په منحني سطحو کې د حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول - ستونزې او حل لارې

۱. یو ۱ کیلوګرامه بلاک په نرمه کږه سطحه باندې ښکته ځي. په ټیټه سطحه کې د بلاک حرکي انرژي او سرعت معلوم کړئ. د جاذبې له امله سرعت ۱۰ متر/ ثانیه ۲ دی.

په منحني سطحو کې د حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول ۱پیژندل شوی:

وزن (متر) = ۵۰ کیلوګرامه

د لوړوالي بدلون (h) = 5 متر

د جاذبې قوې له امله سرعت (g) = 10 m/s 2

غوښتل شوي: حرکي انرژي (KE) او د بلاک سرعت .

حل:

(a) حرکي انرژي

لومړنۍ میخانیکي انرژي = د جاذبې احتمالي انرژي

ME o = PE = mgh = (1)(10)(5) = 50 جولونه

وروستۍ میخانیکي انرژي = حرکي انرژي

ME t = KE = ½ mv t 2

د میخانیکي انرژۍ د ساتنې اصل وايي چې لومړنۍ میخانیکي انرژي = وروستۍ میخانیکي انرژي:

زه o = زه t

PE = KE

۲۵ = کیلو انهایډریټ

حرکي انرژي (KE) = ۵۰ جولونه.

(ب) د بلاک سرعت

د میخانیکي انرژۍ د ساتنې اصل:

لومړنۍ میخانیکي انرژي (ME o ) = وروستۍ میخانیکي انرژي (ME t )

د جاذبې احتمالي انرژي (PE) = حرکي انرژي (KE)

۲۰۰ = نیم متر و ۲

۲(۵۰) / متر = ۲

۱۰۰ / ۱ = دوهمه برخه

۴۰ = دوهمه برخه

v = √۱۰۰

v = ۴.۵ متر/ثانیه

[آی آر پي]

۲. یو ۲ کیلوګرامه وزن لرونکی شی پرته له رګیدو څخه ښکته ښکته کیږي. د ځمکې څخه په ۲ متره پورته د شی حرکي انرژي او سرعت څومره دی؟ د جاذبې قوې له امله سرعت ۱۰ متر/ ثانیه دی ۲

په منحني سطحو کې د حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول ۱پیژندل شوی:

وزن (متر) = 2 کیلوګرامه

د لوړوالي بدلون (h) = 10 – 2 = 8 متر

د جاذبې قوې له امله سرعت (g) = 10 m/s 2

غوښتل شوي : د ځمکې څخه په دوه متره لوړوالي کې حرکي انرژي (KE) او سرعت (v).

حل:

(a) د ځمکې څخه په دوه متره لوړوالي کې حرکي انرژي

لومړنۍ میخانیکي انرژي = د جاذبې احتمالي انرژي

ME o = PE = mgh = (2)(10)(8) = 160 جولونه

وروستۍ میخانیکي انرژي = حرکي انرژي

ME t = KE = ½ mv t 2

د میخانیکي انرژۍ د ساتنې اصل وايي چې لومړنۍ میخانیکي انرژي = وروستۍ میخانیکي انرژي:

زه o = زه t

PE = KE

۲۵ = کیلو انهایډریټ

د ځمکې څخه په دوه متره لوړوالي کې حرکي انرژي (KE) ۱۶۰ جول ده.

(ب) د شی سرعت په ټیټه سطحه کې

د میخانیکي انرژۍ د ساتنې اصل:

لومړنۍ میخانیکي انرژي (ME o ) = وروستۍ میخانیکي انرژي (EM t )

د جاذبې احتمالي انرژي (PE) = حرکي انرژي (KE)

۲۰۰ = نیم متر و ۲

۱۶۰ = ½ (۲) v ۲

۴۰ = دوهمه برخه

v = √160 = √(16)(10) = 4√10 متر/ثانیه

[wpdm_package id='1167′]

  1. د زور له لارې ترسره شوي کار ستونزې او حل لارې
  2. د کار-حرکاتي انرژۍ ستونزې او حل لارې
  3. د کار او میخانیکي انرژۍ اصول ستونزې او حل لارې
  4. د جاذبې احتمالي انرژۍ ستونزې او حل لارې
  5. د لچک لرونکي پسرلي احتمالي انرژي ستونزې او حلونه
  6. د برېښنا ستونزې او حل لارې
  7. د آزاد سقوط حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول
  8. د آزاد سقوط په حرکت کې د پورته او ښکته حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول
  9. په منحني سطحه کې د حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول
  10. په تمايل الوتکه کې د حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول
  11. د پروجکټایل حرکت لپاره د میخانیکي انرژۍ د ساتنې کارول

د يو پيغام د وتو