 + 18 = 25,8 Nyuton

B (T B ) şüasındakı ipdəki gərginliyi hesablayın :

ΣF = ma

w B – T B = m B (a)

30 – T B = 3 (1,3)

30 – T B = 3,9

T B = 30 – 3,9

T B = 26,1 Nyuton

3. Kütlələri 5 kq və 3 kq olan iki A və B cisimləri sürtünməz kasnaqla birləşdirilib. P qüvvəsi kasnağa yuxarı istiqamətdə tətbiq olunur. Əgər hər iki blok əvvəlcə döşəmədə sükunətdədirsə, P-nin böyüklüyü 60 N olarsa, A blokunun sürətlənməsi nə qədərdir?

Həmçinin A və B bloklarındakı ipdəki gərginliyi təyin edin.

Məlumdur:İp gərginliyi tənliyi 3

Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 m/s 2

A-nın kütləsi (m A ) = 5 kq

A blokunun çəkisi (w A ) = m A g = (5)(10) = 50 Nyuton

Kütlə B (m B ) = 3 kq

B blokunun çəkisi (w B ) = m B g = (3)(10) = 30 Nyuton

Qüvvə P = 60 N

İstənilən: A və B (a) şüaları sisteminin sürətləndirilməsi və A (T A ) və B (T B ) şüalarındakı ipdəki gərginlik

Həll:

Nyutonun İkinci Qanunu düsturundan istifadə edərək sistemin sürətlənməsini hesablayın.

ΣF = ma

w A – w B = (m A + m B ) a

50 – 30 = (5 + 3) a

20 = 8 a

a = 20 / 8

a = 2,5 m/s 2

İpdəki gərginliyi hesablamaq üçün gərginlik qüvvəsi düsturundan istifadə edin

A blokundakı ipdəki gərginlik:

ΣF = ma

w A – T A = m A a

50 – T A = 5 (2,5)

50 – TA = 12,5

T A = 50 – 12,5 = 37,5 Nyuton

B blokundakı ipdəki gərginlik:

ΣF = ma

T B – w B = m B a

T B – 30 = 3 (2,5)

T B – 30 = 7,5

T B = 7,5 + 30 = 37,5 Nyuton