1. Två långa parallella ledningar som bär samma ström, 3 A. Om avståndet mellan båda ledningarna är 40 cm, bestäm magnetfältet vid punkten P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Känd:
Elektrisk ström (I) = 3 A
Avstånd mellan tråd 1 och 2 (r 12 ) = 40 cm = 0.4 m
Avstånd mellan tråd 1 och P (r 1P ) = 30 cm = 0.3 m
Avstånd mellan tråd 2 och P (r²P ) = 40–30 = 10 cm = 0.1 m
uo = 4π x 10-7 Wb.A - 1.m - 1
Önskat: Magnetfält vid punkt P
lösning:
Magnetfält producerat av tråd 1 (vänster) :

Magnetfält producerat av tråd 2 (höger) :

Magnetfält vid punkt P:
B P = B 2 – B 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10⁻⁶ Tesla
2. En lång tråd som leder strömmen 2 A. Bestäm magnituden och riktningen på magnetfältet vid punkten P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Känd:
Elektrisk ström (I) = 2 A
Avstånd mellan tråd och punkt P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
Önskad: Magnetinduktionens storlek och riktning vid punkt P
lösning:
