6 Намунаҳои саволҳои қонуни Архимед
1. Агар вазни оби баҳре, ки санг ҷобаҷо кардааст, 2 Нютон бошад, чӣ қадар санг дар оби баҳр ҷойгир мешавад? Зичии оби баҳр = 1025 кг/м3.
Пембахасан
Ҷавоб:
Қонуни Архимед Давлатҳое, ки вазни оби рехташуда (обе, ки аз ҷониби оҳан ҷобаҷо карда шудааст) баробар аст қувваи калони шинокунӣ ки бо об дар болои оҳан анҷом дода мешавад.

Ҳаҷми оби ҷобаҷошуда = ҳаҷми санги дар оби баҳр ғарқшуда = 199,1 см³.
2. Зарфи пур аз об. Порае аз оҳан 2 см3 дар зарф ғӯтонида мешавад, то ки қисме аз об берун рехта шавад. Массаи обе, ки берун мерезад, чанд аст?
Пембахасан


3. Вазни ашё дар ҳаво 15 кг ва вазни ашё дар об 13,7 кг аст. Оё ашё аз тиллои холис сохта шудааст?
Пембахасан
Маълум аст, ки:
м = 15 кг
м' = 13,7 кг
Пурсида шуд: Оё ашё аз тиллои холис сохта шудааст?
Ҷавоб:
Вазни махсус тиллои холис = 19,3 ё зичии тиллои холис = 19300 кг/м3Агар зичии ашё бо зичии тиллои холис якхела бошад, пас ашё аз тиллои холис сохта шудааст.
Зичии объект чист? ?
Қувваи шинокунӣ (F)A) ба вазни ашё дар ҳаво (w) аз кам кардани вазни ашё дар об (w') баробар аст.

Арзиши массаи ашёро дар ҳаво ва арзиши массаи ашёро дар об ворид кунед:
Таносуби зичии объект ба зичии об (/) = вазни хоси объект. Пас, вазни хоси объект = 11,3 аст.
Зичии объект = вазнинии хос зарб ба зичии об = (11,3)(1000 кг/м3) = 11.300 кг/м3.
Вазни хоси тиллои холис 19,3 ва зичии тилло 19.300 кг/м3 аст.3 аз ин рӯ, ашё аз тиллои холис сохта нашудааст.
4. Киштии наҷот кӯшиш мекунад, ки контейнереро бо вазни умумии 4500 кг, ки ба баҳр афтодааст, бардорад. Дарозии контейнер 2 метр, паҳнои он 1,5 метр ва баландии он 1 метр аст. Зичии оби баҳр дар он вақт 1025 кг/м3 ва шитоби қувваи ҷозиба 10 м/с2 аст . Аз ин рӯ, ҳадди ақали қувваи лозимӣ барои бардоштани ашё аз қаъри баҳр ба сатҳи об ин аст...
Пембахасан
Рӯшан аст:
Массаи қуттӣ (м) = 4500 кг
Ҳаҷми қуттӣ (V) = 2 м x 1,5 м x 1 м = 3 м 3
Зичии оби баҳр ( ρ) = 1025 кг/ м3
Шитоб аз ҳисоби қувваи ҷозиба (g) = 10 м/ с2
Савол: Барои бардоштани ашё аз қаъри баҳр ба сатҳи об чӣ қадар қувваи ҳадди ақал лозим аст?
Ҷавоб:
Вазни ашё дар ҳаво = мг = (4500 кг)(10 м/с² ) = 45000 Н
Барои бардоштани ашё дар рӯи замин, қувваи ҳадди ақал 45000 Н аст.
Андозаи қувваи шинокунӣ:
F A = ρ F g V = ( 1025) (10) (3) = 30750 Н
Вазни ашё дар оби баҳр = 45000 Н – 30750 Н = 14250 Н
Барои бардоштани ашё дар баҳр, қувваи ҳадди ақал 14250 Н аст.
5. Ҷисме дар моеъе шино мекунад, ки зичии он 800 кг/м аст3Агар чоряки объект дар моеъ ғӯтонида нашавад, пас зичии объект...
А. 600 кг/м3
Б. 900 кг/м3
C. 1000 кг/м3
D. 1200 кг/м3
E. 1300 кг/м3
Муҳокима:
Маълум аст, ки:
Зичӣ моеъ = 800 кг/м33
Ҳаҷми ашёе, ки дар моеъ ғӯтонида нашудааст = ¼
Ҳаҷми ашёе, ки дар моеъ ғӯтонида шудааст = ¾
Ҳаҷми умумии объект = 1
Пурсида шуд :
Зичӣ объект?
Ҷавоб :
Формула барои робитаи байни зичӣ ашё, зичии моеъҳо ва қисмҳои ашёе, ки дар моеъҳо ғӯтонида шудаанд ва ғӯтонида нашудаанд, дар мақола баррасӣ мешаванд. чаро ашёи сахт шино мекунанд? :
6. Вазни ашё дар ҳаво 5 Н аст. Агар ашё дар об вазн карда шавад (зичии об = 1000 кг/м2)3) вазн 3,2 Н мешавад. Агар шитоб аз ҳисоби ҷозиба g = 10 м/с бошад2 пас зичии объект ... аст.
А. 800 кг/м3
Б. 1000 кг/м3
C. 1500 кг/м3
D. 2500 кг/м3
E. 2780 кг/м3
Муҳокима:
Маълум аст, ки:
Вазни ашё дар ҳаво = Вазни ашё (w) = 5 Нютон
Вазни ашё дар об = 3,2 Нютон
Зичӣ об = 1000 кг/м33
Шитобёбии қувваи ҷозиба = 10 м/с2
Массаи объект: w = mg —> m = w: g = 5 N: 10 м/с2 = 0,5 кг
Пурсида шуд:
Зичӣ объект?
Ҷавоб:
Вазни ашё дар об аз сабаби қувваи шинокунӣ камтар аст.
Дарёфтан = Вазни ашё дар ҳаво – Вазни ашё дар моеъ
Дарёфтан = 5 Нютон – 3,2 Нютон = 1,8 Нютон
Зичии объект :
Зичӣ = Масса: Ҳаҷм = 0,5 кг: 0,00018 м3 = 2780 кг / м3
Ҷавоби дуруст E аст.
Масъалаҳои қонуни Архимед
1. Агар вазни оби аз ҷониби санг ҷобаҷошуда 5 Нютон бошад, чӣ қадар ҳаҷми санг ба об гузошта мешавад? Зичии об = 1000 кг/м3 (501см3)
2. Зарфи пур аз бензин. Порае аз чӯб 1,2 дм3 дар зарф ғӯтонида шудааст, то ки қисме аз бензин рехта шавад. Массаи бензини рехташуда чӣ қадар аст? (816 грамм)
3. Массаи металл дар ҳаво 13 кг ва массаи металл дар об 12,3 кг аст. Оё ин металл аз тиллои холис сохта шудааст? (Не, зеро вазни хоси металл = 18,6. Вазни хоси тилло = 19,3)

