Torrichelli teoremasining 5 ta misoli
1. Katta vannada suv bor va rasmda ko'rsatilgandek jo'mrak bor. Agar g = 10 ms bo'lsa-2, maka kecepatan jo'mrakdan purkaladigan suv...

A. 3 ms-1
B. 8 ms-1
C. 9 ms-1
D. 30 ms-1
E. 900 ms-1
Munozara
Bu aniq :
Balandligi (h) = 85 sm – 40 sm = 45 sm = 0,45 metr
Gravitatsiya tufayli tezlanish (g) = 10 m/s2
So'ralgan Jo'mrakdan suv purkash tezligi (v)
Javob :
Torricelli teoremasi suv yuzasidan h masofada joylashgan teshikdan suvning purkash tezligi h balandlikdan suvning erkin tushish tezligiga teng ekanligini aytadi.
Suv purkash tezligi erkin tushish harakati formulasi yordamida hisoblanadi. vt2 = 2 gh
vt2 = 2 gh = 2(10)(0,45) = 9
vt = √9 = 3 m/s
To'g'ri javob A.
2. Suv idishida suv bor va devorda teshik bor (rasmga qarang). Suv teshikdan chiqqanda uning tezligi… (g = 10 ms-2)

A. 12 ms-1
B. 10 ms-1
C. 6 ms-1
D. 5 ms-1
E. 2 ms-1
Munozara
Bu aniq :
Balandligi (h) = 1,5 m – 0,25 m = 1,25 metr
Gravitatsiya tufayli tezlanish (g) = 10 m/s2
So'ralgan Suv teshikdan chiqqanda uning tezligi (v)
Javob :
vt2 = 2 gh = 2(10)(1,25) = 25
vt = √25 = 5 m/s
To'g'ri javob D.
3. Suv omborida 1 metr balandlikdagi suv bor (g = 10 ms)-2) va devorda oqish teshigi bor (rasmga qarang). Teshikdan oqib chiqayotgan suvning tezligi...
A. 1 ms-1
B. 2 ms-1
C. 4 ms-1
D. 8 ms-1
E. 10 ms-1
Munozara
Bu aniq :
Balandligi (h) = 1 m – 0,20 m = 0,8 metr
Gravitatsiya tufayli tezlanish (g) = 10 m/s2
So'ralgan Suv teshikdan chiqqanda uning tezligi (v)
Javob :
vt2 = 2 gh = 2(10)(0,8) = 16
vt = √16 = 4 m/s
To'g'ri javob D.
4. Suv idishining o'ng tomonida kichik teshik bor. Teshikdan suv oqimi tezligi…
A. h bilan taqqoslanadigan
B. h bilan taqqoslanadigan1
C. √h bilan taqqoslanadigan
D. h bilan taqqoslanadigan2
E. (h) bilan taqqoslanadigan1 -h2)
Munozara:
Teshikdan chiqadigan suv oqimi tezligining formulasi:
v2 = 2 gh
Tavsif: v = suv tezligi, g = tortishish tezlanishi, h = teshikning suv yuzasidan masofasi.
Yuqoridagi formulaga asoslanib, suv oqimi tezligi h ning ildiziga mutanosib degan xulosaga kelish mumkin.
To'g'ri javob C.
5. Suyuqlik solingan idishning ikki tomonida quyidagi rasmda ko'rsatilganidek ikkita teshik bor. Chapdagi teshik o'ngdagi teshikdan 3 baravar katta. Chapdagi teshikdagi suv oqimi tezligi = v1 va o'ngdagi teshikdagi suv oqim tezligi v ga teng2Agar suyuqlik yuzasidan ikkita teshik orasidagi masofa bir xil bo'lsa, unda…
A. v.1 = 1/2 v2
B. v1 = v2
Rezyume1 = 2 v2
D. v1 = 1/4 v2
E. v1 = 4 v2
Munozara:
Bu aniq :
A1 = 3, A2 = 1, v1 = v1, v2 = v2
So'ralgan :
v1 va v2 ?
Javob :
Teshikdan chiqadigan suv oqimi tezligining formulasi:
v2= 2 gh
Teshikdagi suv oqimining tezligi faqat tortishish kuchi va balandlik tufayli tezlanishga bog'liq. Ikkala teshikning balandligi (h) bir xil, shuning uchun v1 = v2.
To'g'ri javob B.