1. 2 kg kütleli bir cisim bir yaya bağlıdır. Yayın uzaması 4 cm ise, elastik yayın potansiyel enerjisini belirleyin . Yerçekimi ivmesi 10 m/ s²'dir.
Bilinenler:
Kütle (m) = 2 kg
Yerçekimi ivmesi (g) = 10 m/ s²
Ağırlık (w) = mg = (2)(10) = 20 N
Uzama (x) = 4 cm = 0.04 m
Aranan: Elastik yayın potansiyel enerjisi
Çözüm :
Hooke yasasının formülü :
F = kx
F = kuvvet, k = yay sabiti, x = yayın uzunluğundaki değişim
Yay sabiti:
k = w / x = 20 / 0.04 = 500 N/m
Esnek yayın potansiyel enerjisi:
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.04) 2 = (250)(0.0016) = 0.4 Jul
Alternatif çözüm:
PE = ½ kx 2 = ½ (w / x) x 2 = ½ wx = ½ mgx
w = ağırlık, m = kütle, x = yayın uzunluğundaki değişim
PE = ½ (2)(10)(0.04) = (10)(0.04) = 0.4 Jul.
[irp]
2. F = 50 N'luk bir kuvvetle gerilen yayın uzaması 10 cm'dir. Yayın uzaması 12 cm olursa, elastik yayın potansiyel enerjisi nedir?
Bilinenler:
Uzama (x) = 10 cm = 0.1 m
Kuvvet (F) = 50 N
Aranan : Esnek yayın potansiyel enerjisi
Çözüm :
Yay sabiti:
k = F / x = 50 / 0.1 = 500 N/m
Eğer yayın uzaması 12 cm ise, elastik yayın potansiyel enerjisi nedir?
PE = ½ kx 2 = ½ (500)(0.12) 2 = (250)(0.0144) = 3.6 Jul.
[irp]
3. Aşağıdaki şekilde F'nin x'e göre grafiği gösterilmiştir. Yay 10 cm uzadığında, elastik yayın potansiyel enerjisi nedir?

Bilinenler:
Kuvvet (F) = 5 N
Yayın uzaması (x) = 2 cm = 0.02 m
Aranıyor: Yayın uzaması 0.1 m olduğunda elastik yayın potansiyel enerjisi.
Çözüm :
Yay sabiti:
k = F / x = 5 / 0.02 = 250 N/m
Yay uzaması 0.1 m olduğunda elastik yayın potansiyel enerjisi:
PE = ½ kx 2 = ½ (250)(0.1) 2 = (125)(0.01) = 1.25 Jul.
4. Bir atlet 500 N ağırlığındaki bir yaylı aletin üzerine atlıyor, yay 4 cm kısalıyor. Atletin üzerine atlaması için gereken potansiyel enerji miktarını belirleyin.
A. 20 Joule
B. 10 Joule
Yaklaşık 5 Joule
D. 2 Joule
Bilinenler:
Kuvvet (F) = 500 N
Yayın uzunluğundaki değişim (Δx) = 4 cm = 0.04 m
Aranan: Baharın potansiyel enerjisi
Çözüm :
Hooke yasası denklemini kullanarak bir yayın elastikiyet sabitini hesaplayın:
k = F / Δx = 500 N / 0.04 m = 12500 N/m
Yayın elastik potansiyel enerjisi:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (12500)(0.04) 2 = (6250)(0.0016)
PE = 10 Joule
Doğru cevap B'dir.
5. Bir yaya 500 gramlık bir kütle asıldığında uzunluğu 5 cm artmaktadır. Yay sabitini ve potansiyel enerjisini belirleyiniz.
Bilinenler:
Cismin kütlesi (m) = 500 gram = (500/1000) kg = 5/10 kg = 0.5 kg
İvme (g) = 10 m/ s²
Nesnenin ağırlığı (w) = mg = (0.5 kg)(10 m/s² ) = 5 kg m/s² = 5 Newton
Yayın uzunluğundaki değişim (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Arananlar: Yay sabiti (k) ve potansiyel enerji (PE)
Çözüm :
Öncelikle, Hooke yasası denklemini kullanarak yayın sabitini hesaplayın:
k = w / Δx = 5 N / 0.05 m = 100 N/m
Yayın potansiyel esnekliği:
PE = ½ k Δx 2 = ½ (100)(0.05) 2 = (50)(0.0025)
PE = 0.125 Joule
[wpdm_package id = '1179 ′]
- Kuvvetlerle yapılan işler, sorunlar ve çözümler
- İş-kinetik enerji problemleri ve çözümleri
- İş-mekanik enerji prensibi problemleri ve çözümleri
- Yerçekimi potansiyel enerjisi problemleri ve çözümleri
- Elastik yayların potansiyel enerjisi problemleri ve çözümleri
- Enerji sorunları ve çözümleri
- Serbest düşme hareketi için mekanik enerjinin korunumu ilkesinin uygulanması
- Serbest düşme hareketinde yukarı ve aşağı hareket için mekanik enerjinin korunumu ilkesinin uygulanması
- Eğri yüzeylerdeki hareket için mekanik enerjinin korunumu ilkesinin uygulanması
- Eğimli düzlemde hareket için mekanik enerjinin korunumu ilkesinin uygulanması
- Mermi hareketinde mekanik enerjinin korunumu ilkesinin uygulanması