پروجيڪٽائل حرڪت ۾ حل ٿيل مسئلا - ڪنهن شئي جي پوزيشن جو تعين ڪريو
1. هڪ جسم کي افقي طرف 60 o جي زاويه تي مٿي پيش ڪيو ويندو آهي جنهن جي شروعاتي رفتار 12 ميٽر/سيڪنڊ آهي. 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ شئي جي پوزيشن جو تعين ڪريو! ڪشش ثقل جي رفتار 10 ميٽر/سيڪنڊ آهي 2.
ڄاتل سڃاتل:
زاويه ( θ ) = 60 o
شروعاتي رفتار (v o ) = 12 m/s
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
ڪشش ثقل جي تيزي (g) = 10 m/s 2
گهربل: 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ شئي جي پوزيشن
حل:
شروعاتي رفتار جو افقي جزو:
v آڪس = v o cos θ = (12 m/s)(cos 60 o ) = (12 m/s)(0.5) = 6 m/s
شروعاتي رفتار جو عمودي جزو:
v oy = v o sin θ = (12 m/s)(sin 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s
افقي طرف اعتراض جي پوزيشن:
ڄاتل سڃاتل:
رفتار جو افقي جزو (v x ) = 6 m/s
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
گهربل: افقي حد (x)
حل:
6 ميٽر / سيڪنڊ جو مطلب آهي ته بال هر 1 سيڪنڊ ۾ 6 ميٽر تائين حرڪت ڪري ٿو. 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ بال جو فاصلو 6 ميٽر آهي. تنهن ڪري بال جي افقي طرف پوزيشن 6 ميٽر آهي.
عمودي طرف اعتراض جي پوزيشن:
مٿي واري طرف کي مثبت ۽ هيٺئين طرف کي منفي چونڊيو.
ڄاتل سڃاتل:
شروعاتي رفتار (v o ) = 6 √ 3 m/s (مثبت مٿي)
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
ڪشش ثقل جي تيزي (g) = -10 m/s 2 (منفي هيٺئين طرف)
گهربل: 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت کان پوءِ اوچائي
حل:
ايڇ = ويo ٽي + 1/2 جي ٽي2 = ((6√3)(1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 ميٽر.
1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ شيءِ جي پوزيشن:
افقي بي گھرڻ (x) = 6 ميٽر
عمودي بي گھرڻ (y) = 5.2 ميٽر
[آءِ آر پي]
2. هڪ جسم کي 20 ميٽر اوچي عمارت کان افقي طرف 30 ° جي زاويه تي مٿي پيش ڪيو ويندو آهي . ان جي شروعاتي رفتار 50 ميٽر / سيڪنڊ آهي. جسم جي 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ عمودي بي گھرڻ جو حساب ڪريو! ڪشش ثقل جي رفتار 10 ميٽر / سيڪنڊ آهي 2.
ڄاتل سڃاتل:
زاويه ( θ ) = 30 o
شروعاتي اوچائي (h o ) = 20 ميٽر
شروعاتي رفتار (v o ) = 50 ميٽر/سيڪنڊ
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
ڪشش ثقل جي تيزي (g) = 1 0 m/s 2
گهربل: اوچائي (h)
حل:
شروعاتي رفتار جو عمودي جزو:
v oy = v o sin θ = (50 m/s)(sin 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s
اوچائي:
مٿي واري طرف کي مثبت ۽ هيٺئين طرف کي منفي چونڊيو.
ڄاتل سڃاتل:
شروعاتي رفتار (v o ) = 25 m/s (مثبت مٿي)
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
ڪشش ثقل جي تيزي (g) = -1 0 m/s 2 (منفي هيٺئين طرف)
گهربل: اوچائي (h)
حل:
h = v o t + 1/2 gt 2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 ميٽر.
1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ جسم جي اوچائي 20 ميٽر مٿي آهي جتي جسم پروجيڪٽ ڪيو ويو آهي يا زمين کان 40 ميٽر مٿي آهي.
[آءِ آر پي]
3. هڪ ننڍڙي بال کي 10 ميٽر اوچي عمارت کان شروعاتي رفتار v o = 10 m/s سان افقي طور تي پيش ڪيو ويندو آهي. 1 سيڪنڊ جي حرڪت کان پوءِ بال جي بي گھرڻ جو حساب ڪريو ! ڪشش ثقل جي رفتار 10 m/s آهي 2
ڄاتل سڃاتل:
شروعاتي اوچائي (h) = 10 ميٽر
شروعاتي رفتار (v o ) = 10 m/s
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
ڪشش ثقل جي تيزي (g) = 10 m/s 2
گهربل: 1 سيڪنڊ هلڻ کان پوءِ بال جي پوزيشن!
حل:
افقي بي گھرڻ:
ڄاتل سڃاتل:
رفتار جو افقي جزو (v x ) = 10 m/s
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
گهربل: شئي جي پوزيشن
حل:
10 ميٽر/سيڪنڊ جو مطلب آهي ته شيءِ هر 1 سيڪنڊ ۾ 10 ميٽر تائين حرڪت ڪري ٿي. 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت ڪرڻ کان پوءِ بي گھرڻ 10 ميٽر آهي. تنهن ڪري افقي بي گھرڻ 10 ميٽر آهي.
عمودي بي گھرڻ:
آزاد زوال جي حرڪت جي طور تي حساب ڪيو ويو.
ڄاتل سڃاتل:
وقت جو وقفو (t) = 1 سيڪنڊ
ڪشش ثقل جي تيزي (g) = 10 m/s 2
گهربل: 1 سيڪنڊ لاءِ حرڪت کان پوءِ اوچائي (ڪلاڪ)
حل:
h = 1/2 gt 2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 ميٽر.
1 سيڪنڊ کان پوءِ، شيءِ 5 ميٽر تائين ڪري ٿي. زمين جي سطح کان اوچائي = 10 ميٽر - 5 ميٽر = 5 ميٽر.
1 سيڪنڊ هلڻ کان پوءِ شيءِ جي پوزيشن:
افقي طرف (x) تي شئي جي پوزيشن = 10 ميٽر
عمودي طرف (y) تي شئي جي پوزيشن = 5 ميٽر
[آءِ آر پي]
[wpdm_package id='532′]
[wpdm_package id='536′]
- شروعاتي رفتار کي افقي ۽ عمودي حصن ۾ حل ڪريو.
- افقي بي گھرڻ جو تعين ڪريو
- وڌ ۾ وڌ اوچائي طئي ڪريو
- وقت جي وقفي جو تعين ڪريو
- شئي جي پوزيشن جو تعين ڪريو
- آخري رفتار جو تعين ڪريو