වක්‍ර පෘෂ්ඨ මත චලනය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම - ගැටළු සහ විසඳුම්

1. කිලෝග්‍රෑම් 1 ක කුට්ටියක් සුමට වක්‍ර පෘෂ්ඨයක් මත පහළට ලිස්සා යයි. අවම පෘෂ්ඨයේදී කුට්ටියේ චාලක ශක්තිය සහ ප්‍රවේගය තීරණය කරන්න. ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය 10 m/s 2 වේ.

වක්‍ර පෘෂ්ඨ මත චලනය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම 1දන්නා:

ස්කන්ධය (m) = 1 kg

උසෙහි වෙනස (h) = 5 m

ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2

අවශ්‍ය වන්නේ: චාලක ශක්තිය (KE) සහ බ්ලොක් එකේ ප්‍රවේගය .

විසඳුම:

(අ) චාලක ශක්තිය

ආරම්භක යාන්ත්‍රික ශක්තිය = ගුරුත්වාකර්ෂණ විභව ශක්තිය

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = ජූල් 50

අවසාන යාන්ත්‍රික ශක්තිය = චාලක ශක්තිය

ME t = KE = ½ mv t 2

යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණ මූලධර්මය පවසන්නේ ආරම්භක යාන්ත්‍රික ශක්තිය = අවසාන යාන්ත්‍රික ශක්තිය:

ME o = ME t

පීඊ = කේඊ

50 = කේ.ඊ.

චාලක ශක්තිය (KE) = ජූල් 50.

(ආ) බ්ලොක් එකේ ප්‍රවේගය

යාන්ත්‍රික ශක්තිය සංරක්ෂණය කිරීමේ මූලධර්මය:

ආරම්භක යාන්ත්‍රික ශක්තිය (ME o ) = අවසාන යාන්ත්‍රික ශක්තිය (ME t )

ගුරුත්වාකර්ෂණ විභව ශක්තිය (PE) = චාලක ශක්තිය (KE)

50 = ½ mv 2

2(50) / එම් = v 2

100 / 1 = v 2

100 = v 2

v = √100

v = 10 මීටර්/තත්පර

[irp] [අයිආර්පී]

2. කිලෝග්‍රෑම් 2 ක වස්තුවක් ඝර්ෂණයකින් තොරව පහළට ලිස්සා යයි. පොළොවේ සිට මීටර් 2 ක් ඉහළින් වස්තුවේ චාලක ශක්තිය සහ ප්‍රවේගය කුමක්ද? ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය 10 m/s වේ 2

වක්‍ර පෘෂ්ඨ මත චලනය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම 2දන්නා:

ස්කන්ධය (m) = 2 kg

උසෙහි වෙනස (h) = 10 – 2 = 8 m

ගුරුත්වාකර්ෂණය හේතුවෙන් ත්වරණය (g) = 10 m/s 2

අවශ්‍ය වන්නේ : බිම සිට මීටර් 2 ක් ඉහළින් චාලක ශක්තිය (KE) සහ ප්‍රවේගය (v).

විසඳුම:

(අ) බිම සිට මීටර් 2 ක් ඉහළින් චාලක ශක්තිය

ආරම්භක යාන්ත්‍රික ශක්තිය = ගුරුත්වාකර්ෂණ විභව ශක්තිය

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = ජූල් 160

අවසාන යාන්ත්‍රික ශක්තිය = චාලක ශක්තිය

ME t = KE = ½ mv t 2

යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණ මූලධර්මයේ සඳහන් වන්නේ ආරම්භක යාන්ත්‍රික ශක්තිය = අවසාන යාන්ත්‍රික ශක්තිය:

ME o = ME t

පීඊ = කේඊ

160 = කේ.ඊ.

බිම සිට මීටර් 2 ක් ඉහළින් චාලක ශක්තිය (KE) ජූල් 160 කි.

(ආ) අවම පෘෂ්ඨයේදී වස්තුවේ ප්‍රවේගය

යාන්ත්‍රික ශක්තිය සංරක්ෂණය කිරීමේ මූලධර්මය:

ආරම්භක යාන්ත්‍රික ශක්තිය (ME o ) = අවසාන යාන්ත්‍රික ශක්තිය (EM t )

ගුරුත්වාකර්ෂණ විභව ශක්තිය (PE) = චාලක ශක්තිය (KE)

160 = ½ mv 2

160 = ½ (2) v 2

160 = v 2

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 මීටර්/තත්පර

[wpdm_package id = '1167 ′]

  1. බලහත්කාරයෙන් කරන ලද වැඩ ගැටළු සහ විසඳුම්
  2. වැඩ-චාලක ශක්ති ගැටළු සහ විසඳුම්
  3. වැඩ-යාන්ත්‍රික ශක්ති මූලධර්මය ගැටළු සහ විසඳුම්
  4. ගුරුත්වාකර්ෂණ විභව ශක්ති ගැටළු සහ විසඳුම්
  5. ප්‍රත්‍යාස්ථ වසන්ත ගැටළු සහ විසඳුම්වල විභව ශක්තිය
  6. බල ගැටළු සහ විසඳුම්
  7. නිදහස් වැටීම් චලිතය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම.
  8. නිදහස් වැටීම් චලිතයේදී ඉහළට සහ පහළට චලනය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම.
  9. වක්‍ර පෘෂ්ඨයක් මත චලනය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම
  10. ආනත තලයක චලනය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම
  11. ප්‍රක්ෂේපණ චලිතය සඳහා යාන්ත්‍රික ශක්ති සංරක්ෂණය යෙදීම

ඒ ප්රකාශය කරන්නේ මාරයාය