4 exemple de întrebări despre intensitatea sunetului
1. Punctele A și B se află la 4 m, respectiv 9 m de o sursă sonoră. Dacă IA și IB sunt intensitățile sunetului în punctele A și respectiv B, atunci IA : IB este…
A. 3:2
B. 4:9
C. 9: 4
D. 16:81
E. 81:16
Pembahasan
Se știe că:
Distanța punctului A față de sursa sonoră (rA ) = 4 metri
Distanța punctului B față de sursa sonoră (rB ) = 9 metri
Intensitatea sunetului în punctul A = I A
Intensitatea sunetului în punctul B = IB
Întrebare: I A : I B
Jawab:
Formula pentru relația dintre intensitate și distanță:

Răspunsul corect este E.
2. Intensitatea sunetului mașinii de cusut atunci când funcționează este de 10-9 Wm-2Pentru o intensitate prag a sunetului de 10-12 Wm-2, atunci nivelul intensității sunetului a 10 mașini de cusut identice care funcționează este...
A. 400 dB
B. 300 dB
C. 40 dB
D. 30 dB
E. 20 dB
Pembahasan
Se știe că:
I = 10⁻⁹ W/ m²
I o = 10⁻¹² W/ m²
x = 10
Întrebare: Mașină de cusut TI 10?
Jawab:

TI 10 mașini = TI 1 mașină + 10 log x
TI = 30 + 10 log10
TI = 30 + 10 log 10^ 1
TI = 30 + (1)(10)(log 10)
TI = 30 + 10
TI = 40 dB
Răspunsul corect este C.
3. Intensitatea bâzâitului unei albine este de 10 dB. Dacă sunetul bâzâit al fiecărei albine este considerat identic și pragul auditiv uman este de 10 −12 Wm −2 , atunci intensitatea bâzâitului a 1000 de albine este…
A. 10 −8 Wm −2
B. 10 −7 Wm −2
C. 10⁻⁶ Wm⁻²
D. 10 −5 Wm −2
E. 10 −4 Wm −2
Pembahasan
Se știe că:
TI = 10 dB
I o = 10⁻¹² W/ m²
x = 1000
Întrebare: TI 1000 albine?
Jawab:

4. Claxonul unei motociclete, atunci când este acționat, produce un nivel de intensitate de 40 dB, în timp ce claxonul unei mașini, atunci când este acționat, produce un nivel de intensitate de 60 dB (I o = 10⁻¹² W m⁻² ) . Dacă 100 de claxoane de motocicletă și 10 claxoane de mașină sunt acționate simultan, atunci raportul dintre nivelurile de intensitate ale motocicletelor și ale mașinilor este ....
A. 5:6
B. 6:7
C. 7: 8
D. 8:9
E. 9:10
Pembahasan
Se știe că:
Nivelul de intensitate (TI) al sunetului claxonului motocicletei = 40 dB
Nivelul de intensitate (TI) al sunetului claxonului mașinii = 60 dB
Intensitatea minimă pe care o pot auzi oamenii (I o ) este în medie = 10⁻¹² W m⁻²
Întrebare: Care este raportul TI dintre 100 de motociclete și TI-ul a 10 mașini?
Jawab:

Comparația dintre motocicletele TI 100 și mașinile TI 10 este:
60: 70
6: 7
Răspunsul corect este B.
Sursa întrebării:
Întrebări de fizică pentru examenul național de liceu/liceu vocațional