1. Isisindo ezimbili m 1 = 2 kg kanye m 2 = 5 kg zisendizeni ethambekele futhi zixhunywe ndawonye ngentambo njengoba kuboniswe esithombeni. I-coefficient ye-kinetic friction phakathi kwe-m 1 kanye ne-inclination ingu-0.2 kanti i-coefficient ye- kinetic friction phakathi kwe-m 2 kanye ne-inclination ingu-0.1.
(a) Nquma ukusheshisa kwazo
(b) Thola amandla okucindezela

Kwaziwa:
Isisindo 1 (m 1 ) = 2 kg
Isisindo 2 (m2 ) = 4 kg
I-coefficient yokungqubuzana kwe-kinetic phakathi kwe-m 1 kanye nendiza ethambekele (μ k1 ) = 0.2
I-coefficient yokungqubuzana kwe-kinetic phakathi kwe-m2 kanye nendiza ethambekele (μ k2 ) = 0.1
Ukusheshisa ngenxa yamandla adonsela phansi (g) = 9.8 m/s 2
a) Ubukhulu kanye nesiqondiso sokusheshisa

w 1 = isisindo 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s 2 ) = 19.6 AmaNewton
w 1x = w 1 isono 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 amaNewton
w 1y = w 1 cos 30 o = (19.6 N)(0.87) = 17 Newtons
N 1 = Amandla avamile ku-m 1 = w 1y = 17 Newtons
F k1 = Amandla okungqubuzana kwe-kinetic ku-m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 AmaNewton
---
w 2 = isisindo 2 = m 2 g = (4 kg)(9.8 m/s 2 ) = 39.2 AmaNewton
w 2x = w 2 isono 60 o = (39.2 N)(0.87) = 34.1 Newtons
w 2y = w 2 cos 60 o = (39.2 N)(0.5) = 19.6 Newtons
N 2 = Amandla avamile ku-m 2 = w 2y = 19.6 Newtons
F k2 = Amandla okungqubuzana kwe-kinetic ku-m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 AmaNewton
---
Ubukhulu bokusheshisa:
∑ F x = max
w 2x > w 1x ngakho-ke isiqondiso sokusheshisa sifana nesiqondiso se-w 2x.
Amandla akhomba ukusheshisa amahle kanti amandla anesiqondiso esiphambene nokusheshisa angemabi.
w2x - Fk2 - T2 + T1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2) futhix
w 2x – F k2 – w 1x – F k1 = (m 1 + m 2 ) a x
34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x
18.94 N = (6 kg) a x
a x = 18.94 N : 6 kg
a x = 3.16 m/s 2
Ubukhulu bokusheshisa = 3.16 m/s 2. Isiqondiso sokusheshisa = isiqondiso se-T 1 = isiqondiso se-w 2x
b) Ubukhulu bamandla okucindezela
Sebenzisa umthetho wesibili kaNewton entweni 2:
w 2x – F k2 – T 2 = m 2 a x
34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg)(3.16 m/s 2 )
32.14 N – T 2 = 12.64 N
I-T 2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Newtons
Amandla okucindezela = T = T 1 = T 2 = 19.5 Newtons
[irp]
2. m 1 = 4 kg, m 2 = 2 kg. Thola (a) ubukhulu kanye nesiqondiso sokusheshisa (b) Ubukhulu bamandla okucindezela axhumanisa m 1 kanye m 2 (c) ubukhulu bamandla okucindezela axhumanisa i-pulley nophahla.

