1. Jeosenkron bir uydunun Dünya yüzeyinden yüksekliği ne kadardır?
G = evrensel sabit = 6.67 x 10⁻¹¹ N m² / kg²
M = Dünya'nın kütlesi = 5.97 x 10²⁴ kg
T = 24 saat = 24 (3600 saniye) = 86,400 saniye = 8.64 x 10⁴ saniye
Çözüm

Uydunun Dünya yüzeyinden yüksekliği = 4.22 x 10⁷ m = 4.22 x 10⁴ km = 42,200 km
Uydunun Dünya yüzeyinden yüksekliği = 6.38 x 10⁶ m = 6.38 x 10³ km = 6380 km
Uydunun Dünya yüzeyinden yüksekliği = uydunun Dünya'nın merkezine olan uzaklığı – Dünya'nın yarıçapı
Uydunun Dünya yüzeyinden yüksekliği = 42,200 km – 6380 km
Uydunun Dünya yüzeyinden yüksekliği = 35,820 km
[irp]
2. Jeosenkron bir uydunun hızı nedir?
Evrensel sabit (G) = 6.67 x 10⁻¹¹ N m² / kg²
Dünya'nın kütlesi (m E ) = 5.97 x 10 24 kg
Uydu ile Dünya'nın merkezi arasındaki mesafe (r) = 4.22 x 10⁷ m
Çözüm

veya bu denklemi kullanın

[wpdm_package id = '949 ′]
- Newton'un evrensel çekim yasasıyla ilgili problemler ve çözümler
- Yerçekimi kuvvetleri, ağırlık problemleri ve çözümleri
- Yerçekimi ivmesi problemleri ve çözümleri
- Jeosenkron uydu sorunları ve çözümleri
- Kepler yasası sorunları ve çözümleri sorunları ve çözümleri