1. පෘථිවියේ සිට සූර්යයාගේ දුර 149.6 x 10 6 km වන අතර පෘථිවියේ භ්රමණ කාලය වසර 1 කි. T 2 / r 3 ගණනය කරන්න.
දන්නා:
T = වසර 1, r = 149.6 x 10 6 km
අවශ්යයි : T 2 / r 3 = … ?
විසඳුමක් :
k = ටී2 / ආර්3 = 12 / (149.6 x 10)6)3 = 1 / (3348071.9 x 10)18) = 2.98 x 10-25 වර්ෂය2/ කි.මී3
[irp] [අයිආර්පී]
2. විශ්ව නියතය (G) = 6.67 x 10 -11 Nm 2 /kg 2 සහ සූර්යයාගේ 1.99 x 10 30 kg.
![]()

[irp] [අයිආර්පී]
3. සූර්යයාගේ සිට පෘථිවියට ඇති මධ්යන්ය දුර 149.6 x 10 6 km වන අතර සූර්යයාගේ සිට බුධ ග්රහයාගේ මධ්යන්ය දුර 57.9 x 10 6 km වේ. පෘථිවියේ භ්රමණ කාලය වසර 1 කි, බුධ ග්රහයාගේ භ්රමණ කාලය කොපමණද?
දන්නා:
පෘථිවියේ r = 149.6 x 10 6 km
රසදියෙහි r = 57.9 x 10 6 km
පෘථිවියේ T = වසර 1 යි
අවශ්යයි: රසදිය ටොන්?
විසඳුම:

[wpdm_package id = '953 ′]
- නිව්ටන්ගේ විශ්ව ගුරුත්වාකර්ෂණ නියමය ගැටළු සහ විසඳුම්
- ගුරුත්වාකර්ෂණ බලවේග, බර ගැටළු සහ විසඳුම්
- ගුරුත්වාකර්ෂණ ගැටළු සහ විසඳුම් නිසා ඇතිවන ත්වරණය
- භූ සමමුහුර්ත චන්ද්රිකා ගැටළු සහ විසඳුම්
- කෙප්ලර්ගේ නීති ගැටළු සහ විසඳුම් ගැටළු සහ විසඳුම්