Isixazululo

w 1 = m 1 g = (4 kg)(9.8 m/s 2 ) = 39.2 AmaNewton
w 2 = m 2 g = (2 kg)(9.8 m/s 2 ) = 19.6 AmaNewton
a) Ubukhulu kanye nesiqondiso sokusheshisa
∑ F y = may y
w 1 > w 2 ngakho-ke isiqondiso sento sifana nesiqondiso sesisindo 1 ( w 1 ) . Amandla anesiqondiso esifanayo nokusheshisa amahle kanti amandla anesiqondiso esiphambene nokusheshisa angemabi.
w 1 – T 1 + T 2 – w 2 = (m 1 + m 2 ) a y
w 1 – w 2 = (m 1 + m 2 ) a y
39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) a y
19.6 N = (6 kg) ngonyaka
a y = 19.6 N : 6 kg
a y = 3.26 m/s 2
Ubukhulu bokusheshisa = 3.26 m/s 2. Isiqondiso sokusheshisa = isiqondiso se-w 1.
b) Ubukhulu bamandla okucindezela axhumanisa u-m 1 no-m 2
Sebenzisa umthetho wesibili kaNewton ku- m2 :
∑ F y = may y
w 1 – T 1 = m 1 a y
39.2 N – T 1 = (4 kg)( 3.26 m/s 2 )
39.2 N – T 1 = 13.04 N
I-T 1 = 39.2 N – 13.04 N
I-T 1 = 26.16 Newton
Ubukhulu bamandla okucindezela axhumanisa izinto = T = T 1 = T 2 = 26.16 AmaNewton
c) Ubukhulu bamandla okucindezela axhumanisa i-pulley nophahla.
I-Pulley iphumule:
∑ F y = may y —— a y = 0
∑ F y = 0
Amandla aphezulu amahle, amandla aphansi awabi:
I-T 3 – I-T 1 – I-T 2 = 0
T3 = T1 + T2
I-T 1 kanye ne-T 2 zinobukhulu obufanayo , i-T 1 = T 2 = T = 26.16 N:
I-T 3 = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 AmaNewton
[irp]
3. Ibhloko 1 (m 1 = 10 kg) kanye nebhloko 2 (m 2 = 15 kg) exhunywe ngentambo phezu kwe-pulley engenakho ukungqubuzana. I-Coefficient yokungqubuzana okungaguquki phakathi kwebhloko 2 ene-inclination = 0.6. I-coefficient yokungqubuzana kwe-kinetic phakathi kwebhloko 2 ene-inclination = 0.42. Thola (a) Ubukhulu bamandla amancane u-F asetshenziswa ezintweni ukuze izinto zisheshise phezulu (b) Thola ubukhulu bamandla okucindezela.

Isixazululo

w 1 = Isisindo sebhloko 1 = m 1 g = (10 kg)(9.8 m/s 2 ) = 98 Newtons
w 2 = Isisindo sebhloko 2 = m 2 g = (15 kg)(9.8 m/s 2 ) = 147 Newtons
w 2y = w 2 cos 30 o = (147 N)(0.87) = 127.89 AmaNewton
w 2x = w 2 isono 30 o = (147 N)(0.5) = 73.5 Newtons
N 2 = Amandla avamile ebhulokini 2 = w 2y = 127.89 Newtons
F k2 = Amandla okungqubuzana kwe-kinetic kubhlokhi 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 AmaNewton
F s2 = Amandla okungqubuzana okungaguquki kubhlokhi 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 AmaNewton
a) Ubukhulu bamandla amancane u-F asetshenziswa ezintweni ukuze izinto zisheshise phezulu
∑ F x = max —— a x = 0
∑ F x = 0
Amandla aphezulu kanye namandla angakwesokudla alungile, amandla aphansi kanye namandla angakwesokunxele angalungile.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
F – F k2 – w 2x – w 1 = 0
F = F k2 + w 2x + w 1
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 Newton
b) Ubukhulu bamandla okucindezela
Sebenzisa umthetho kaNewton wokunyakaza kubhlokhi 1:
∑ F y = may y —— a y = 0
∑ F y = 0
I-T 1 – w 1 = 0
I-T 1 = w 1 = 98 Newton
Sebenzisa umthetho kaNewton wokunyakaza kubhlokhi 2:
F – F k2 – w 2x – T 2 = 0
T 2 = F – F k2 – w 2x
I-T 2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N
I-T 2 = 98 Newton
Ubukhulu bamandla okucindezela = T 1 = T 2 = T = 98 Newtons
[irp]
4. Ibhloko 1 (m 1 = 16 kg) lilele endaweni evundlile kanti ibhloko 2 (m 2 = 12 kg) lilele endaweni ebushelelezi ethambekele, exhunywe ngentambo edlula phezu kwe-pulley encane, engenakho ukungqubuzana. Ibhloko 3 (m 3 = 5 kg) lilele kubhloko 2. I-coefficient ye-kinetic friction phakathi kwebhloko 2 kanye nendawo evundlile ingu-0,4. I-coefficient ye -static friction phakathi kwebhloko 2 nebhloko 3 ingu-0,3.
(a) Uma uhlelo lukhishwa ekuphumuleni, ibhulokhi 3 kanye nebhulokhi 2 kusashelela ndawonye?
(b) Uma kukhona ibhlogo 3, kuyini ukusheshisa kwebhlogo 1 kanye nebhlogo 2?

