Топлота Маса Специфична топлота Промена температуре – проблеми и решења

9 Топлота Маса Специфична топлота Промена температуре – проблеми и решења

1. Олово масе 2 кг се загрева од 50oЦ до КСНУМКСoЦ. Тхе специфична топлота олово је 130 Ј/кг-1 оC-1. Колико је топлота апсорбује олово?

Познато:

Маса (m) = 2 kg

Специфична топлота ( c) = 1 3 0 J· kg⁻¹ C⁻¹

Промена температуре ( ΔT ) = 100 ° C – 50 ° C = 50 ° C

Тражи се: Топлота (Q)

Решење:

Q = mc ΔT

Q = топлота , m = маса, c = специфична топлота , ΔT = промена температуре

Топлота коју апсорбује олово:

Q = (2 kg)(1 3 0 J·kg -1 C -1 )(50 ° C)

Q = (100)(1 3 0)

Q = 1 3.000 џула

Q = 1,3 x 10⁴ џула

[ирп]

2. Специфична топлота бакра је 390 J/k g o C, промена температуре је 40 o C. Ако бакар апсорбује 40 џула топлоте, колика је маса бакра!

Познато:

Специфична топлота бакра (c) = 390 J/k g o C

Промена температуре ( ΔT ) = 40 ° C

Топлота ( Q) = 40 J

Тражи се: Маса (м) бакра

Решење:

Q = mc ΔT

40 J = (m)( 390 J/k g ° C)( 40 ° C)

40 = (м)( 390 /кг )(40)

40 = (м)( 390 /кг )(4)

40 = (м)( 1560/кг )

м = 40 / 1560

m = 0.026 kg

m = 26 грама

3. Почетна температура 20 грама воде је 30 o C. Специфична топлота воде је 1 cal g -1 o C -1 . Ако вода апсорбује 300 калорија топлоте, одредите коначну температуру!

Познато:

Маса (m) = 20 gr

Почетна температура (T1 ) = 30 ° C

Специфична топлота воде (c) = 1 cal gr -1 o C -1

Топлота (Q) = 300 кал

Жељена: Коначна температура воде

Решење:

Q = mc ΔT

300 кал = (20 гр)( 1 кал гр -1 ° C -1 )( Т 2 -30 )

300 = (20)(1)( T2 -30 )

300 = 20 ( Т2 -30 )

300 = 20 T 2 – 600

300 + 600 = 20T 2

900 = 20T 2

Т2 = 900 / 20

Т2 = 45

Промена температуре је 45 ° C – 30 ° C = 15 ° C.

 [ирп]

4. Tпромена температуре морске воде is 1oC када вода апсорбује 3900 џула топлоте. Специфична топлота морске воде је КСНУМКС × КСНУМКС3 J/kg°C, колика је маса морске воде.

Познато:

Промена температуре ( ΔT ) = 1 ° C

Топлота (Q) = 3900 џула

Специфична топлота морске воде (c) = 3.9 x 10³ J / k g°C = 3900 J/Kg°C

Тражена маса : (м)

Решење:

Q = mc ΔT

Q = топлота , m = маса, c = специфична топлота , ΔT = промена температуре

m = Q / c Δ T = 3900 / (3900)(1) = 3900 / 3900 = 1 kg

5. Бакар масе 2 кг апсорбује 39,000 Ј топлоте на 30°C. Ако је специфична топлота бакра 390 Ј/кг °C, која је коначна температура бакра…

Познато:

Маса (m) = 2 kg

Почетна температура (T1 ) = 30 ° C

Топлота (Q) = 39,000 џула

Специфична топлота (c) бакра = 390 J/kg ° C

Жељена : Коначна температура ( T2 )

Решење:

Q = mc ΔT

Q = топлота , m = маса, c = специфична топлота , ΔT = промена температуре

Q = mc ΔT = mc ( T² – T¹ )

39,000 = (2)( 390)(Т 2 – 30)

100 = (2)(1)(Т 2 – 30)

100 = (2)(Т 2 – 30)

50 = Т 2 – 30

Т2 = 50 + 30

Т2 = 80 ° C

[ирп]

6. Вода масе 5 кг се загрева са 15°C на 40°C. Колика је топлота коју вода апсорбује? Специфична топлота воде је 4.2 × 10³ J /kg°C.

Познато:

Маса (m) = 5 kg

Почетна температура (T1 ) = 15°C

Коначна температура (T2 ) = 40°C

Специфична топлота воде (c) = 4.2 × 10³ J /kg° C

Тражи се: Топлота (Q)

Решење:

Q = mc ΔT

Q = (5 kg)( 4.2 × 10³ J /kg°C)(40°C – 15°C)

Q = (5)( 4.2 × 10³ J )(25)

Q = 525 x 10³ Ј

Q = 525,000 џула

7. Вода масе 2 кг се загрева са 24°C на 90°C. Колика је топлота коју вода апсорбује? Специфична топлота воде је 4.2 × 10³ J /kg°C.

Познато:

Маса (m) = 2 kg

Почетна температура (T1 ) = 24°C

Коначна температура (T2 ) = 90°C

Специфична топлота воде (c) = 4,200 џула/кг°C

Тражи се :: Врућина (Q)

Решење:

Q = m c ΔT

Q = (2 kg)( 4,200 џула/кг°C)(90°C – 24°C)

Q = (2 kg)( 4,200 џула/kg°C)(66°C)

Q = (132)( 4,200 џула)

Q = 554,400 џула

[ирп]

8. Вода масе 5 грама се загрева од 10°C до 40°C. Колика је топлота коју вода апсорбује? Специфична топлота воде је 1 × 10³ cal /g r °C.

Познато:

Маса (m) = 5 грама

Почетна температура (T1 ) = 10 ° C

Коначна температура (T2 ) = 40 ° C

Специфична топлота воде (c) = 1 c al/ gr°C

Тражи се : Топлота

Решење:

Q = mc ΔT

Q = (5 грама)( 1 cal/gr°C)(40 ° C – 10 ° C)

Q = (5)( 1 c al)(30)

Q = 150 калорија

9. Вода масе 0.2 кг апсорбује 42,000 џула топлоте на 25 ° C . Специфична топлота воде је 4200 Ј/кг ° C, која је коначна температура воде?

Познато:

Маса воде (m) = 0.2 kg

Топлота (Q) = 42,000 џула

Специфична топлота воде (c) = 4200 J/kg ° C

Почетна температура (T1 ) = 25 ° C

Жељена: Коначна температура ( T2 )

Решење:

Q = mc ΔT = mc ( T² – T¹ )

К = топлота, m = маса, c = специфична топлота, ΔT = промена температуре, Т1 = почетна температура, Т2 = коначна температура

Q = mc( T² – T¹ )

42,000 = (0.2)(4200)(Т2 – 25)

42,000 = 840 (Т 2 – 25)

42,000 = 840 T 2 – 21,000

42,000 + 21,000 = 840 Т2

63,000 = 840 Т2

Т2 = 63,000 / 840

Т2 = 75 ° C

  1. Претварање температурних скала
  2. Линеарна експанзија
  3. Проширење подручја
  4. Проширење запремине
  5. Топлота
  6. Механички еквивалент топлоте
  7. Специфична топлота и топлотни капацитет
  8. Латентна топлота, топлота топљења, топлота испаравања
  9. Уштеда енергије за пренос топлоте

Оставите коментар