3 exemple de întrebări despre Legea lui Ohm
1. Pe baza datelor din tabel, valoarea rezistenței electrice este... Descriu datele din tabel legea lui Ohm?

Pembahasan
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volți / 8 amperi = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volți / 6 amperi = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volți / 10 amperi = 1/2 Ω
Conform legii lui Ohm, raportul V/I este constant. Prin urmare, conținutul tabelului de mai sus explică legea lui Ohm.
2. Curentul într-o bucată de fir conductor este de 4 A. Dacă diferența de potențial la ambele capete este de 12 volți, care este rezistența?
Pembahasan
R = V / I = 12 volți / 4 amperi = 3 Ω
3. Datele din tabelul de mai jos descriu legea lui Ohm?

Pembahasan
Valoarea rezistenței electrice bazată pe datele din tabel este:
R² = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 ohmi
R² = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 ohmi
R3 = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 ohmi
Valoarea V/I nu este constantă și, prin urmare, nu descrie legea lui Ohm. Legea lui Ohm se aplică dacă valoarea V/I este constantă.