ඕම්ගේ නීති ප්රශ්න සඳහා උදාහරණ 3ක්
1. වගුවේ ඇති දත්ත මත පදනම්ව, විද්යුත් ප්රතිරෝධයේ අගය ... වගුවේ ඇති දත්ත ඕම් නියමය විස්තර කරයිද?

සාකච්ඡා
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 වෝල්ට් / 8 ඇම්ප් = 1/2 Ω
R = V / I = 3 වෝල්ට් / 6 ඇම්ප් = 1/2 Ω
R = V / I = 5 වෝල්ට් / 10 ඇම්ප් = 1/2 Ω
ඕම් නියමයට අනුව, V/I නියත වේ. එබැවින් ඉහත වගුවේ අන්තර්ගතය ඕම් නියමය පැහැදිලි කරයි.
2. සන්නායක වයර් කැබැල්ලක ධාරාව 4 A වේ. කෙළවර දෙකෙහිම විභව වෙනස වෝල්ට් 12 ක් නම්, ප්රතිරෝධය කුමක්ද?
සාකච්ඡා
R = V / I = වෝල්ට් 12 / ඇම්ප් 4 = 3 Ω
3. පහත වගුවේ ඇති දත්ත ඕම් නියමය විස්තර කරයිද?

සාකච්ඡා
වගුවේ ඇති දත්ත මත පදනම් වූ විද්යුත් ප්රතිරෝධක අගය:
ආර් 1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 ඕම්
ආර් 2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 ඕම්
ආර් 3 = වී / අයි = 3,99 / 2,10 = ඕම් 1,9
V/I අගය නියත නොවන අතර එම නිසා ඕම් නියමය විස්තර නොකරයි. V/I අගය නියත නම් ඕම් නියමය අදාළ වේ.