په یو بعدي تعادل کې ذرات - د نیوټن د لومړي قانون پلي کول او د ستونزو حل لارې

۱. د یو شی وزن ، m = ۱۰ کیلوګرامه، چې د تار په واسطه ملاتړ کیږي. په تار کې کشش پیدا کړئ! g = ۱۰ متر/ ثانیې ۲

په یو بعدي توازن کې ذرات - د نیوټن د لومړي قانون پلي کول ستونزې او حل لارې ۱پیژندل شوی:

وزن (متر) = 10 کیلوګرامه

د جاذبې قوې له امله سرعت (g) = 10 m/s 2

غوښتل شوی: د کشش ځواک (T)

حل:

ΣF y = 0

ټ – وا = ۰

ټ = w

ټ = ملی ګرامه

T = (۱۰ کیلوګرامه)(۱۰ متر/ثانیه ۲ ) = ۱۰۰ کیلوګرامه متر/ثانیه ۲

T = 100 نیوټن

[آی آر پي]

۲. د شی وزن ۱۰ کیلوګرامه دی. په تار کې کشش پیدا کړئ.... د جاذبې قوې له امله سرعت = ۱۰ متر/ ثانیه ۲.

د حل

پیژندل شوی:

وزن (متر) = 10 کیلوګرامه

د جاذبې قوې له امله سرعت (g) = 10 m/s 2.

غوښتل شوی: د کشش ځواک (T)

حل:

په یو بعدي توازن کې ذرات - د نیوټن د لومړي قانون پلي کول ستونزې او حل لارې ۱= د وزن = ملی ګرامه = (۱۰ کیلوګرامه)(۱۰ متر/s۲) = ۱۰ کیلوګرامه متر مکعب/ثانیه2

T 1 = د کشش قوه 1

T 1x = د کشش قوې x-جز 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1

T 1y = د کشش قوې y- جز 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1

T 2 = د کشش قوه 2

T 2x = د کشش قوې x-جز 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2

T 2y = د کشش قوې y- جز 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2

د توازن حالت ΣF = 0.

د y محور:

ΣF y = 0

T 1y + T 2y – w = 0

۰.۷ ټ ۱ + ۰.۷ ټ ۲ – ۱۰۰ = ۰

0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– معادله 1

د ایکس محور:

ΣF x = 0

T 2x – T 1x = 0

۰.۷ ټ ۲ – ۰.۷ ټ ۱ = ۰

0.7 ټ ۲ = 0.7 ټ ۱

T 2 = T 1 —– مساوات 2

د T 1 شدت معلوم کړئ :

۰.۷ ټنه ۱ + ۰.۷ ټنه ۱ = ۱۰۰

۱.۴ ټ ۱ = ۱۰۰

ټي ۲ = ۹۰۰ / ۲۰

T ۱ = ۷۱.۴ نیوټن

T 1 = T 2 نو T 2 = 71.4 نیوټن

[wpdm_package id='486′]

  1. په یو بعدي توازن کې ذرات
  2. په دوه بعدي توازن کې ذرات
  3. د هغو بدنونو توازن چې د تارونو او پلیو په واسطه وصل دي
  4. په مایل سطحه کې د بدنونو توازن

د يو پيغام د وتو