Elektrik Gücüyle İlgili 5 Soru Örneği
1. Bir TL lambası 10 W, 220 V olarak etiketlenmiştir. Bu, lambanın şu kadar güç gerektirdiği anlamına gelir...
A. Enerji 10 J/saniye ve akım 0,045 A
B. Enerji 10 J/saniye ve akım 22 A
C. Enerji 10 J/dak ve akım 0,045 A
D. Enerji 10 J/dakika ve akım 22 A
Pembahasan
Şunlar bilinmektedir:
Güç (P) = 10 Watt
Gerilim (V) = 220 Volt
Sorulan soru: Lamba şunları gerektiriyor…
Cevap :
Lamba gücü = 10 Watt = 10 Joule/saniye.
Bu, lambanın saniyede 10 Joule enerji tükettiği anlamına gelir.
Elektrik gücü, elektrik gerilimi ve elektrik akımı arasındaki ilişkiyi gösteren formül:
P = VI
Açıklama: P = elektrik gücü , V = elektrik gerilimi, I = elektrik akımı
Dolayısıyla elektrik akımı şöyledir:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0,045 Amper
Doğru cevap A şıkkıdır.
2. Resme bakın! Bu devredeki elektrik gücü...
A.2 watt
B.24 watt
48 watt
D.72 watt
Pembahasan
Şunlar bilinmektedir:
Direnç 1 (R 1 ) = 6 Ω
Direnç 2 (R 2 ) = 6 Ω
Elektrik gerilimi (V) = 24 Volt
Sorulan soru: Elektrik enerjisi
Cevap :
Yedek direnç:
R1 ve R2 seri olarak bağlanmıştır. Değiştirilecek dirençler şunlardır :
R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω
Elektrik akımının şiddeti:
I = V/R = 24/12 = 2 Amper
Elektrik enerjisi:
P = VI = (24)(2) = 48 Watt = 48 Joule/saniye
3. 150 volt gerilimde 3 kilovat elektrik enerjisi iletilmektedir. Akan akımın büyüklüğü nedir?
A. 10 Amper
B. 20 Amper
C. 30 Amper
D. 40 Amper
Pembahasan
Şunlar bilinmektedir:
Elektrik gücü (P) = 3 kilovat = 3000 watt
Elektrik gerilimi (V) = 150 Volt
Soru: Elektrik akımının şiddeti (I)
Cevap :
Elektrik gücü, elektrik voltajı ve elektrik akımı arasındaki ilişkiyi ifade eden formül:
P = VI
Yukarıdaki formülü kullanarak elektrik akımını hesaplayın:
ben = P / V
I = 3000 Watt / 150 Volt
I = 20 Amper
Doğru cevap B şıkkıdır.
4. Bir evde 4 adet 20 watt'lık lamba, 2 adet 60 watt'lık lamba ve 1 adet 60 watt'lık televizyon kullanılmaktadır. Ev günde ortalama 8 saat açık kalmaktadır. Elektriğin kilowatt saat başına maliyeti 111,30 Rp ise, 1 ay (30 gün) için toplam maliyet ne kadar olur?
Pembahasan
Şunlar bilinmektedir:
4 adet 20 Watt'lık lamba = 4 x 20 Watt = 80 Watt
2 adet 60 Watt'lık lamba = 2 x 60 Watt = 120 Watt
60 Watt TV = 60 Watt
Kullanılan güç miktarı:
80 Watt + 120 Watt + 60 Watt = 260 Watt
Zaman aralığı = 8 saat x 30 = 240 saat
Soru: 1 aylık (30 günlük) ödeme tutarı.
Cevap :
Enerji = Güç x Zaman = 260 Watt x 240 saat = 62400 Watt saat = 62,4 kilowatt saat = 62,4 kWh
Maliyet = 62,4 kWh x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12
5. Çapları 1 mm ve 2 mm olan, her biri 2 m uzunluğunda iki özdeş telden iki elektrikli ısıtma elemanı yapılmıştır. İki tel aynı voltaj kaynağına bağlanırsa, 1 mm ve 2 mm çaplı tellerin ürettiği güç arasındaki oran nedir?
A. 1 : 1
B. 1 : 2
C. 1 : 4
D. 2 : 1
E. 4 : 1
Pembahasan
Elektrik direnci ve özgül direnç formülü:
![]()
Açıklama: R = direnç, ρ = özgül direnç, l = iletkenin uzunluğu, A = iletkenin yüzey alanı
Ohm yasası formülü:
V = IR
Açıklama: V = elektrik gerilimi, I = elektrik akımı, R = elektrik direnci
Elektrik enerjisi formülü:
P = VI
P = (IR) I
P = I 2 R

Yukarıdaki formüle göre, elektrik gücü (P) tel çapı (d) ile ters orantılıdır:

Çapı 1 mm ve 2 mm olan tellerin ürettiği güç arasındaki oran şöyledir:
4: 1
Doğru cevap E şıkkıdır.
Soru kaynağı:
Ortaokul/İslami Ortaokul Fen Bilimleri Ulusal Sınav Soruları
SBMPTN Fizik Soruları