6 ביישפילן פון מעכאנישע ענערגיע פראגעס
מעכאנישע ארבעט-ענערגיע טעארעם
1. קוקט אויף דעם פאלגנדן בילד פון דעם בלאק'ס פארשייבונג ! אננעמען g = 10 m/ s² . אויב דער קאעפיציענט פון קינעטישן רייבונג צווישן דעם בלאק און דעם שטאק איז μk = 0,5, דעמאלט איז דער ווערט פון דעם אביעקט'ס פארשייבונג (s) ….
א 5,00 עם
ב 4,25 מ
C. 3,00 עם
ד 2,50 עם
ע 2,00 עם
דיסקוסיע
עס איז באַקאַנט אַז :
קאָעפֿיציענט פֿון קינעטישן רייַבונג ( μk ) = 0,5
מאַסע פון בלאָק (מ) = 4 ק"ג
אַקסעלעראַציע צוליב גראַוויטאַציע (g) = 10 m/ s²
וואָג פון בלאָק (w) = מג = (4)(10) = 40 ניוטאָן
אויב דער בלאָק איז אויף אַ גלאַטער ייבערפלאַך, דאַן איז די נאָרמאַלע קראַפט (N) = וואָג (w) = 40 ניוטאָן.
אָנהייב גיכקייט (v1 ) = 5 מעטער/סעקונדע
ענדגילטיגע גיכקייט (v² ) = 0 מעטער/סעקונדע
געפרעגט : פארשייבונג פון אביעקט(ן)?
ענטפער :
דער ארבעט-מעכאנישער ענערגיע טעארעם זאגט אז די ארבעט (W) געטאן דורך א נישט-קאנסערוואטיווע קראפט איז גלייך צו דער ענדערונג אין דער מעכאנישער ענערגיע פון דעם אביעקט אדער די לעצטע מעכאנישע ענערגיע (EM2 ) – די אנפאנגליכע מעכאנישע ענערגיע (EM1 ) . קינעטישע רייבונג איז א נישט-קאנסערוואטיווע קראפט און די איינציגע נישט-קאנסערוואטיווע קראפט וואס ארבעט אויפן בלאק איז די קינעטישע רייבונג קראפט.
W = Δ EM
פֿ ק ס = EM 2 – EM 1
ארבעט געטאן דורך קינעטישע רייבונג:
W = f ( ks ) (N)(s) = (0,5)(40)(s) = 20 סעקונדעס
ענדערונגען אין מעכאנישער ענערגיע:
Δ EM = EM 2 – EM 1 = (עק + EP) 2 – (עק + EP) 1
אַן אָביעקט באַוועגט זיך אויף אַ גלאַטער ייבערפלאַך און דערפאַרט נישט קיין ענדערונג אין הייך ( Δ h = 0), אַזוי איז נישטאָ קיין ענדערונג אין גראַוויטאַציאָנעלער פּאָטענציעלער ענערגיע ( Δ EP = EP 2 – EP 1 = 0). אַזוי ענדערונגען אין מעכאַנישער ענערגיע באַטרעפן בלויז ענדערונגען אין קינעטיקער ענערגיע.
Δ עם = עק 2 - עק 1 = ½ מוו 2 2 - ½ מוו 1 2 = ½ עם (וו 2 2 - וו 1 2 )
Δ עם = ½ (4) (0 2 - 5 2 ) = (2) (25) = 50
די פארשייבונג פון דעם בלאק איז:
W = Δ EM
20 ס = 50
ס = 50 / 20 = 2,5 מעטער
די ריכטיגע ענטפער איז ד.
געזעץ פון קאנסערוואציע פון מעכאנישער ענערגיע
2. אביעקטן א און ב האבן די זעלבע מאסע. אביעקט א פאלט פון א הייך פון h מעטער און ב פאלט פון 2h מעטער. אויב א שלאגט דעם באדן מיט א שנעלקייט פון vm/s, וועט אביעקט ב שלאגן דעם באדן מיט א קינעטישע ענערגיע פון….
א. 2 מוו 2
ב. מוו 2
C. 3/4 mv 2
ד. 1/2 מעװ 2
E. 1/4 mv 2
דיסקוסיע
די לעצטע גיכקייט פון אביעקט ב וואס פאלט פריי פון א הייך פון 2 שעה איז:
v 2 = 2 ג (2 שעה) = 4 ג
די קינעטישע ענערגיע פון אביעקט ב איז:
EK B = ½ mv 2 = ½ m (4 gh) = 2 mgh —– גלייכונג 1
די אנפאנגליכע מעכאנישע ענערגיע פון אביעקט ב איז גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע = מג שעה. די לעצטע מעכאנישע ענערגיע פון אביעקט ב איז קינעטישע ענערגיע = ½ mv².
געזעץ פון קאנסערוואציע פון מעכאנישער ענערגיע :
מגה = ½ מ״וו².
זינט mgh = ½ mv² קענען מיר פארטרעטן mgh אין גלייכונג 1 מיט ½ mv².
קינעטיש ענערגיע פון אביעקט ב = 2 mgh = 2(½ mv² ) = mv²
די ריכטיגע ענטפער איז ב.
