1. Elektron se pospeši iz mirovanja zaradi potencialne razlike 12 V. Kakšna je sprememba električne potencialne energije elektrona?
Znano:
Naboj elektrona (e) = -1.60 x 10⁻¹⁶ Coulombov naboj
Električni potencial = napetost (V) = 12 voltov
Iščemo: Spremembo električne potencialne energije elektrona (ΔPE)
Rešitev:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10⁻¹⁹ C)(12 V) = -19.2 x 10⁻¹⁹ Joulov
Znak minus pomeni, da se potencialna energija zmanjšuje.
[irp]
2. Dve vzporedni plošči sta nabiti. Razdalja med ploščama je 2 cm, jakost električnega polja med ploščama pa je 500 voltov/meter. Kolikšna je sprememba potencialne energije protona, ko ga pospešimo s pozitivno nabite plošče na negativno nabito ploščo?
Znano:
Velikost električnega polja med ploščama (E) = 500 voltov/meter
Razdalja med ploščama (s) = 2 cm = 0,02 m
Naboj protona = +1.60 x 10⁻¹⁴ Coulombov
Iščemo: Spremembo električne potencialne energije (ΔPE)
Rešitev:
Električni potencial:
V = E s
V = (500 V/m)(0.02 m)
V = 10 voltov
Sprememba električne potencialne energije:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10⁻¹⁴ C )(10 V)
ΔPE = 16 x 10⁻¹⁵ Joula
ΔPE = 1.6 x 10⁻¹ 8 Joulov
[irp]
3. Dva točkovna naboja sta oddaljena 10 cm. Naboj v točki A = +9 μC in naboj v točki B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Kolikšna je sprememba električne potencialne energije naboja v točki B, če ga pospešimo do točke A?
![]()
Znano:
Naboj A (q1 ) = +9 μC = +9 x 10−6 C
Naboj B (q1 ) = -4 μC = -4 x 10−6 C
k = 9 x 10⁻⁹ Nm² C − 2
Razdalja med nabojema A in B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10⁻¹ m
Iščemo: Spremembo električne potencialne energije (ΔEP)
Rešitev:
