3 przykłady prawa grawitacji Newtona
1. Jaka jest siła grawitacji między uczniem o masie 40 kg a uczennicą o masie 30 kg, którzy znajdują się w odległości 2 metrów? Stała powszechnego ciążenia (PW) wynosi 6,67 × 10 -11 N m² / kg²
Pembahasan
To pytanie jest związane z Prawo grawitacji Newtona
Wiadomo, że:
m1 = 40 kg, m2 = 30 kg, r = 2 m, G = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
Pytanie: Jak duża jest siła grawitacji (F)?
Jawab:

2. Jak duża jest siła grawitacji między Ziemią i Księżycem?
Pembahasan
Wiadomo, że:
Masa Ziemi (mB) = 5,97 x 1024 kg
Masa księżyca (mb) = 7,35 x 1022 kg
Odległość między środkiem Ziemi a środkiem Księżyca (r) = 3,84 x 108 metr
Stała grawitacji uniwersalnej (G) = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
Pytanie: Jak duża jest siła grawitacji między Ziemią i Księżycem?
Jawab:
3. W jakiej odległości od Ziemi siła grawitacji między Ziemią a Księżycem wynosi zero?
Pembahasan
Wiadomo, że:
Masa Ziemi = 5,97 x 1024 kg
Masa księżyca = 7,35 x 1022 kg
Odległość od środka Ziemi do środka Księżyca (r) = 3,84 x 108 metr = 384 000 000 metrów
Stała grawitacji uniwersalnej (G) = 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
Pytanie: W jakiej odległości od Ziemi lub w jakiej odległości od Księżyca siła grawitacji między Ziemią i Księżycem wynosi zero?
Jawab:
Keterangan:
1 = Ziemia, 2 = cząstka testowa, 3 = Księżyc, F12 = siła grawitacji Ziemi działająca na cząstkę testową, F32 = siła grawitacyjna Księżyca działająca na cząstkę testową.
Aby wypadkowa siła grawitacyjna działająca na cząstkę testową była równa zero, wartość siły grawitacyjnej Ziemi działającej na cząstkę testową (F12) jest równa wartości siły grawitacyjnej Księżyca działającej na cząstkę testową (F32) a obie siły działają w przeciwnych kierunkach, jak pokazano na rysunku.



Siła grawitacji między Ziemią a Księżycem wynosi zero w odległości od 60 472 403,3 do 60 472 478,6 metra od środka Księżyca. Promień Księżyca wynosi 1 740 000 metrów, więc jaka jest jego odległość od powierzchni Księżyca? Oblicz również odległość między środkiem Ziemi a powierzchnią Ziemi.
Prawo grawitacji Newtona
1. Jak duża jest siła grawitacji między uczniem o masie 50 kg a uczennicą o masie 40 kg, którzy znajdują się w odległości 1 metrów? Stała powszechnego ciążenia (PWG) wynosi 6,67 x 10-11 Nm2 /kg2
2. Jak duża jest siła grawitacji między Ziemią a Słońcem? Masa Ziemi = 5,97 x 1024 kg, masa słońca = 1,99 x 1030 kg, odległość między Ziemią a Słońcem = 149,6 x 106 km
3. W jakiej odległości od Ziemi siła grawitacji między Ziemią a Słońcem wynosi zero?