3 Exemple de întrebări privind determinarea vitezei finale a mișcării parabolice
1. Mingea este lovită în sus la un unghi de 30 de gradeo pe suprafața câmpului cu o viteză inițială de 14 m/s. Cât de mult kecepatan capătul mingii când aceasta ajunge pe suprafața terenului? Accelerarea gravitației = 10 m / s2
Pembahasan
Se știe că:
Unghi (θ) = 30o
Viteza inițială (vo) = 14 m/s
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/s2
Întrebat: Viteza finală a mingii când atinge suprafața terenului
Jawab:
Traiectoria mingii este așa cum se arată în imagine.
Componenta orizontală a vitezei inițiale a mingii:
vox = vo cos θ = (14 m/s)(cos 30o) = (14 m/s)(0,5√²) = 7√² m/s
Componenta verticală a vitezei inițiale a mingii:
voy = vo sin θ = (14 m/s)(sin 30o) = (14 m/s)(0,5) = 7 m/s
Mișcarea pe direcție orizontală este analizată ca o mișcare dreaptă uniformă , în timp ce mișcarea pe direcție verticală este analizată ca o mișcare verticală ascendentă.
Viteza finală a mingii pe direcție verticală
După ce se mișcă în sus, mingea se mișcă înapoi în jos. Viteza finală a mingii când atinge pământul se calculează folosind formula pentru mișcarea verticală ascendentă.
În rezolvarea problemei mișcării verticale ascendente, cantitate vectorială Vectorul a cărui direcție este în sus primește semn pozitiv, iar vectorul a cărui direcție este în jos primește semn negativ.
Se știe că:
Viteza inițială (vo) = 7 m/s (pozitiv deoarece direcția vitezei este ascendentă)
Accelerația gravitațională (g) = -10 m/s2 (negativ deoarece direcția accelerației gravitaționale este în jos)
Înălțimea (h) = 0 (mingea revine la poziția inițială, deci schimbarea de înălțime este zero)
Întrebat: Viteza finală a mingii (v)t)
Jawab:
Se știe că v.o, g, h și l-au întrebat pe vt deci formula utilizată pentru mișcarea verticală ascendentă este vt2 = vo2 + 2 gh
vt2 = vo2 + 2 gh = 72 + 2(-10)(0) = 49 – 0 = 49
vt = √49 = 7 m/s
Se poate concluziona că viteza inițială a mingii atunci când se mișcă în sus este aceeași cu viteza finală a mingii când aceasta ajunge la suprafața terenului.
Viteza finală a mingii pe direcție orizontală
Viteza inițială pe orizontală este de 7√3 m/s. În mișcarea liniară uniformă, viteza este constantă, deci viteza inițială este egală cu viteza finală. Prin urmare, viteza finală pe orizontală a bilei este de 7√3 m/s.
Viteza finală a mingii când atinge suprafața terenului
Viteza finală a mingii este o combinație între viteza finală pe direcție orizontală și viteza finală pe direcție verticală.
![]()
Dacă traiectoria mișcării este parabolică, ca în imaginea de mai sus, atunci viteza inițială este aceeași cu viteza finală.
2. Glonțul este tras în sus la un unghi de 30°o pe orizontală dintr-un punct aflat la 5 metri deasupra solului. Viteza inițială a glonțului este de 10 m/s. Care este viteza finală a glonțului când ajunge la sol? Accelerația datorată gravitației este de 10 m/s2
Pembahasan
Se știe că:
Unghi (θ) = 30o
Înălțime inițială (ho) = 5 metru
Viteza inițială (vo) = 10 m/s
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/s2
Întrebat: Viteza finală a glonțului când atinge solul
Jawab:
Componenta orizontală a vitezei inițiale a mingii:
vox = vo cos θ = (10 m/s)(cos 30o) = (10 m/s)(0,5√²) = 5√² m/s
Componenta verticală a vitezei inițiale a mingii:
voy = vo sin θ = (10 m/s)(sin 30o) = (10 m/s)(0,5) = 5 m/s
Mișcarea pe direcție orizontală este analizată ca o mișcare dreaptă uniformă , în timp ce mișcarea pe direcție verticală este analizată ca o mișcare verticală ascendentă.
Viteza finală a glonțului pe direcție verticală
Se știe că:
Viteza inițială (vo) = 5 m/s (pozitiv deoarece direcția vitezei este ascendentă)
Accelerația gravitațională (g) = -10 m/s2 (negativ deoarece direcția accelerației gravitaționale este în jos)
Înălțime (h) = -5 m (negativă deoarece suprafața solului este sub înălțimea inițială)
Întrebat: Viteza finală a mingii (v)t)
Jawab:
Se știe că v.o, g, h și l-au întrebat pe vt deci formula utilizată pentru mișcarea verticală ascendentă este vt2 = vo2 + 2 gh
vt2 = vo2 + 2 gh = 52 + 2(-10)(-5) = 25 + 100 = 125
vt = √125 m/s
Viteza finală a glonțului pe direcție orizontală
Viteza inițială pe orizontală este de 5√3 m/s. În mișcarea liniară uniformă, viteza este constantă, deci viteza inițială este egală cu viteza finală. Prin urmare, viteza finală pe orizontală a glonțului este de 5√3 m/s.
Viteza finală a glonțului când atinge solul
Viteza finală a glonțului este o combinație între viteza finală pe direcție orizontală și viteza finală pe direcție verticală.
![]()
3. O bilă este aruncată orizontal spre dreapta de la o înălțime de 12 metri cu o viteză inițială de 8 m/s. Care este viteza finală a bilei când atinge pământul? Accelerația gravitațională = 10 m/s2
Pembahasan
Se știe că:
Înălțime (h) = 12 metri
Viteza inițială (vo) = 8 m/s
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/s2
Întrebat: Viteza finală (vt) bile când ating pământul
Jawab:
Traiectoria bilei este așa cum se arată în imagine.
Viteza inițială a mingii pe orizontală:
vox = vo = 8 m / s
Viteza inițială a mingii pe direcție verticală:
voy = 0 m / s
Mișcarea pe direcție orizontală este analizată ca mișcarea uniformă în linie dreaptă , în timp ce mișcarea pe direcție verticală este analizată ca mișcarea în cădere liberă.
Viteza finală a bilei pe direcție verticală
Viteza finală se calculează folosind formula căderii libere.
Se știe că:
Accelerația gravitațională (g) = 10 m/s2
Înălțime (h) = 12 m
Întrebat: Viteza finală (vt)
Jawab:
Având în vedere g, h și vt cerut, deci formula mișcării de cădere liberă utilizată este vt2 = 2 gh
vt2 = 2 gh = 2(10)(12) = 240
vt = √240 m/s
Viteza finală a bilei pe direcție orizontală
Viteza inițială pe orizontală este de 8 m/s. În mișcarea liniară uniformă, viteza este constantă, deci viteza inițială este egală cu viteza finală. Prin urmare, viteza finală pe orizontală a bilei este de 8 m/s.
Viteza finală a bilei când atinge suprafața solului
Viteza finală a bilei este o combinație între viteza finală pe direcție orizontală și viteza finală pe direcție verticală.
![]()
Rezolvarea problemelor de mișcare a proiectilului – determinarea vitezei finale