Arximed qonuni bo'yicha savollarga 6 ta misol
1. Agar tosh siqib chiqargan dengiz suvining og'irligi 2 Nyutonga teng bo'lsa, dengiz suviga qancha hajmdagi tosh qo'yiladi? Dengiz suvining zichligi = 1025 kg/m33.
Munozara
Javob:
Arximed qonuni Shtatlar to'kilgan suvning og'irligi (temir bilan siqib chiqarilgan suv) teng katta suzish kuchi bu temir ustidagi suv bilan amalga oshiriladi.

Siqilgan suv hajmi = dengiz suviga botgan jins hajmi = 199,1 sm³.
2. Suv bilan to'la idish. 2 sm temir bo'lagi3 suvning bir qismi to'kilib ketishi uchun idishga botiriladi. To'kilgan suvning massasi qancha?
Munozara


3. Havodagi jismning massasi 15 kg, suvdagi jismning massasi esa 13,7 kg. Bu jism sof oltindan yasalganmi?
Munozara
Ma'lumki:
m = 15 kg
m' = 13,7 kg
So'raldi: bu buyum sof oltindan yasalganmi?
Javob:
Maxsus tortishish kuchi sof oltin = 19,3 yoki sof oltin zichligi = 19300 kg/m33Agar buyumning zichligi sof oltinning zichligi bilan bir xil bo'lsa, u holda buyum sof oltindan yasalgan hisoblanadi.
Ob'ektning zichligi nima? ?
Suzish kuchi (F)A) havodagi jismning og'irligi (w) dan suvdagi jismning og'irligi (w') ga teng.

Havodagi va suvdagi ob'ektning massa qiymatini kiriting:
Jism zichligining suv zichligiga nisbati (/) = jismning solishtirma og'irligi. Demak, jismning solishtirma og'irligi = 11,3.
Jismning zichligi = solishtirma og'irlik suv zichligiga ko'paytiriladi = (11,3)(1000 kg/m3) = 11.300 kg/m33.
Sof oltinning solishtirma og'irligi 19,3 ga, oltinning zichligi esa 19 300 kg/m3 ga teng.3 shuning uchun buyum sof oltindan yasalmagan.
4. Qutqaruv kemasi dengizga qulagan umumiy massasi 4500 kg bo'lgan konteynerni ko'tarishga harakat qilmoqda. Idishning uzunligi 2 metr, kengligi 1,5 metr va balandligi 1 metr. O'sha paytda dengiz suvining zichligi 1025 kg/m3 ni , tortishish kuchi tufayli tezlanish esa 10 m/s2 ni tashkil qiladi . Shuning uchun, obyektni dengiz tubidan yer yuzasiga ko'tarish uchun zarur bo'lgan minimal kuch...
Munozara
Bu aniq:
Qutining massasi (m) = 4500 kg
Qutining hajmi (V) = 2 m x 1,5 m x 1 m = 3 m 3
Dengiz suvining zichligi ( ρ) = 1025 kg/ m³
Tortishish kuchi tufayli tezlanish (g) = 10 m/ s2
Savol: Jismni dengiz tubidan yer yuzasiga ko'tarish uchun minimal kuch qancha?
Javob:
Havodagi jismning og'irligi = mg = (4500 kg)(10 m/s² ) = 45000 N
Quruqlikdagi jismni ko'tarish uchun minimal kuch 45000 N ni tashkil qiladi.
Suzish kuchining kattaligi:
F A = r F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N
Dengiz suvidagi jismning og'irligi = 45000 N – 30750 N = 14250 N
Dengizda biror narsani ko'tarish uchun minimal kuch 14250 N ni tashkil qiladi.
5. Zichligi 800 kg/m3 bo'lgan suyuqlikda jism suzib yuradi3Agar jismning ¼ qismi suyuqlikka botirilmagan bo'lsa, u holda jismning zichligi...
A. 600 kg/m3
B. 900 kg/m3
C. 1000 kg/m33
D. 1200 kg/m3
E. 1300 kg/m3
Munozara:
Ma'lumki:
Zichlik suyuqlik = 800 kg/m33
Suyuqlikka botirilmagan jismning hajmi = ¼
Suyuqlikka botirilgan jismning hajmi = ¾
Ob'ektning umumiy hajmi = 1
So'ralgan :
Zichlik obyekt?
Javob :
O'rtasidagi bog'liqlik formulasi zichlik Maqolada jismlar, suyuqliklarning zichligi va suyuqlikka botirilgan va botirilmagan jismlarning qismlari muhokama qilinadi. nima uchun qattiq jismlar suzib yuradi? :
6. Havodagi jismning og'irligi 5 N ga teng. Agar jism suvda tortilsa (suv zichligi = 1000 kg/m3)3) og'irlik 3,2 N ga teng bo'ladi. Agar tortishish kuchi tufayli tezlanish g = 10 m/s bo'lsa2 keyin ob'ektning zichligi ...
A. 800 kg/m3
B. 1000 kg/m3
C. 1500 kg/m33
D. 2500 kg/m3
E. 2780 kg/m3
Munozara:
Ma'lumki:
Havodagi jismning og'irligi = Jismning og'irligi (w) = 5 Nyuton
Suvdagi jismning og'irligi = 3,2 Nyuton
Zichlik suv = 1000 kg/m33
Gravitatsiya tezlanishi = 10 m/s2
Jismning massasi: w = mg —> m = w: g = 5 N: 10 m/s2 = 0,5 kg
So'ralgan:
Zichlik obyekt?
Javob:
Suvdagi jismning og'irligi suzish kuchi tufayli kichikroq bo'ladi.
Suvda suzish qobiliyati = Havodagi jismning og'irligi – Suyuqlikdagi jismning og'irligi
Suvda suzish qobiliyati = 5 Nyuton – 3,2 Nyuton = 1,8 Nyuton
Ob'ektning zichligi :
Zichlik = Massa: Hajmi = 0,5 kg: 0,00018 m3 = 2780 kg / m3
To'g'ri javob E.
Arximed qonuni bo'yicha savollar
1. Agar tosh siqib chiqargan suvning og'irligi 5 Nyutonga teng bo'lsa, suvga qancha hajmdagi tosh qo'yiladi? Suv zichligi = 1000 kg/m33 (501 sm.)3)
2. Benzin bilan to'la idish. 1,2 dm yog'och bo'lagi3 idishga botirib, benzinning bir qismi to'kilgan. To'kilgan benzinning massasi qancha? (816 gramm)
3. Metallning havodagi massasi 13 kg, suvdagi metallning massasi esa 12,3 kg. Metall sof oltindan yasalganmi? (Yo'q, chunki metallning solishtirma og'irligi = 18,6. Oltinning solishtirma og'irligi = 19,3)

