Kinetiese energie – probleme en oplossings
1. Twee motors het dieselfde massa en beweeg met verskillende kinetiese energie. Die kinetiese energie van die eerste motor is 9 keer die tweede motor se kinetiese energie. Die eerste motor se spoedvergelyking met die tweede motor is…..
Bekend:
Massa van motor A (m A ) = m
Massa van motor B (m B ) = m
Die kinetiese energie van motor B (K E B ) = K E
Die kinetiese energie van motor A (K E A ) = 9 K E
Gesoek: Die eerste motor se spoedvergelyking met die tweede motor
oplossing:
Die vergelyking van kinetiese energie:
KE = 1/2 mv²
2 KE = mv 2
v² = 2 K E / m
Die spoed van motor A:
v 2 = 2 K E A / m A = 2 (9 K E ) / m = 18 K E / m
Die spoed van motor B :
v 2 = 2 K E B / m B = 2 K E / m = 2 K E / m
Die vergelyking van die spoed van motor A en motor B:
18 K E / m : 2 K E / m
18: 2
9 : 1 = 3 2 : 1 2
[irp]
2. Die kinetiese energie van die voorwerp by punt B = 100 J. As die massa van die voorwerp 2.5 kg is , bepaal dan die kinetiese energie van die voorwerp wanneer dit die grond by punt C tref . Versnelling as gevolg van swaartekrag is 10 m/ s².
Oplossing
Die kinetiese energie van die voorwerp wanneer dit by punt B aankom:
PE = mgh = (2.5)(10)(4) = 100 Joule
Die kinetiese energie van die voorwerp wanneer dit by punt C aankom:
PE = mgh
PE = (2.5)(10)(4 + 6)
PE = (2.5)(10)(10)
PE = 250 Joule
[irp]