3. קוקט אויף דעם בילד אונטן! אן אביעקט פאלט פריי פון א הייך פון 20 מעטער. אויב די פארגיכערונג צוליב גראוויטי איז 10 מעטער/סעקונדע, דאן איז די שנעלקייט פונעם אביעקט ווען ער איז 15 מעטער העכער דער ערד...
א. 2 מעטער/סעקונדע
ב. 5 מעטער/סעקונדע
C. 10 מעטער/סעקונדע
ד. 15 מעטער/סעקונדע
מזרח 20 מעטער/סעקונדע
דיסקוסיע
לעצטע מעכאנישע ענערגיע = ערשטע מעכאנישע ענערגיע
די קינעטישע ענערגיע פון דעם אביעקט ביי פונקט 2 = רעדוקציע אין גראַוויטאַציאָנעלער פּאָטענציעלער ענערגיע מיט 5 מעטער
½ mv² = mgh
½ קעגן 2 = (10)(20-15)
½ קעגן 2 = (10)(5)
½ קעגן 2 = 50
ו 2 = (2)(50)
v2 = 100
v = 10 עם/ס
די ריכטיגע ענטפער איז C.
4. א בלאָק ווערט געהאַלטן ביים שפּיץ פֿון אַן אַניידזשד פלאַך ווי געוויזן אין דער בילד. ווען מען לאָזט עס אַרויס, גליטשט דער בלאָק אָן רייַבונג אויף דער אַניידזש. די גיכקייט פֿון בלאָק ווען ער דערגרייכט דעם דנאָ פֿון דער אַניידזש איז...
ב. 8 מס -1
C. 10 מס -1
ד. 12 מס -1
ע. 16 מיליסעקונדעס -1
דיסקוסיע
אנפאנגליכע מעכאנישע ענערגיע = גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע = mgh = m (10)(5) = 50 m
לעצטע מעכאנישע ענערגיע = קינעטישע ענערגיע = 1/2 mv²
דער געזעץ פון קאנסערוואציע פון מעכאנישער ענערגיע זאגט אז אנפאנגליכע מעכאנישע ענערגיע = לעצטע מעכאנישע ענערגיע.
EM o = EM t
50 מעטער = 1/2 מ״וו²
50 = 1/2 קעגן 2
2 (50) = v 2
100 = v 2
v = 10 עם/ס
די ריכטיגע ענטפער איז C.
5. א בלאָק מיט אַ מאַסע פון m kg ווערט אַרויסגעלאָזט פֿון אַ הייך פון h מעטער איבערן באָדן ווי געוויזן אין בילד. די פּראָפּאָרציע פֿון פּאָטענציעלער ענערגיע (EP) און קינעטיקער ענערגיע (EK) ווען עס איז אין פּונקט M איז….
א. 1 : 3 
ב. 1 : 2
C. 2 : 1
ד. 2 : 5
ה. 3 : 7
דיסקוסיע
גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע ביי פּונקט M:
EP M = מג (0,3 שעה)
קינעטיש ענערגיע ביי פונקט M = רעדוקציע אין גראַוויטאַציאָנעלער פּאָטענציעלער ענערגיע מיט h-0,3h = 0,7 h
EK M = EP = מג (0,7 שעה)
די פאַרהעלטעניש פון גראַוויטאַציאָנעלער פּאָטענציעלער ענערגיע און קינעטישע ענערגיע ביי פּונקט M איז:
EP M : EK M
מג (0,3 שעה) : מג (0,7 שעה)
קסנומקס: קסנומקס
קסנומקס: קסנומקס
די ריכטיקע ענטפער איז E.
6. קוקט אויף דעם בילד פון אביעקט א וואס פאלט פריי פון פונקט פ אונטן!
אויב EP Q און EK Q זענען די פּאָטענציעלע ענערגיע און קינעטישע ענערגיע ביי פונקט Q בהתאמה (g = 10 m/s² ) , דעמאָלט איז EP Q : EK Q ….
א. 16 : 9
ב. 9 : 16
C. 3 : 2
ד. 2 : 3
ה. 2 : 1
דיסקוסיע
גראַוויטאַציאָנעלע פּאָטענציעלע ענערגיע ביי פּונקט Q:
EP Q = mgh = (מ)(10)(1,8) = 18 מ
קינעטיש ענערגיע ביי פונקט Q = רעדוקציע אין גראַוויטאַציאָנעלער פּאָטענציעלער ענערגיע מיט 5-1,8 = 3,2 מעטער
EK Q = EP = mgh = m (10)(3,2) = 32 m
די פאַרהעלטעניש פון גראַוויטאַציאָנעלער פּאָטענציעלער ענערגיע און קינעטישע ענערגיע ביי פּונקט Q איז:
EP Q : EK Q
18 מעטער: 32 מעטער
קסנומקס: קסנומקס
קסנומקס: קסנומקס
פֿראַגע מקור:
נאציאנאלע עקזאמען פיזיק פראגן פאר עלטערע הויכשול/פאַכמאַן הויכשול
