5 exemple de întrebări despre energia electrică
1. O lampă TL este etichetată cu 10 W, 220 V. Aceasta înseamnă că lampa necesită...
A. energie 10 J/secundă și curent 0,045 A
B. energie 10 J/secundă și curent 22 A
C. energie 10 J/min și curent 0,045 A
D. energie 10 J/minut și curent 22 A
Pembahasan
Se știe că:
Putere (P) = 10 wați
Tensiune (V) = 220 volți
Întrebare: lampa necesită…..
Jawab:
Puterea lămpii = 10 wați = 10 jouli/secundă.
Asta înseamnă că această lampă consumă 10 Jouli/secundă de energie.
Formula pentru relația dintre puterea electrică, tensiunea electrică și curentul electric:
P = VI
Descriere: P = putere electrică , V = tensiune electrică, I = curent electric
Deci curentul electric este:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0,045 amperi
Răspunsul corect este A.
2. Uită-te la imagine! Energia electrică din acest circuit este...
A. 2 wați
B. 24 wați
C. 48 wați
D. 72 wați
Pembahasan
Se știe că:
Rezistor 1 (R1 ) = 6 Ω
Rezistor 2 (R² ) = 6 Ω
Tensiune electrică (V) = 24 volți
Întrebare: Energia electrică
Jawab:
Rezistor de schimb:
R1 și R2 sunt conectate în serie. Rezistențele de schimb sunt :
R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω
Intensitatea curentului electric:
I = V/R = 24/12 = 2 amperi
Energie electrică:
P = VI = (24)(2) = 48 wați = 48 jouli/secundă
3. 3 kilowați de energie electrică sunt transmiși la o tensiune de 150 de volți. Mărimea curentului care curge este...
A. 10 amperi
B. 20 amper
C. 30 amperi
D. 40 amperi
Pembahasan
Se știe că:
Putere electrică (P) = 3 kilowați = 3000 wați
Tensiune electrică (V) = 150 volți
Întrebare: Intensitatea curentului electric (I)
Jawab:
Formula care indică relația dintre puterea electrică, tensiunea electrică și curentul electric:
P = VI
Calculați curentul electric folosind formula de mai sus:
I = P/V
I = 3000 wați / 150 volți
I = 20 amperi
Răspunsul corect este B.
4. O casă folosește 4 lămpi de 20 de wați, 2 lămpi de 60 de wați și un televizor de 60 de wați. Acesta este pornit în medie 8 ore pe zi. Dacă energia electrică costă 111,30 Rp pe kWh, cât va costa pentru 1 lună (30 de zile)?
Pembahasan
Se știe că:
4 lămpi de 20 wați = 4 x 20 wați = 80 wați
2 lămpi de 60 wați = 2 x 60 wați = 120 wați
Televizor de 60 wați = 60 wați
Cantitatea de energie utilizată:
80 wați + 120 wați + 60 wați = 260 wați
Interval de timp = 8 ore x 30 = 240 ore
Întrebare: Costuri care trebuie plătite pentru 1 lună (30 de zile)
Jawab:
Energie = Putere x Timp = 260 wați x 240 ore = 62400 wați-oră = 62,4 kilo wați-oră = 62,4 kWh
Cost = 62,4 kWh x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12
5. Două elemente electrice de încălzire sunt realizate din două fire identice cu diametre de 1 mm și 2 mm, fiecare având o lungime de 2 m. Dacă cele două fire sunt conectate la aceeași sursă de tensiune, atunci raportul dintre puterea produsă de firele cu diametrul de 1 mm și 2 mm este…
A. 1:1
B. 1:2
C. 1: 4
D. 2:1
E. 4:1
Pembahasan
Formula pentru rezistența electrică și rezistența specifică:
![]()
Descriere: R = rezistență, ρ = rezistență specifică, l = lungimea conductorului, A = suprafața conductorului
Formula legii lui Ohm:
V = IR
Descriere: V = tensiune electrică, I = curent electric, R = rezistență electrică
Formula energiei electrice:
P = VI
P = (IR) I
P = I²R

Conform formulei de mai sus, puterea electrică (P) este invers proporțională cu diametrul firului (d):

Raportul dintre puterea produsă de un fir cu diametrul de 1 mm și cel de 2 mm este:
4: 1
Răspunsul corect este E.
Sursa întrebării:
Întrebări pentru examenul național de științe pentru gimnaziu/gimnaziu islamic
Întrebări de fizică SBMPTN