1. Qazları qapalı bir qabda yerləşdirirəm, əvvəlcə həcmi V, temperaturu isə T olur. Son temperatur 5/4T, son təzyiq isə 2P-dir. Qazın son həcmi nə qədərdir?
Məlumdur:
İlkin həcm (V1 ) = V
İlkin temperatur (T1 ) = T
Son temperatur (T2 ) = 5/4 T
İlkin təzyiq (P1 ) = P
Son təzyiq (P2 ) = 2P
Axtarılır: Son Cild (V 2 )
Həll yolu:

[irp]
2. STP-də 2.00 mol qazın (ideal qaz) həcmini təyin edin. STP = Standart Temperatur və Təzyiq.
Məlumdur:
Qazın molları (n) = 2 mol buz
Standart temperatur (T) = 0 o C = 0 + 273 = 273 Kelvin
Standart təzyiq (P) = 1 atm = 1.013 x 10 5 Pa
Universal qaz sabiti (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin
İstənilən : Qazların həcmi (V)
Həll yolu:
İdeal qaz qanununun tənliyi (mol sayında, n)

2 mol qazın həcmi 44.8 litrdir.
1 mol qazın həcmi 45.4 litr / 2 = 22.4 litrdir.
İstənilən qazın 1 molunun həcmi 22.4 litrdir.
[irp]
3. Qapalı qabda 4 litr oksigen qazının temperaturu 27°C və təzyiqi 2 atm (1 atm = 105 Pa) təşkil edir . Universal qaz sabiti (R) = 8.314 J.mol e −1.K −1 və Avoqadro ədədi ( N A ) = 6.02 x 1023 molekul/mol e-dir . Qabdakı oksigen qazlarının molekulları hansılardır?
Məlumdur:
Qazların həcmi (V) = 4 litr = 4 dm3 = 4 x 10 -3 m3
Qazların temperaturu (T) = 27 o C = 27 + 273 = 300 Kelvin
Qazların təzyiqi (P) = 2 atm = 2 x 10 5 Pa
Universal qaz sabiti (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1
Avoqadro ədədi (N A ) = 6.02 x 10 23
İstənilən : Qabdakı oksigen qazlarının molekulları nədir (N)
Həll yolu:

1 mol oksigen qazında 1.93 x 1023 oksigen molekulu var.
[irp]
4. Standart temperatur və təzyiqdə (STP ) neon qazı (Ne, atom kütləsi = 20 u) olan qabın həcmi 2 m3-dür . Neon qazının kütləsini təyin edin!
Məlumdur:
Neonun atom kütləsi = 20 qram/mol e = 0,02 kq/mol e
Standart temperatur (T) = 0 o C = 273 Kelvin
Standart təzyiq (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Paskal
Həcm (V) = 2 m3
İstənilən : neon qazının kütləsi (m)
Həll yolu:
Standart temperaturda və təzyiqdə (STP), 1 mole istənilən qazlardan, neon qazı daxildir, həcmə malik olmaq 22.4 litrs = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.
![]()
2 m3 həcmində 44.6 mol neon qazı var.
Neon qazının nisbi atom kütləsi 20 qram/mol-dur.
Bu o deməkdir ki, 1 molda 20 qram və ya 0.02 kq neon qazı var. Çünki 1 molda 0.02 kq neon qazı var, onda 44.6 molda 44.6 mol x 0.02 kq/mol = 0.892 kq = 892 qram neon qazı var.