Tusaale su'aalaha tamarta korontada

6 Tusaalooyin su'aalo ku saabsan tamarta korontada

1. Ardaygu wuxuu shidaa TV celcelis ahaan 6 saacadood maalin kasta. TV-ga waxaa ku xiran koronto 220 Volt ah, sidaa darteed korontada dhex marta TV-ga waa 0,5 Ampere. Haddii PLN ay qiimaha u dejiso Rp. 600,00/kWh, markaa kharashka isticmaalka TV-ga 1 bil (30 maalmood) waa….

A. Rp. 9.900,00

B. Rp. 11.880,00

C. Rp. 19.800,00

D. Rp. 23.760,00

Dood

Waa la ogyahay in:

Waqtiga isticmaalka telefishinka = 6 saacadood x 30 = 180 saacadood

Danab (V) = 220 Volts

Xoogga hadda jira (I) = 0,5 Amperes

Qiimaha korontada = Rp. 600,00 / kWh

Su'aal: Qiimaha isticmaalka korontada ee TV-ga muddo 1 bil ah (30 maalmood)

Jawaab:

Awoodda telefishanka:

P = VI = (220 Volt) (0,5 Ampere) = 110 Volt Ampere = 110 Watt

Tamarta korontada = awoodda korontada x muddada u dhaxaysa

Tamarta korontada ee telefishanka = 110 Watt x 180 saacadood = 19800 Watt saacadood = 19,8 kilo Watt saacadood = 19,8 kilo Watt saacadood = 19,8 kWh

Kharashka isticmaalka korontada ee TV-ga muddo 1 bil ah:

19,8 kWh x Rp. 600,00 / kWh = Rp. 11.880,00

Jawaabta saxda ah waa B.

2. Guri, waxaa ku yaal 4 laambadood oo 20W ah, 2 laambadood oo 10W ah, iyo 3 laambadood oo 40W ah oo la shido 5 saacadood maalin kasta. Haddii qiimaha korontadu halkii kWh uu yahay Rp 500,00, markaa kharashka la bixinayo 1 bil (30 maalmood) waa...

A. Rp. 5.625,00

B. Rp. 7.500,00

C. Rp. 12.750,00

D. Rp. 16.500,00

Dood

Waa la ogyahay in:

4 laambadood oo 20 Watt ah = 4 x 20 Watts = 80 Watts

2 laambadood oo 10 Watt ah = 2 x 10 Watts = 20 Watts

3 laambadood oo 40 Watt ah = 3 x 40 Watts = 120 Watts

Wadarta awoodda (W) = 80 Watts + 20 Watts + 120 Watts = 220 Watts

Muddada (t) = 5 saacadood x 30 = 150 saacadood

Qiimaha korontada halkii kWh = Rp. 500,00

La weydiiyay: Kharashyada ay tahay in la bixiyo 1 bil gudaheed

Jawaab:

Tamarta korontada = Awoodda korontada x Waqtiga u dhexeeya = 220 Watt x 150 saacadood = 33000 Saacadaha Watt = 33 kilo Watt saacadood = 33 kilo Watt saacadood = 33 kWh

Kharashka la bixinayo:

(33 kWh) (Rp 500,00/kWh) = Rp 16.500

Jawaabta saxda ah waa D.

3. Guriga Mr. Budi wuxuu isticmaalaa qalab koronto oo ka kooban 3 laambadood oo midkiiba ah 20 W, 3 laambadood oo midkiiba ah 40 W, dhammaantoodna waxaa loo isticmaalaa 12 saacadood maalintii. Hal bambo biyood oo 250 W ah ayaa la isticmaalaa 4 saacadood maalintii, bir 300 W ahna waxaa la isticmaalaa 2 saacadood maalintii. Haddii qiimaha korontadu yahay Rp. 600,00 / kWh, biilka korontada ee Mr. Budi uu bixinayo 1 bil (30 maalmood) waa…..

A. Rp. 57.680,00

B. Rp. 59,680.00

C. Rp. 64.820,00

D. Rp. 67.680,00

Dood

Waa la ogyahay in:

Awoodda laambadda = 3 (20 Watt) + 3 (40 Watt) = 60 Watt + 120 Watt = 180 Watt iyo waqtiga isticmaalka laambadda = 12 saacadood x 30 = 360 saacadood

Awoodda bamka biyaha = 250 Watts iyo waqtiga isticmaalka bamka biyaha = 4 saacadood x 30 = 120 saacadood

Awoodda birta = 300 Watts iyo waqtiga isticmaalka birta = 2 saacadood x 30 = 60 saacadood

Qiimaha korontada Rp. 600,00 / kWh

Su'aal: Kharashyada la bixinayo muddo bil ah (30 maalmood)

Jawaab:

Tamarta korontada = awoodda korontada x waqti

Tamarta laambadda = (180 Watt)(360 saacadood) = 64.800 Watt saacadood = 64,8 kilo Watt saacadood

Tamarta bamka biyaha = (250 Watt)(120 saacadood) = 30.000 Watt saacadood = 30 kilo Watt saacadood

Tamarta birta = (300 Watt) (60 saacadood) = 18.000 Watt saacadood = 18 kilo Watt saacadood

Wadarta tamarta korontada ee la isticmaalay = 64,8 + 30 + 18 = 112,8 kiilo Watt saacadood = 112,8 kiilo Watt saacadood = 112,8 kWh.

