Obwody elektryczne z rezystorami połączonymi równolegle i oporem wewnętrznym – problemy i rozwiązania
1. Na podstawie poniższego rysunku wyznacz natężenie prądu elektrycznego I , jeśli źródło siły elektromotorycznej (SEM) ma napięcie 24 V.
Znany:
Źródło siły elektromotorycznej = 24 V
Rezystancja wewnętrzna (r) = 2 omy
Rezystory 40 Ohm, 20 Ohm i 20 Ohm.
Wante d : Prąd elektryczny I
rozwiązanie:
Rezystory połączone równolegle, rezystor równoważny:
1/R = 1/40 + 1/20 + 1/20
1/R = 1/40 + 2/40 + 2/40
1/R = 5/40
R = 40/5
R = 8 omów
Napięcie końcowe:
V = SEM – I r
V = 24 – I 2
Prąd elektryczny I:
V = IR
24 – Ja 2 = Ja 8
24 = Ja 8 + Ja 2
24 = ja (10)
Ja = 24/10
I = 2.4 ampera
[irp]
2. Na podstawie poniższego rysunku, jeśli R 1 = 3 Ω, R 2 = 4 Ω, R 3 = 4 Ω, a natężenie prądu elektrycznego wynosi 0.5 A, określ napięcie elektryczne.
Znany:
Prąd elektryczny (I) = 0.5 ampery
Rezystor R 1 = 3 Ohm
Rezystor R 2 = 4 Ohm
Rezystor R 3 = 4 Ohm
Poszukiwane: napięcie elektryczne (V)
rozwiązanie:
Oblicz opór równoważny:
R2 i R3 są połączone równolegle. Rezystor zastępczy:
1 /R 23 = 1/R 2 + 1/R 3 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R 23 = 4/2 = 2 Ohm
R1 i R23 są połączone szeregowo. Rezystor zastępczy:
R = R 1 + R 23 = 3 + 2 = 5 omów
Napięcie elektryczne:
V = IR = (0.5)(5) = 2.5 wolty
[irp]