1.

ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් සිදුවන ත්වරණය 10 N/kg වේ. ඊට ඉහළින් ඇති ජලය මගින් පීඩනයට ලක් කරන ලද මසුන්ගේ මතුපිට වර්ගඵලය 6 cm 2 වේ . මසුන්ට ඉහළින් ඇති ජල බලය මාළු මත ක්රියා කරන බලය තීරණය කරන්න.
දන්නා:
ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 N/kg
මාළු මතුපිට වර්ගඵලය (A) = 6 cm 2 = 6 x 10 -4 m 2
ජල ඝනත්වය = 1 ග්රෑම්/සෙ.මී . 3 = 1 (10 -3 kg) / 10 -6 m 3 = 10 3 kg/m 3 = 1000 kg/m 3
ජලයේ උස = 100 cm – 15 cm = 85 cm = 85 x 10 -2 මීටර්
අවශ්යයි: මාළුන්ට ඉහළින් ඇති ජලයේ බලය මාළු මත ක්රියා කරයි.
විසඳුම:
පීඩන සමීකරණය :
පී = එෆ් / ඒ
එෆ් = පේ
එෆ් = ρ ඝා ඒ
එෆ් = (1000)(10)(85 x 10 -2 )(6 x 10 -4 m 2 )
එෆ් = (10 4 )(510 x 10 -6 )
එෆ් = 510 x 10 -2
F = 5.1 නිව්ටන්
2. රුධිරයේ සාමාන්ය පීඩනය 80 mm Hg සිට 120 mm Hg දක්වා වේ. මෙම අගය…
A. පැස්කල් 80 සිට 120 දක්වා
B. පැස්කල් 800 සිට පැස්කල් 1200 දක්වා
සී. 10256 පැස්කල් සිට 17589 පැස්කල් දක්වා
ඩී. 10526 පැස්කල් සිට 15789 පැස්කල් දක්වා
දන්නා:
සාමාන්ය රුධිර පීඩනය = 80 mm Hg – 120 mm Hg
අවශ්යයි: මෙම අගය ... පැස්කල්ට සමාන වේ
විසඳුම:
මුහුදු මතුපිටට ඉහළින් ඇති බැරෝමීටරයක රසදිය උස = 760 mm Hg වේ.
වායු පීඩනය (මුහුදු මතුපිටට ඉහළින්) = 1 atm = 1.0 x 10 5 පැස්කල්
1 මි.මී. Hg = ……. පැස්කල්?
![]()
80 mm Hg = 80 x 131.58 පැස්කල් = 10,526 පැස්කල්
120 mm Hg = 120 x 131.58 පැස්කල් = 15,789 පැස්කල්
නිවැරදි පිළිතුර D වේ.
3. මුහුදේ මතුපිටට ඉහළින්, බැරෝමීටරයක රසදිය උස 760 mm වේ. ස්ථානයක නම්, බැරෝමීටරයක රසදිය උස 700 mm වේ. එම ස්ථානයේ වායු පීඩනය තීරණය කරන්න.
දන්නා:
මුහුදු මතුපිටට ඉහළින් ඇති බැරෝමීටරයක රසදිය උස = 760 mm Hg වේ.
වායු පීඩනය (මුහුදු මතුපිටට ඉහළින්) = 1 atm = 1,013 x 10 5 පැස්කල්
අවශ්යයි: රසදිය උස 700 mm නම් වාතයේ පීඩනය තීරණය කරන්න.
විසඳුම:
760 mm Hg = 1.013 x 10 5 පැස්කල්
700 mm Hg = ……. පැස්කල්?
