1. එකම ධාරා රැගෙන යන දිගු සමාන්තර වයර් දෙකක්, 3-A. වයර් දෙක අතර දුර සෙන්ටිමීටර 40 ක් නම්, P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1 ලක්ෂ්යයේදී චුම්භක ක්ෂේත්රය තීරණය කරන්න.
දන්නා:
විදුලි ධාරාව (I) = 3-A
වයර් 1 සහ 2 අතර දුර (r 12 ) = 40 cm = 0.4 m
වයර් 1 සහ P (r 1P ) අතර දුර = 30 cm = 0.3 m
වයර් 2 සහ P (r 2P ) අතර දුර = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
අවශ්යයි: P ලක්ෂ්යයේ චුම්භක ක්ෂේත්රය
විසඳුම:
වයර් 1 (වමේ) මගින් නිපදවන චුම්භක ක්ෂේත්රය :

වයර් 2 (දකුණේ) මගින් නිපදවන චුම්භක ක්ෂේත්රය :

P ලක්ෂ්යයේ චුම්භක ක්ෂේත්රය:
බී පී = බී 2 – බී 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10 -6 ටෙස්ලා
2. 2-A ධාරාවක් ගෙන යන දිගු වයරයක් . P. ලක්ෂ්යයේ දී චුම්භක ක්ෂේත්රයේ විශාලත්වය සහ දිශාව තීරණය කරන්න (μo = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
දන්නා:
විදුලි ධාරාව (I) = 2 A
වයරය සහ ලක්ෂ්යය P (r P ) අතර දුර = 4 cm = 0.04 m
μo = 4π x 10 -7 Wb. A -1 m -1
අවශ්යයි : P ලක්ෂ්යයේ දී චුම්භක ප්රේරණයේ විශාලත්වය සහ දිශාව
විසඳුම:
