Füzyon reaksiyonunda üretilen enerji – sorunlar ve çözümler

1. Aşağıdaki füzyon reaksiyonu denklemine dayanarak , füzyon reaksiyonunda üretilen enerjiyi belirleyiniz!

Füzyon reaksiyonunda üretilen enerji – sorunlar ve çözümler 1

Çözüm

Tepkimeye giren ve çıkan ürünlerin kütleleri:

Reaktifin kütlesi (m reaktif ) = 1.0078 amu + 1.0078 amu = 2.0156 amu

Ürünün kütlesi (m ürün ) = 2.01410 amu + 0.00055 amu = 2.01465 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı:

Δm = m reaktan – m ürün

Δm = 2.01560 amu – 2.01465 amu

Δm = 0.00095 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı 0.00095 amu'dur.

1 amu = 931 MeV. 0.00095 amu = 0.00095 x 931 MeV = 0.88445 MeV.

amu = atomik kütle birimi

MeV = megaelektron-volt (enerji birimi)

2. Aşağıdaki füzyon reaksiyonu denklemine dayanarak, füzyon reaksiyonunda üretilen enerjiyi belirleyiniz!

Füzyon reaksiyonunda üretilen enerji – sorunlar ve çözümler 2

Çözüm :

Tepkimeye giren ve çıkan ürünlerin kütleleri:

Tepkimeye giren maddenin kütlesi (m reaktan ) = 2.014 amu + 3.016 amu = 5.03 amu

Ürünün kütlesi (m ürün ) = 4.0026 amu + 1.0084 amu = 5.011 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı:

Δm = m reaktan – m ürün

Δm = 5.03 amu – 5.011 amu

Δm = 0.019 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı 0.019 amu'dur.

1 amu = 931 MeV. 0.019 amu = 0.019 x 931 MeV = 17.689 MeV = 17.69 MeV.

3. Aşağıdaki füzyon reaksiyonu denklemine dayanarak, füzyon reaksiyonunda üretilen enerjiyi belirleyiniz !

Füzyon reaksiyonunda üretilen enerji – sorunlar ve çözümler 3

Çözüm :

Tepkimeye giren ve çıkan ürünlerin kütleleri:

Tepkimeye giren maddenin kütlesi (m reaktan ) = 13.0033 amu + 2.0141 amu = 15.0174 amu

Ürünün kütlesi (m ürün ) = 14.0030 amu + 1.0078 amu = 15.0108 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı:

Δm = m reaktan – m ürün

Δm = 15.0174 amu – 15.0108 amu

Δm = 0.0066 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı 0.0066 amu'dur.

1 amu = 931 MeV. 0.0066 amu = 0.0066 x 931 MeV = 6.1446 MeV.

4. Aşağıdaki füzyon reaksiyonu denklemine dayanarak, füzyon reaksiyonunda üretilen enerjiyi belirleyiniz.

Füzyon reaksiyonunda üretilen enerji – sorunlar ve çözümler 4

Çözüm :

Tepkimeye giren ve çıkan ürünlerin kütleleri:

Reaktifin kütlesi (m reaktif ) = 4 ( 1.0078 amu ) = 4.0312 amu

Ürünün kütlesi (m ürün ) = 4.0026 amu + 0.0005 amu = 4.0031 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı:

Δm = m reaktan – m ürün

Δm = 4.0312 amu – 4.0031 amu

Δm = 0.0281 amu

Tepkime sırasında kütle kaybı 0.0281 amu'dur.

1 amu = 931 MeV. 0.0281 amu = 0.0281 x 931 MeV = 26.1611 MeV.

Leave a Comment