Exempelfrågor om ljudintensitet

4 exempel på frågor om ljudintensitet

1. Punkterna A och B är 4 m respektive 9 m från en ljudkälla. Om I A och I B är ljudintensiteterna vid punkterna A respektive B, då är I A : I B …

A. 3:2

B. 4:9

C. 9:4

D. 16:81

E. 81: 16

Diskussion

Det är känt att:

Avståndet från punkt A till ljudkällan (r A ) = 4 meter

Avståndet mellan punkt B och ljudkällan (r²B ) = 9 meter

Ljudintensitet vid punkt A = I A

Ljudintensitet vid punkt B = I B

Frågade: I A : I B

Jawab:

Formeln för förhållandet mellan intensitet och avstånd:

Exempel på ljudintensitet Fråga 1

Det rätta svaret är E.

2. Ljudintensiteten från symaskinen när den är i drift är 10-9 Wm-2För en ljudtröskelintensitet på 10-12 Wm-2, då är ljudintensitetsnivån för 10 identiska symaskiner som arbetar…..
A. 400 dB

B. 300 dB

C. 40 dB

D. 30 dB

E. 20 dB

Diskussion

Det är känt att:

I = 10⁻⁶ W/ m²

I o = 10-12 W/ m²

x = 10

Frågade: TI 10 symaskin?

Jawab:

Exempel på ljudintensitet Fråga 2

TI 10-maskiner = TI 1-maskin + 10 log x

TI = 30 + 10 log10

TI = 30 + 10 log 10 1

TI = 30 + (1)(10)(log 10)

TI = 30 + 10

TI = 40 dB

Det rätta svaret är C.

3. Surrintensiteten hos ett bi är 10 dB. Om surrljudet från varje bi anses vara identiskt och den mänskliga hörtröskeln är 10 −12 Wm −2 , då är surrintensiteten hos 1000 bin…

A. 10 −8 Wm −2

B. 10 −7 Wm −2

C. 10 −6 Wm −2

D. 10 −5 Wm −2

E. 10 −4 Wm −2

Diskussion

Det är känt att:

TI = 10 dB

I o = 10-12 W/ m²

x = 1000

Frågade: TI 1000 bin?

Jawab:

Exempel på ljudintensitet Fråga 3

4. Ljudet från en motorcykeltuta producerar en intensitetsnivå på 40 dB när den ljuder, medan ljudet från en biltuta producerar en intensitetsnivå på 60 dB (I o = 10⁻¹⁵ W m⁻² ) . Om 100 motorcykeltutor och 10 biltutor ljuder samtidigt, då är förhållandet mellan intensitetsnivåerna för motorcyklar och bilar ....

A. 5:6

B. 6:7

C. 7:8

D. 8:9

E. 9: 10

Diskussion

Det är känt att:

Intensitetsnivå (TI) för motorcykelhornsljud = 40 dB

Intensitetsnivån (TI) för bilhornsljudet = 60 dB

Den lägsta intensiteten som människor kan höra (I o ) är i genomsnitt = 10⁻⁹ W m⁻²

Fråga: Vad är TI-förhållandet för 100 motorcyklar till TI för 10 bilar?

Jawab:

Exempel på ljudintensitet Fråga 4

Jämförelsen av TI 100-motorcyklar med TI 10-bilar är:

60: 70

6: 7

Det rätta svaret är B.

Frågekälla:

Nationella fysikfrågor för gymnasiet/yrkesgymnasiet

Lämna en kommentar