1.

Cazibə qüvvəsinin sürətlənməsi 10 N/kq-dır. Balığın üzərindəki su ilə sıxışdırılan səthinin sahəsi 6 sm2-dir . Balığın üzərindəki suyun balığa təsir edən qüvvəsini təyin edin.
Məlumdur:
Cazibə qüvvəsinə görə sürətlənmə (g) = 10 N/kq
Balığın səth sahəsi (A) = 6 sm 2 = 6 x 10 -4 m 2
Suyun sıxlığı = 1 qram/ sm3 = 1 (10 -3 kq ) / 10 -6 m3 = 10 3 kq/m3 = 1000 kq/ m3
Suyun hündürlüyü = 100 sm – 15 sm = 85 sm = 85 x 10 -2 metr
Axtarılan: Balıqların üzərindəki suyun balığa təsir edən qüvvəsi
Həll yolu:
Təzyiq tənliyi :
P = F / A
F = PA
F = ρ gh A
F = (1000)(10)(85 x 10 -2 )(6 x 10 -4 m 2 )
F = (10 4 )(510 x 10 -6 )
F = 510 x 10 -2
F = 5.1 Nyuton
2. Normal qan təzyiqi 80 mm civə sütunundan 120 mm civə sütununa qədərdir. Bu dəyər...
A. 80 Paskaldan 120 Paskala
B. 800 Paskala 1200 Paskala
C. 10256 Paskaldan 17589 Paskala qədər
D. 10526 Paskaldan 15789 Paskala
Məlumdur:
Normal qan təzyiqi = 80 mm civə sütunu – 120 mm civə sütunu
Axtarılır: Bu dəyər... Paskala bərabərdir
Həll yolu:
Barometrdə civənin hündürlüyü (dəniz səthindən yuxarı) = 760 mm civə sütunu
Hava təzyiqi (dəniz səthinin üstündə) = 1 atm = 1.0 x 105 Paskal
1 mm civə sütunu = ……. Paskal?
![]()
80 mm civə sütunu = 80 x 131.58 Paskal = 10,526 Paskal
120 mm civə sütunu = 120 x 131.58 Paskal = 15,789 Paskal
Düzgün cavab D-dir.
3. Dəniz səthinin üzərində barometrdəki civənin hündürlüyü 760 mm-dir. Əgər bir yerdə civənin hündürlüyü 700 mm-dirsə, həmin yerdəki hava təzyiqini təyin edin.
Məlumdur:
Barometrdə civənin hündürlüyü (dəniz səthindən yuxarı) = 760 mm civə sütunu
Hava təzyiqi (dəniz səthinin üstündə) = 1 atm = 1,013 x 105 Paskal
Tələb olunan sual: Civənin hündürlüyü 700 mm olduqda hava təzyiqini təyin edin
Həll yolu:
760 mm Hg = 1.013 x 10 5 Paskal
700 mm civə sütunu = ……… Paskal?
