Príklad otázok týkajúcich sa rozšírenia objemu

5 príkladov otázok týkajúcich sa rozšírenia objemu

1. Plná guľa je vyrobená z hliníka s koeficientom lineárnej rozťažnosti 24 x 10⁻⁶ ° C⁻¹ . Ak je pri teplote 30 ° C objem gule 30 cm³, potom na to, aby sa objem gule zväčšil na 30,5 cm³ , musí sa guľa zahriať na teplotu… ° C.

Diskusia

Je známe, že:

Koeficient lineárnej rozťažnosti (α ) = 24 x 10⁻⁶ ° C

Koeficient objemovej rozťažnosti (γ ) = 3, a = 3 x 24 x 10⁻⁶ ° C⁻¹ = 72 x 10⁻⁶ ° C⁻¹

Počiatočná teplota (T1 ) = 30 ° C

Počiatočný objem (V1 ) = 30 cm3

Konečný objem (V2 ) = 30,5 cm3

Zmena objemu (ΔV ) = 30,5 cm3 – 30 cm3 = 0,5 cm3

Otázka: Konečná teplota ( T2 )

Odpoveď:

ΔV = g (V1 ) ( ΔT )

ΔV = g (V1 ) ( T2 – T1 )

0,5 cm3 = (X 72 10-6 stupňovC-1)(30 cm3)(T2 - 30oC)

0,5 = (2160 x 10⁻³ ) ( T² – 30 )

0,5 = (2,160 x 10⁻³ ) ( T² – 30 )

0,5 = (2,160 x 10⁻³ ) ( T² – 30 )

0,5 / (2,160 x 10⁻³ ) = T² – 30

0,23 x 10³ = T² – 30

0,23 x 1000 = T2 – 30

230 = T2 – 30

39 000 + 30 = T2

T2 = 260 ° C

2. Dutá guľa vyrobená zo skla má koeficient lineárnej rozťažnosti 9 x 10⁻⁶ ° C⁻¹ . Pri teplote 20 ° C je vnútorný priemer gule 2,2 cm. Ak sa vnútorný priemer gule zväčší na 2,8, potom je konečná teplota ...

Diskusia

Je známe, že:

Koeficient lineárnej rozťažnosti (α ) = 9 x 10⁻⁶ ° C

Koeficient objemovej rozťažnosti (γ ) = 3, α = 3 x 9 x 10⁻⁶ ° C⁻¹ = 27 x 10⁻⁶ ° C⁻¹

Počiatočná teplota (T1 ) = 20 ° C

Počiatočný priemer (D1 ) = 2,2 cm

Konečný priemer (D2 ) = 2,8 cm

Počiatočný polomer (r1 ) = D1 / 2 = 2,2 cm3 / 2 = 1,1 cm3

Konečný polomer (r² ) = D² / ² = 2,8 cm³ /² = 1,4 cm³

Počiatočný objem (V1 ) = 4/3πr1/ 3 = (4/3)(3,14)(1,1 cm3) 3 = (4/3)(3,14)(1,331 cm3 ) = 5,57 cm3

Konečný objem (V 2 ) = 4/3 π r 2 3 = (4/3) (3,14) (1,4 cm) 3 = (4/3) (3,14) (2,744 cm 3 ) = 11,48 cm3

Zmena objemu (ΔV ) = 11,48 cm3 – 5,57 cm3 = 5,91 cm3

Otázka: Konečná teplota ( T2 )

Odpoveď:

ΔV = g (V1 ) ( ΔT )

5,91 cm3 = (X 27 10-6 stupňovC-1)(5,57 cm3)(T2 - 20oC)

5,91 = (150,39 x 10⁻⁶ ) ( T² – 20)

5,91 / 150,39 x 10⁻⁶ = T² – 20

0,039 x 10³ = T² – 20

39 x 10³ = T² – 20

39 000 = T2 – 20

39 000 + 20 = T2

T2 = 39020 ° C

3. Keď sa vzduch zahrieva, zväčšenie jeho objemu je úmerné...
A. Počiatočná teplota
B. Konečná teplota
C. Zvýšenie teploty
D. Počiatočný objem
E. Konečný objem
Diskusia:
Zvýšenie objemu vzduchu je úmerné zvýšeniu teploty alebo zmene teploty. Čím väčšie je zvýšenie teploty, tým väčšie je zvýšenie objemu.

