1. Predmet ima vztrajnostni moment 1 kg m² in se vrti s konstantno kotno hitrostjo 2 rad/s. Kakšna je rotacijska kinetična energija predmeta?
Znano:
Vztrajnostni moment ( I) = 1 kg m²
Kotna hitrost ( ω) = 2 rad/s
Iščemo: rotacijsko kinetično energijo ( KE )
Rešitev:
Formula za rotacijsko kinetično energijo:
KE = 1/2 I ω²
KE = rotacijska kinetična energija (kg m2/s2), jaz = vztrajnostni moment (kg m2), ω = kotna hitrost (rad/s)
Rotacijska kinetična energija:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (1)(2) 2 = 1/2 (1)(4) = 2 Joula
[irp]
2. Valjčasti škripec z maso 20 kg in polmerom 0.2 m se vrti s konstantno kotno hitrostjo 4 rad/s. Kolikšna je rotacijska kinetična energija škripca?
Znano:
Masa jermenice valja (m) = 20 kg
Polmer valja (r) = 0.2 m
Kotna hitrost (ω) = 4 ra d/s
Iščem: Kaj je rotacijska kinetična energija
Rešitev;
Formula za vztrajnostni moment valja:
I = 1/2 mr²
I = vztrajnostni moment ( kg m² ) , m = masa (kg), r = polmer (metri)
Vztrajnostni moment jermenice valja:
I = 1/2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kg m²
Vrtilna kinetična energija jermenice:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.4)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 Joula
[irp]
3. Krogla z maso 10 kg in polmerom 0.1 m se vrti s konstantno hitrostjo 10 rad/s. Kolikšna je kinetična energija krogle?
Znano:
Masa krogle (m) = 10 kg
Polmer krogle (r) = 0.1 m
Kotna hitrost (ω) = 10 r ad/s
Iščemo: rotacijsko kinetično energijo
Rešitev:
Formula za vztrajnostni moment:
I = (2/5) mr2
I = vztrajnostni moment (kg m² ) , m = masa (kg), r = polmer (m)
Vztrajnostni moment krogle:
I = (2/5)(10)(0.1) ² = (4)(0.01) = 0.04 kg m²
Rotacijska kinetična energija krogle:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.04)(10) 2 = (0.02)(100) = 2 Joula
[irp]
4. Delec z maso 0.5 kg se vrti s konstantno kotno hitrostjo 2 rad/s. Kolikšna je rotacijska kinetična energija delca, če je polmer kroga 10 cm?
Znano:
Masa delca (m) = 0.5 kg
Polmer krogle (r) = 10 cm = 10/100 = 0.1 m
Kotna hitrost (ω) = 2 rad/ s
Iščemo: rotacijsko kinetično energijo
Rešitev:
Vztrajnostni moment za delce:
I = mr² = (0.5)(0.1) ² = (0.5)(0.01) = 0.005 kg m²
Rotacijska kinetična energija:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.005)(2) 2 = 1/2 (0.005)(4) = (0.005)(2) = 0.01 Joula