3 савол дар бораи муодилаи фарқи потенсиалӣ
1. Заряди электрикӣ дар майдони электрикии якхела бо қувваи 2√3 Н ба масофаи 20 см ҳаракат мекунад. Агар самти қувва дар кунҷи 30 ° нисбат ба ҷойивазкунии заряди электрикӣ бошад, фарқияти энергияи потенсиали электрикӣ дар мавқеъҳои ибтидоӣ ва ниҳоии заряди электрикӣ чӣ қадар аст?
Маълум:
Қувва (F) = 2√3 N
Масофа(ҳо) = 20 см = 0.2 м
Кунҷ (θ) = 30 o
Дархост: Фарқи потенсиали электрикӣ
ҳалли:
Кори интиқоли заряд +q аз a ба b ба фарқи энергияи потенсиали электрикӣ дар нуқтаҳои a ва b баробар аст.
ΔEP = ΔW
Агар самти қувваи F нисбат ба самти интиқоли заряд +q кунҷи θ бошад, пас кори интиқоли заряд +q аз a ба b чунин аст:
ΔW = F Δs cos θ = ( 2 √ 3 )(0,2)(cos 30) = (0,4 √ 3 )(0,5 √ 3 ) = (0,2)(3) = 0,6 Ҷоул
2. Агар заряд ва иқтидори конденсаторҳо мутаносибан 5 µC ва 20 µF маълум бошанд, фарқи потенсиалҳои конденсаторҳоро муайян кунед.
Маълум:
Заряди барқӣ (q) = 5 µC = 5 x 10 -6 C
Иқтидори конденсатор (C) = 20 µF = 20 x 10 -6 F
Дархост: Фарқи потенсиали конденсатор (V)
ҳалли:
Формула барои фарқи потенсиалҳои конденсатор, иқтидори конденсатор ва заряди он:
V = q / C = (5 x 10 -6 ) / 20 x 10 -6 = 5/20 = 0,25 Вольт
3. Ду заряди нуқтаӣ QA = -4 µC ва QB = 8 µC дар масофаи 16 см аз ҳамдигар ҷойгиранд. Потенсиали электрикиро дар нуқтаи миёнаи байни ду заряд муайян кунед.
Маълум:
Заряди барқӣ 1 (QA ) = 4 x 10 -6 C
Заряди барқӣ 2 (QB ) = 8 x 10 -6 C
Масофа (r) = 8 см = 0,08 м
Константаи Кулон (k) = 9 × 10 9 Нм2 / C2
Дархост: Потенсиали электрикӣ дар C ( VC )
ҳалли:
V A = k Q / r = (9 × 109 ) (4 x 10 -6 ) / 0,08 = (36 × 103 ) / 0,08 = -450 Вольт
V B = k Q / r = (9 × 109 ) (8 x 10 -6 ) / 0,08 = (72 × 103 ) / 0,08 = 900 Вольт
Потенсиали электрикӣ дар C (VC ) = 900 – 450 = 450 Вольт