4. Sklenená nádoba s objemom 4 litre sa naplní vodou a potom sa zahreje tak, že teplota stúpne o 20 ° C . Ukazuje sa, že časť vody sa vyleje. Je známe, že koeficient lineárnej rozťažnosti skla = 9 x 10⁻⁶ ° C⁻¹ ; koeficient objemovej rozťažnosti vody = 2,1 x 10⁻⁴ ° C⁻¹ , potom množstvo vytečenej vody je...

A. 0,015 litra

B. 0,018 litra

C. 0,020 litra

D. 0,021 litra

E. 0,025 litra

Diskusia

Je známe, že:

Počiatočný objem sklenenej nádoby a vody (Vo ) = 4 litre

Zmena teploty skla a vody ( ΔT) = 20 ° C

Koeficient lineárnej rozťažnosti skla (α) = 9 x 10⁻⁶ ° C⁻¹

Koeficient objemovej rozťažnosti skla ( γ) = 3α = 3 (9 x 10⁻⁶ ° C ) = 27 x 10⁻⁶ ° C

Koeficient objemovej rozťažnosti vody ( γ ) = 2,1 x 10⁻⁴ ° C

Otázka: B Koľko vody sa rozlialo?

Odpoveď:

Vzorec pre expanziu objemu:

V = V o + γ V o ΔT

V – V o = γ V o ΔT

ΔV = γV o ΔT

Informácie:

V = konečný objem, V o = počiatočný objem, ΔV = zmena objemu, γ = koeficient objemovej rozťažnosti, ΔT = zmena teploty.

Vypočítajte zmenu objemu sklenenej nádoby:

ΔV = γV o ΔT = ( 27 x 10⁻⁶ ) (4)(20) = 2160 x 10⁻⁶ = 2,160 x 10⁻³ = 0,002160 litra

Vypočítajte zmenu objemu vody:

ΔV = γV o ΔT = ( 2,1 x 10⁻³ ) (4)(20) = 168 x 10⁻³ = 0,0168 litra

Zmena objemu vody je väčšia ako v sklenenej nádobe, takže časť vody sa rozleje.

Vypočítajte objem vytečenej vody:

0,0168 litra – 0,002160 litra = 0,01464 litra = 0,015 litra

Správna odpoveď je A.

5. Nádoba vyrobená z ocele (koeficient lineárnej rozťažnosti = 10-5 oC-1) má objem 6 litrov naplnený acetónovou kvapalinou (koeficient objemovej rozťažnosti = 1,5 x 10-3 oC-1). Ak sa obe zohrejú tak, že teplota v miestnosti stúpne z 0oC až 40oC, potom je objem rozliateho acetónu…

A. 0,35 litra

B. 0,48 litra

C. 0,58 litra

D. 1,36 litra

E. 1,48 litra

Diskusia

Je známe, že:

Počiatočný objem oceľovej nádoby a acetónu (Vo ) = 6 litrov

Zmena teploty oceľovej nádoby a acetónu ( ΔT) = 40 ° C

Koeficient lineárnej rozťažnosti ocele (α) = 10⁻⁶ ° C

Súčiniteľ objemovej rozťažnosti ocele (γ) = 3α = 3 (10⁻¹ ° C ) = 3 x 10⁻¹ ° C

Koeficient objemovej rozťažnosti acetónu ( γ) = 1,5 x 10⁻³ ° C⁻¹

Otázka: B Koľko vody sa rozlialo?

Odpoveď:

Vzorec pre expanziu objemu:

ΔV = γV o ΔT

Informácie:

ΔV = zmena objemu, γ = koeficient objemovej rozťažnosti, V o = počiatočný objem, ΔT = zmena teploty.

Vypočítajte zmenu objemu oceľovej nádoby:

ΔV = γV o ΔT = ( 3 x 10⁻⁶ )(6)(40) = 720 x 10⁻⁶ = 0,00720 litra

Vypočítajte zmenu objemu acetónu:

ΔV = γV o ΔT = ( 1,5 x 10⁻³ ) (6)(40) = 360 x 10⁻³ = 0,360 litra

Zmena objemu acetónu je väčšia ako zmena objemu oceľovej nádoby, takže časť vody vytečie.

Vypočítajte objem vytečenej vody:

0,360 litra – 0,00720 litra = 0,3528 litra = 0,35 litra

Správna odpoveď je A.

 

Zanechajte komentár