1. Stal ma długość 40 cm w temperaturze 20 ° C. Współczynnik rozszerzalności liniowej stali wynosi 12 x 10-6 ( C o ) -1 . Przyrost długości i długość końcowa w temperaturze 70 ° C wyniosą…
Znany:
Zmiana temperatury ( ΔT ) = 70 o C – 20 o C = 50 o C
Oryginalna długość (L 1 ) = 40 cm
Współczynnik rozszerzalności liniowej stali (α ) = 12 x 10 -6 (C o ) -1
Poszukiwane: Zmiana długości ( Δ L) i długość końcowa (L 2 )
rozwiązanie:
a) Zmiana długości ( ΔL)
ΔL = αL 1 ΔT
Δ L = ( 12×10 -6 o C -1 )(40 cm)(50 o C)
Δ L = (10 -6 )(24 x 10 3 ) cm
Δ L = 24 x 10 -3 cm
Δ L = 24 / 10 3 cm
Δ L = 24 / 1000 cm
ΔL = 0.024 cm
b) Długość końcowa (L 2 )
L2 = L1 + ΔL
Długość 2 = 40 cm + 0.024 cm
Długość 2 = 40.024 cm
2. Pręt żelazny ogrzano od 30 ° C do 80 ° C. Końcowa długość pręta wynosi 115 cm, a współczynnik rozszerzalności liniowej wynosi 3×10-3 ° C - 1 . Jaka była początkowa długość pręta i jaka była jej zmiana?
rozwiązanie:
Zmiana temperatury ( ΔT) = 80 o C – 30 o C = 50 o C
Długość końcowa (L 2 ) = 115 cm
Współczynnik rozszerzalności liniowej ( α) = 3× 10-3 o C -1
Poszukiwana: długość pierwotna (L 1 ) i zmiana długości ( Δ L)
rozwiązanie:
a) Oryginalna długość (L 1 )
Wzór na zmianę długości przy rozszerzeniu liniowym:
ΔL = αL 1 ΔT
Wzór na długość końcową :
L2 = L1 + ΔL
L2 = L1 + αL1ΔT
L2 = L1 ( 1 + αΔT )
115 cm = dł. 1 (1 + (3.10 -3 o C -1 ) (50 o C)
115 cm = L1 ( 1 + 150.10 -3 )
115 cm = długość 1 (1 + 0.15)
115 cm = długość 1 (1.15)
|
Długość 1 = 115 cm / 1.15 L1 = 100 cm b) zmiana długości ( ΔL ) ΔL = L2 – L1 ΔL = 115 cm – 100 cm Δ L = 15 cm |
3. W temperaturze 25 ° C długość tafli szkła wynosi 50 cm. Po podgrzaniu, jej końcowa długość wynosi 50.9 cm. Współczynnik rozszerzalności liniowej wynosi α = 9 × 10-6 C -1 . Określ końcową temperaturę tafli szkła…
Znany:
Oryginalna długość (L 1 ) = 50 cm
Długość końcowa (L 2 ) = 50.09 cm
Zmiana długości ( Δ L) = 50.2 cm – 50 cm = 0.09 cm
Współczynnik rozszerzalności liniowej (α) = 9 x 10 -6 o C -1
Temperatura pierwotna (T 1 ) = 25 o C
Poszukiwana: Temperatura końcowa (T 2 )
rozwiązanie:
ΔL = α L 1 ΔT
Δ L = α L 1 (T 2 – T 1 )
0.09 cm = ( 9 x 10 -6 o C) (50 cm )(T 2 – 25 o C)
0.09 = (45 x 10 -5 )(T 2 – 25)
0.09 / (45 x 10 -5 ) = T 2 – 25
0.002 x 10 5 = T 2 – 25
2 x 10 2 = T 2 – 25
200 = T 2 – 25
T2 = 200 + 25
T2 = 225 ° C
Temperatura końcowa wynosi 225 o C.
4. Początkowa długość metalu wynosi 1 metr, a końcowa 1.02 m. Zmiana temperatury wynosi 50 kelwinów. Wyznacz współczynnik rozszerzalności liniowej!
Znany:
Długość początkowa (L 1 ) = 1 metr
Długość końcowa (L 2 ) = 1.02 metra
Zmiana długości ( Δ L) = L 2 – L 1 = 1.02 metra – 1 metr = 0.02 metra
Zmiana temperatury (Δ T ) = 50 kelwinów = 50 o C
Poszukiwany: współczynnik rozszerzalności liniowej
rozwiązanie:
ΔL = αL 1 ΔT
0.02 m = α (1 m ) (50 ° C)
0.02 = α ( 50 ° C)
α = 0.02 / 50 ° C
α = 0.0004 o C -1
α = 4 x 10-4 o C -1
[wpdm_package id='694′]
- Konwersja skal temperatur
- Rozszerzalność liniowa
- Rozszerzenie obszaru
- Rozszerzenie głośności
- Ciepło
- Mechaniczny równoważnik ciepła
- Ciepło właściwe i pojemność cieplna
- Ciepło utajone, ciepło topnienia, ciepło parowania
- Oszczędność energii w transporcie ciepła