Równanie momentu bezwładności

3 Zadania i rozwiązania dotyczące równania momentu bezwładności

1. Pełny walec ma promień 8 cm i masę 2 kg. Natomiast pełna kula ma promień 5 cm i masę 4 kg. Jeśli oba obiekty obracają się wokół osi przechodzącej przez ich środek, określ stosunek momentu bezwładności walca i kuli.

Znany:

Promień walca bryłowego (r) = 8 cm = 0.08 m

Masa walca bryłowego (m) = 2 kg

Promień kuli bryłowej (r) = 5 cm = 0.05 m

Masa kuli pełnej (m) = 4 kg

Poszukiwane: Porównanie momentu bezwładności walca i kuli

Rozwiązanie :

Wzór na moment bezwładności pełnego walca:

Ja = ½ MR 2 = ½ (2)(0,08) 2 = 0,0064

Wzór na moment bezwładności kuli pełnej:

I = 2/5 MR 2 = 1/5 (4)(0,05) 2 = (0,8)(0,0025) = 0,002

Porównanie momentu bezwładności walca i kuli:

0,0064: 0,002

3,2: 1

2. Puszka, w której umieszczono herbatniki, została wykorzystana jako zabawka. Masa puszki wynosi 200 gramów, a promień 15 cm. Puszka jest toczona po poziomej podłodze. Jeśli pominiemy wieczko i dno puszki, wyznacz moment bezwładności puszki.

Znany:

Puszka przypomina pusty cylinder.

Masa (m) = 200 gramów = 0.2 kg

Promień (r) = 15 cm = 0.15 m

Chciał:

Rozwiązanie:

Wzór na moment bezwładności pustego walca względem osi:

I = MR 2 = (0,2)(0,15) 2 = (0,2)(0,0225) = 0,0045 kg· m2

3. Dysk, który może swobodnie obracać się wokół osi pionowej, może obracać się z prędkością 80 obrotów na minutę. Jeśli do dysku w odległości 5 cm od osi zostanie przymocowany mały obiekt o masie 4 x 10-2 kg, okaże się, że obrót wynosi 60 obrotów na minutę. Wyznacz moment bezwładności dysku.

Znany:

Początkowa prędkość kątowa (ω o ) = 80 putów / 60 s = 4/3 putów/s

Początkowy moment bezwładności (I o ) = I

Końcowa prędkość kątowa (ω t ) = 60 putów / 60 s = 1 put/s

Końcowy moment bezwładności (I t ) = I + mr 2 = I + (0.04)(0.05) 2 = I + (0.04)(0.0025) = I + 0.0425

Poszukiwany: moment bezwładności dysku

Rozwiązanie:

Prawo zachowania momentu pędu

I ω o = I ω t

Ja (4/3) = Ja + (0,0425 (1))

4 I / 3 = I + 0,0425

4 I = 3 I + 0,1275

4 I – 3 I = 0,1275

I = 0,1275 kg· m2