1.

Bestem den elektriske strømmen i kretsen (1 µF = 10⁻⁶ F )
Kjent:
Motstand (R) = 12 ohm
Induktor (L) = 0.075 H
Kondensator (C) = 500 µF = 500 x 10⁻⁶ F = 5 x 10⁻⁴ Farad
Spenning (V) = V o sin ω t = V o sin 2πf t = 26 sin 200t
Ønskes: Elektrisk strøm
løsning:
Impedans (Z):
![]()
Den induktive reaktansen (X L ) = ω L = (200)(0,075) = 15 Ohm
Den kapasitive reaktansen (X C ) = 1 / ω C = 1 / (200)(5 x 10 -4 ) = 1 / (1000 x 10 -4 ) = 1 / 10 -1 = 10 1 = 10 Ohm
Motstand (R) = 12 ohm

Elektrisk strøm (I) :
I = V / Z = 26 volt / 13 ohm
I = 2 volt/ohm
I = 2 Amp
2. Hvis impedansen til kretsen er 250 Ω, bestem motstanden til motstand R.
Kjent:
Kretsens impedans (Z) = 250 Ω
Kondensator (C) = 8 m F = 8 x 10⁻⁶ F
Induktor (L) = 0.8 H
Spenning (V) = 200 volt
w = 500 rad/s
Ønskes: Motstand til motstand (R)
løsning:


3. Bestem potensialforskjellen på begge kantene av induktoren.
Kjent:
R = 40 W
X L = 150 W
XC = 120 W
V = 100 volt
Ønsket: potensialforskjellen
løsning:
Kretsens totale impedans Z:

Potensialforskjellen på begge kantene av induktoren:
![]()