Isixazululo:
a) Uma uhlelo lukhishwa ekuphumuleni, ibhulokhi 3 kanye nebhulokhi 2 kusashelela ndawonye?

w 1 = Isisindo sebhloko 1 = m 1 g = (16 kg)(9.8 m/s 2 ) = 156.8 Newtons
w 1x = w 1 isono 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 amaNewton
w 1y = w 1 cos 60 o = (156.8 N)(0.5) = 78.4 AmaNewton
N 1 = Amandla avamile asetshenziswa kubhlokhi 1 ngendiza ethambekele = w 1y = 78.4 Newtons
w 3 = Isisindo sebhloko 3 = m 3 g = (5 kg)(9.8 m/s 2 ) = 49 Newtons
N 23 = Amandla avamile asetshenziswa kubhlokhi 3 yibhlokhi 2 = w 3 = 49 Newtons
N 32 = Amandla avamile asetshenziswa kubhlokhi 2 yibhlokhi 3 = N 23 = w 3 = 49 Newtons
(I-N 23 kanye ne -N 32 ziyibhangqa lokusabela kwesenzo )
F s23 = Amandla okungqubuzana okungaguquki asebenza kubhlokhi 3 yibhlokhi 2 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 AmaNewton
F s32 = Amandla okungqubuzana okungaguquki asebenza kubhlokhi 2 yibhlokhi 3 = F s 23 = 14.7 amaNewton
(I-F s23 kanye ne -F s32 ziyibhangqa lokusabela kwesenzo )
w 2 = Isisindo sebhloko 2 = m 2 g = (12 kg)(9.8 m/s 2 ) = 117.6 AmaNewton
N 2 = Amandla avamile asetshenziswa entweni 2 ngendawo evundlile = w 2 + N 32 = 117.6 Newtons + 49
I-Newton = 166.6 I-Newton
F k2 = Amandla okungqubuzana kwe-kinetic kubhlokhi 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 AmaNewton
Sebenzisa umthetho kaNewton wokunyakaza kubhlokhi 3:
∑ F x = max
F s23 = m 3 a x
—–> Fs23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μ s m 3 g = m 3 a x
μ s g = a x
a x = (0.3)(9.8 m/s 2 ) = 2.94 m/s 2
Ukusheshisa okuphezulu kwebhulokhi 3 ukuze ibhulokhi 3 kanye nebhulokhi 2 kusashelela ndawonye kungu-2.94 m/s 2.
Manje sibala ubukhulu bokusheshisa kwesistimu ngemva kokukhululwa ekuphumuleni.
Isiqondiso sokufuduka kwebhulokhi = isiqondiso sokusheshisa kwebhulokhi = isiqondiso se-T 2 = isiqondiso se-w 1x.
∑ F x = max
w1x - T1 + T2 - Fk2 - Fs32 +Fs23 = (m1 +m2 +m3) futhix
w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 + m 3 ) a x
136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x
69.76 N = (33 kg) a x
a x = 2.11 m/s 2
u-a x ulungile, okusho ukuthi isiqondiso sokufuduka kwebhulokhi noma isiqondiso sokusheshisa sifana nesiqondiso se-T 2 noma isiqondiso se-w 1x.
Ubukhulu bokusheshisa bungu- 2.11 m/s 2 , bungaphansi kuka- 2.94 m/s 2 ngakho-ke singaphetha ngokuthi ibhulokhi 3 kanye nebhulokhi 2 kusashelela ndawonye ngemva kokukhululwa ekuphumuleni.
b) Ubukhulu bokusheshisa kwebhulokhi 1 kanye nebhulokhi 2
∑ F x = max
w 1x – F k2 = (m 1 + m 2 ) a x
—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Newton
136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x
89.36 N = (28 kg) a x
a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2
[wpdm_package id='493′]
- Isisindo kanye nesisindo
- amandla ajwayelekile
- Umthetho wesibili wokunyakaza kukaNewton
- Amandla okungqubuzana
- Ukunyakaza endaweni evundlile ngaphandle kwamandla okungqubuzana
- Ukunyakaza kwemizimba emibili ngokusheshisa okufanayo endaweni evundlile eqinile ngamandla okungqubuzana
- Ukunyakaza endizeni ethambekele ngaphandle kwamandla okungqubuzana
- Ukunyakaza endizeni ethambekele emangelengele ngamandla okungqubuzana
- Ukunyakaza e-lifti
- Ukunyakaza kwemizimba kuxhunywe ngezintambo nama-pulleys
- Imizimba emibili enesilinganiso esifanayo sokusheshisa
- Ukuzungeza ijika eliyisicaba - amandla okunyakaza okujikelezayo
- Ukuzungeza ijika eligobile - amandla okunyakaza okujikelezayo
- Ukunyakaza okufanayo kumbuthano ovundlile
- Amandla aphakathi ahambisanayo ajikelezayo