Kharashka la bixinayo hal bil = (112,8 kWh)( Rp. 600,00 / kWh) = Rp. 67.680

Jawaabta saxda ah waa D.

4. Gurigu wuxuu isticmaalaa qalabka korontada maalinlaha ah ee soo socda...

Immisa tamar koronto ayaa la isticmaalaa 1 bil (30 maalmood)?

A. 146 kWhTusaale su'aal ku saabsan tamarta korontada 1aad

B. 78 kWh

C. 52 kWh

D. 26 kWh

Dood

Waa la ogyahay in:

Awoodda laambadda ee gubanaysa = 5 x 20 Watt = 100 Watt iyo waqtiga isticmaalka laambadda gubanaysa = 12 saacadood x 30 = 360 saacadood

Awoodda laambadda neon = 6 x 10 Watt = 60 Watt iyo waqtiga isticmaalka laambadda incandescent = 10 saacadood x 30 = 300 saacadood

Awoodda telefishanka = 1 x 80 Watt = 80 Watt iyo waqtiga isticmaalka telefishanka = 10 saacadood x 30 = 300 saacadood

Su'aal: Immisa tamar koronto ayaa la isticmaalaa 30 maalmood?

Jawaab:

Tamarta korontada = awoodda korontada x muddada u dhaxaysa

Tamarta korontada ee laambadda iftiinka = 100 Watt x 360 saacadood = 36.000 Watt saacadood = 36 kilo Watt saacadood = 36 kWh

Tamarta korontada ee laambadda neon = 60 Watt x 300 saacadood = 18.000 Watt saacadood = 18 kilo Watt saacadood = 18 kWh

Tamarta korontada ee telefishanka = 80 Watt x 300 saacadood = 24.000 Watt saacadood = 24 kilo Watt saacadood = 24 kWh

Wadarta tamarta korontada = 36 kWh + 18 kWh + 24 kWh = 78 kWh

kWh = kiilo Watt saacad = kiilo Watt saacad

Jawaabta saxda ah waa B.

5. Fiiri sawirka qalabka korontada ee hoose! Awoodda korontada ee qalabka waxaa lagu qoray sawirka, qalabkana waxaa la isticmaalayaa 30 daqiiqo, ka dibna xaddiga tamarta korontada ee la isticmaalay waa…..

A. 396 kiiloogaraamTusaale su'aal ku saabsan tamarta korontada 2aad

B. 540 kiilo Joule

C. 600 kiilo Joule

D. 900 kiilo Joule

Dood

Waa la ogyahay in:

Awoodda korontada (P) = 300 Watt = 300 Joules / ilbiriqsi

Muddada u dhaxaysa (t) = 30 daqiiqo = 30 (60 ilbiriqsi) = 1800 ilbiriqsi

Su'aal: Immisa tamar koronto ayaa la isticmaalaa?

Jawaab:

Qiimaynta awoodda oo ah 300 Joules ilbiriqsi kasta waxay la macno tahay in birtu isticmaasho 300 Joules oo tamar ah ilbiriqsi kasta. Haddii loo isticmaalo 1800 ilbiriqsi, birtu waxay isticmaashaa 540.000 Joules oo tamar koronto ah = 540 kilojoules.

Jawaabta saxda ah waa B.

6. Qoysku waxay isticmaalaan tamarta korontada muddo bil ah (30 maalmood) qalabka korontada sida ku cad jadwalka soo socda!

Tusaale su'aal ku saabsan tamarta korontada 3aad

Awoodda korantada ee mashiinka dharka lagu dhaqo, TV-ga iyo AC-ga waa…

Tusaale su'aal ku saabsan tamarta korontada 4aad

Dood

Tamarta korontada ee mashiinka dharka lagu dhaqo = 12 kWh = 12.000 Watt saacadood, waqtiga isticmaalka = 2 saacadood x 30 = 60 saacadood

Tamarta korontada ee TV-ga = 19,2 kWh = 19.200 Watt saacadood, waqtiga isticmaalka = 8 saacadood x 30 = 240 saacadood

Tamarta korontada ee AC = 72 kWh = 72.000 Watt saacadood, waqtiga isticmaalka = 6 saacadood x 30 = 180 saacadood

Awoodda korontada = tamarta korontada / waqtiga

Awoodda mashiinka dharka lagu dhaqo = 12.000 Watt saacadood / 60 saacadood = 200 Watts

Awoodda TV-ga = 19.200 Watt saacadood / 240 saacadood = 80 Watts

Awoodda AC = 72.000 Watt saacadood / 180 saacadood = 400 Watts

Jawaabta saxda ah waa B.

Isha su'aasha:

Su'aalaha Imtixaanka Qaranka ee Sayniska ee Dugsiga Sare ee Hoose/Dugsiga Sare ee Islaamiga ah

Faallo ka tag