5 примера задатака из кинетичке енергије и физике
1. Аутомобил масе 5000 kg је у почетку у стању мировања, а затим се креће брзином од 20 m/s. Одредити укупан рад који је аутомобил извршио...
Пембахасан
познато је :
Маса (m) = 5000 kg
Почетна брзина (vo) = 0 m/s (аутомобил је у почетку мирујући)
Коначна брзина (vt) = 20 м/с
Питао Укупан напор
Јаваб :
Теорема о кинетичкој енергији рада наводи да је укупан рад једнак промени кинетичке енергије. Математички:
Укупан напор:
Wукупан = ½ м (vt2 - вo2)
Wукупан = ½ (5000)(202 - КСНУМКС2)
Wукупан = (2500)(400 – 0)
Wукупан = (2500)(400)
Wукупан = КСНУМКС
Укупан рад је 1000.000 џула.
2. Објекат масе 10 kg се у почетку креће брзином од 5 m/s. Тренутак касније објекат се креће брзином од 10 m/s. Одредити укупан рад извршен на објекту.
Пембахасан
познато је :
Маса објекта (m) = 10 kg
Почетна брзина (vo) = 5 м/с
Коначна брзина (vt) = 10 м/с
Питао : укупни напор
Јаваб :
Укупан напор:
Укупан рад је 375 џула.
3. Аутомобил масе 2000 кг креће се хоризонталном брзином од 10 м/с. Одједном, возач смањује брзину аутомобила на 5 м/с. Рад који возач обавља на аутомобилу је...
Пембахасан
познато је :
Маса аутомобила (м) = 2000 кг
Почетна брзина (vo) = 10 м/с
Коначна брзина (vt) = 5 м/с
Питао : укупни напор
Јаваб :
Укупан напор:
Укупан рад је 75.000 џула.
Негативан знак значи да је резултујућа сила која делује на аутомобил у супротном смеру од померања аутомобила. Негативан рад такође значи да се кинетичка енергија аутомобила смањује.
4. Аутомобил масе 1 тоне је у почетку у стању мировања. Тренутак касније, креће се брзином од 10 m/s. Количина рада коју обавља мотор аутомобила је...
A. 1.000 џула
Б. 10.500 џула
C. 15.000 џула
D. 25.000 џула
Е. 50.000 џула
Дискусија:
познато је :
m = 1 тона = 1000 kg, vo = 0 м/с, vt = 10 м/с
Питао :
Напор (W) ?
Јаваб :
Рад = промена кинетичке енергије
Промена кинетичке енергије :
= ½ m(vt2 - вo2) = ½ (1000)(100 – 0) = ½ (1000)(100) = 50.000 kg m2/s2 = 50.000 џула
Дакле, W = 50.000 џула
Тачан одговор је Е.
5. Сто масе 10 кг је у почетку непокретан на глатком поду, затим је потиснут 10 секунди тако да се креће праволинијски са убрзањем од 2 м/с.2Обим уложеног напора био је…
A. 2000 џула
Б. 3000 џула
C. 6000 џула
D. 8000 џула
Е. 9000 џула
Дискусија:
познато је :
m = 10 kg, t = 10 sekundi, vo = 0, a = 2 м/с2уt =?
Питао :
Напор (W) ?
Јаваб :
Израчунајте коначну брзину (vt):
vt = вo + при = 0 + (2)(10) = 20 м/с
Рад = промена кинетичке енергије
Промена кинетичке енергије :
= ½ m(vt2 - вo2) = ½ (10)(400 – 0) = ½ (10)(400) = ½ (4000) = 2000 џула
Дакле, W = 2000 џула
Тачан одговор је А.