1. Določite električni potencial v točki, ki je 1 cm oddaljena od naboja 5.0 μ C. Coulombova konstanta (k) = 9 x 109 Nm² C − 2 , 1 μC = 10−6 C.
Znano:
Razdalja od naboja (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10⁻² m
Naboj (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10⁻⁶ C
Coulombova konstanta (k) = 9 x 109 Nm² C − 2
Iskani: Električni potencial (V)
Rešitev:
Električni potencial:

Električni potencial je 4.5 x 10⁶ voltov
[irp]
2. Brezžični polnilci Q1 = 5.0 μC in zaračunajte Q2 = 6.0 μC. Coulombova konstanta (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Točka A se nahaja med naboji. Določite električni potencial v točki A.

Znano:
Naboj Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
Razdalja točke A od Q 1 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Naboj Q² = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C
Razdalja točke a od Q² = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Coulombova konstanta (k) = 9 x 109 Nm² C − 2
Iščem: Električni potencial v točki A
Rešitev:
Električni potencial 1 :

Električni potencial 2 :

Električni potencial v točki A :
V = V² – V1
V = (54 – 45) x 10⁴
V = 9 x 10⁴
[irp]
3. Brezžični polnilci q1 = 5.0 μC in zaračunajte q2 = 6.0 μC. Coulombova konstanta (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Določite električni potencial v točki A.
Znano:
Naboj Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
Razdalja točke A od Q 1 = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10⁻¹ m
Naboj Q² = 6.0 μC = 6.0 x 10⁻⁶ C
Razdalja točke A od Q 2 = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10⁻¹ m
Coulombova konstanta (k) = 9 x 109 Nm² C − 2
Iščem: Električni potencial v točki A
Rešitev:
Električni potencial 1 :

Električni potencial 2 :

Električni potencial v točki A :
V = V1 + V2
V = (-11.25 + 10.8) x 10⁴
V = -0.45 x 10³
V = -4.5 x 10³
Električni potencial v točki A je -4.5 x 10³ voltov