اُڀرندڙ قوت جي مثال

5 واڌ ويجهه جي سوالن جا مثال

1. هوا ۾ لوڊ جو وزن 3 N آهي، پاڻيءَ ۾ لوڊ جو وزن 2,8 N آهي. پاڻي لوڊ تي ڪيترو تيز زور لڳائي ٿو؟
بحث:

تيز رفتاري جي قوت جو مثال سوال - 1

2. هڪ ڌاتو جو وزن هوا ۾ ماپڻ تي 100 N ۽ پاڻيءَ ۾ ماپڻ تي 80 N هوندو آهي. ڌاتو جو مقدار ڪيترو آهي؟
بحث:
اهو معلوم آهي ته:
w = 100 ن
هوا = 80 ن
پڇيو: ڌاتو جو مقدار ?
پاڻيءَ ۾ ٻڏل ڌاتو جو مقدار، پاڻيءَ جي خارج ٿيل مقدار جي برابر آهي.

اُڀرڻ واري قوت جي مثال - 2

3. هڪ پٿر جو وزن 10 ڪلوگرام هوندو آهي. جڏهن پاڻيءَ ۾ وزن ڪيو ويندو آهي، ته پٿر جو وزن 8,2 ڪلوگرام هوندو آهي. پٿر جي کثافت ڪيتري آهي؟
بحث:
اهو معلوم آهي ته:
جي = 9,8 ميٽر/سيڪنڊ2
م = 10 ڪلوگرام
پاڻي = 8,2 ڪلوگرام
پڇيو ويو: پٿر جي کثافت ( ?
جواب:اُڀرڻ واري قوت جي مثال - 4اُڀرڻ واري قوت جي مثال - 3

4. هڪ ڪاٺ جو ٽڪرو جنهن جي ڊيگهه 2,5 ميٽر، ويڪر 0,5 ميٽر ۽ ٿولهه 0,4 ميٽر هجي. جيڪڏهن ڪاٺ پاڻي ۾ ٻڏي وڃي ۽ پاڻي جي کثافت 1000 ڪلوگرام/مڪعب ميٽر 3 هجي ، ته پوءِ مٿي دٻاءُ جي شدت ... (g = 10 N/kg) آهي.

الف. 400 ن

ب. 500 ن

سي. 4.000 ن

ڊي. 5.000 ن

بحث مباحثو

اهو معلوم آهي ته:

هڪ ڪعبي جو حجم (V) = ڊيگهه x ويڪر x ٿولهه = 2,5 x 0,5 x 0,4 = 0,5 ميٽر 3

پاڻيءَ جي کثافت ( ρ ) = 1000 ڪلوگرام/م 3

ڪشش ثقل جي ڪري تيزي (g) = 10 N/kg

پڇيو ويو: اُڀرندڙ قوت جي شدت

جواب:

تيز رفتاري جو فارمولو:

ف = ρ گ وي

وضاحت: F = اُڀرڻ واري قوت، ρ = کثافت، g = ڪشش ثقل جي تيزي، V = حجم

ٻڏي ويل شين جا سڀئي حجم، تنهن ڪري اُڀرڻ واري قوت جو حساب مٿي ڏنل فارمولا استعمال ڪندي ڪيو ويندو آهي.

ايف = (1000)(10)(0,5) = (1000)(5) = 5000 نيوٽن

صحيح جواب ڊي آهي.

5. هوا ۾ ڪنهن شيءِ جو وزن 100 N آهي، پوءِ ان کي مائع ۾ رکيو ويندو آهي ته جيئن حجم 1,5 m3 وڌي وڃي . جيڪڏهن ڪنهن مائع جي مخصوص ڪشش ثقل 10 N/m3 آهي ، ته پوءِ مائع ۾ شيءِ جو وزن...

الف. 1.500 ن

ب. 115 ن

سي. 85 ن

ڊي. 6,7 ن

بحث مباحثو

اهو معلوم آهي ته:

هوا ۾ شيءِ جو وزن (w) = 100 نيوٽن

مائع جي مقدار ۾ واڌارو = مائع ۾ ٻڏي ويل شيءِ جو مقدار (V) = 1,5 m3

مائع جي مخصوص ڪشش ثقل = 10 N/m 3

گهربل: ڪنهن شيءِ جو وزن مائع ۾

جواب:

ڪنهن شيءِ جي وزن جو فارمولو مائع ۾:

مائع ۾ شيءِ جو وزن = هوا ۾ شيءِ جو وزن - تيزي واري قوت جي شدت

مائع ۾ شيءِ جو وزن = 100 نيوٽن - تيزي واري قوت جي شدت

پهرين اُڀرڻ واري قوت جي شدت جو حساب ڪريو ته جيئن توهان مائع ۾ موجود شيءِ جي وزن جو حساب ڪري سگهو.

تيز رفتاري جو فارمولو:

ايف اي = ρ گ وي

معلومات:

F A = ​​تيز قوت = ڪنهن شيءِ تي مائع طرفان لاڳو ڪيل قوت جيڪا مائع ۾ آهي

ρ = مائع جي کثافت

g = ڪشش ثقل جي ڪري تيزي

V = مائع ۾ ٻڏي ويل شيءِ جو مقدار

ڪشش ثقل جي ڪري تيزي (g) معلوم آهي، مائع ۾ ٻڏل شيءِ جو حجم معلوم آهي، پر کثافت اڃا تائين معلوم نه آهي. تنهن ڪري، پهريان مائع جي کثافت جو حساب ڪريو.

مخصوص ڪشش ثقل:

مائع جي مخصوص ڪشش ثقل = 10 N/m 3

w / V = ​​10 ن/م 3

ملي گرام / وي = 10 ن/م 3

م (10) / وي = 10 ن/ميٽر 3

م / وي = 1 ڪلوگرام / م 3

ρ = 1 ڪلوگرام/م 3

تنهنڪري مائع جي کثافت 1 ڪلوگرام/م 3 آهي

اُڀار جي قوت جو مقدار :

F A = ​​ρ g V = ( 1 ڪلوگرام/ميٽر 3 )(10 ميٽر/سيڪنڊ 2 )(1,5 ميٽر 3 ) = 15 ڪلوگرام ميٽر/سيڪنڊ 2 = 15 نيوٽن

ڪنهن شيءِ جو مائع ۾ وزن:

مائع ۾ شيءِ جو وزن = 100 نيوٽن - 15 نيوٽن

مائع ۾ شيءِ جو وزن = 85 نيوٽن

صحيح جواب سي آهي.

آرڪيميڊيز جي قانون تي مثال سوال