3 exempel på Ohms lagfrågor
1. Baserat på data i tabellen är värdet för elektrisk resistans ….. Beskriver data i tabellen Ohms lag?

Diskussion
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volt / 8 ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volt / 6 ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volt / 10 ampere = 1/2 Ω
Enligt Ohms lag är V/I konstant. Så innehållet i tabellen ovan förklarar Ohms lag.
2. Strömmen i en ledande tråd är 4 A. Om potentialskillnaden i båda ändar är 12 volt, vad är resistansen?
Diskussion
R = V / I = 12 volt / 4 ampere = 3 Ω
3. Beskriver informationen i tabellen nedan Ohms lag?

Diskussion
Det elektriska resistansvärdet baserat på data i tabellen är:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 ohm
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 ohm
R3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 ohm
V/I-värdet är inte konstant och beskriver därför inte Ohms lag. Ohms lag gäller om V/I-värdet är konstant.