۱. د لاندې شکل پر بنسټ، که چیرې د تار د انحنا شعاع ۵۰ سانتي متره وي، نو د انحنا په مرکز کې د مقناطیسي ساحې شدت معلوم کړئ (په ۰ نقطه کې، لاندې شکل وګورئ). (µ o = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1 )
پیژندل شوی:
شعاع (r) = 50 سانتي متره = 0.5 متر
د برېښنا جریان (I) = ۱.۵ امپیر
د خلا نفوذ وړتیا (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1
غوښتل شوی: د مقناطیسي ساحې شدت
حل:
۳۶۰ o = د یوې دایرې ۱ محیط . ۱۲۰ o / ۳۶۰ o = ۱/۳ بیا ۱۲۰ o = ۱/۳ x د یوې دایرې محیط .
د څو کړۍ سره د کویل په مرکز کې د مقناطیسي ساحې معادله:
![]()
B = د مقناطیسي ساحې شدت، N = د حلقو شمیر، I = بریښنایی جریان، r = د منحنی شعاع
په پورته ستونزه کې، یوازې یو لوپ شتون لري ترڅو N له معادلې څخه حذف شي. په پورته ستونزه کې د تار کویل 1 دایره نه ده بلکه 1/3 دایره ده:
![]()
د انحنا په مرکز کې د مقناطیسي ساحې شدت:

۲. د لاندې شکل پر بنسټ، په تار کې د بریښنا جریان ۶-A دی او د منحني شعاع R = ۳π سانتي متره ده، ترڅو د P نقطې کې د مقناطیسي ساحې شدت معلوم شي.
پیژندل شوی:
د انحنايي شعاع (r) = 3π سانتي متره = (3π/100) متر
= ۳π/۱۰ ۲ متره = ۳π.۱۰ -۲ متره
د برېښنا جریان (I) = 6 A
د خلا نفوذ وړتیا (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1
غوښتل شوي: د مقناطیسي ساحې شدت
حل:
360o = 1 حدود د یوې حلقې څخه. 45o / 360o = ۳/۴ بیا ۲۷۰o = 1 / 8 x حدود د یوې حلقې څخه.
د انحنا په مرکز کې د مقناطیسي ساحې شدت:

۳. په تار = ۹-A کې برقي جریان جریان لري، د منحني شعاع (R) = ۲π سانتي متره او µ o = ۴π.۱۰ -۷ Wb.A -۱ .m -۱ ، د P نقطې کې د مقناطیسي ساحې شدت ټاکي.
پیژندل شوی:
د انحنايي شعاع (r) = 2π سانتي متره = (2π/100) متر
= ۲π/۱۰ ۲ متره = ۲π.۱۰ -۲ متره
د برېښنا جریان (I) = 9 A
د خلا نفوذ وړتیا (µ o ) = 4π.10 -7 Wb.A -1 m -1
غوښتل شوی: د مقناطیسي ساحې شدت په P نقطه کې
حل:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = ۳/۴ بیا ۲۷۰o = ۲/۳ x حدود د یوې حلقې څخه.
د انحنا په مرکز کې د مقناطیسي ساحې شدت:
