Vinkelmomentum – problemer og løsninger

1. Et objekt med et treghetsmoment på 2 kg m² roterer med 1 rad/s. Hva er objektets vinkelmoment ?

Kjent:

Treghetsmoment ( I) = 2 kg m²

Vinkelhastighet ( ω ) = 1 rad/s

Ønsket: Vinkelmomentum (L)

løsning:

Formel for vinkelmomentum:

L = I ω

L = vinkelmoment (kg m² / s), I = treghetsmoment (kg m² ) , ω = vinkelhastighet (rad/s)

Vinkelmomentet:

L = I ω = (2)(1) = 2 kg m² /s

Se også  Dimensjonsanalyse – problemer og løsninger

2. En sylinderformet trinse på 2 kg med en radius på 0.1 m roterer med en konstant vinkelhastighet på 2 rad/s. Hva er trinsens vinkelmomentum?

Vinkelmoment – ​​problemer og løsninger 1Kjent:

Masse av trinse (m) = 2 k g

Remskivens radius (r) = 0.1 m

Vinkelhastighet (ω) = 2 r ad/s

Ønskes: Vinkelmomentum

løsning:

Formel for treghetsmoment for solid sylinder:

Jeg = 1/2 mr²

I = treghetsmoment (kg m² ) , m = masse (kg), r = radius (m)

Treghetsmoment:

I = 1/2 (2)(0.1) ² = (1)(0.01) = 0.01 kg m²

Vinkelhastigheten:

L = I ω = ( 0.01 )( 2 ) = 0.02 kg m² / s

Se også  Newtons lov om universell gravitasjon – problemer og løsninger

3. En uniform kule på 2 kg med en radius på 0.2 m roterer med 4 rad/s. Hva er ballens vinkelmomentum?

Vinkelmoment – ​​problemer og løsninger 2Kjent:

Ballens masse (m) = 2 kg

Kulens radius (r) = 0.2 m

Vinkelhastighet (ω) = 4 ra d/s

Ønskes: Vinkelmomentum

løsning:

Formel for treghetsmoment for en jevn sfære:

Jeg = (2/5) mr²

I = treghetsmoment t (kg m² ) , m = masse (kg), r = radius (m)

Treghetsmomentet for en jevn sfære:

I = (2/5)(2)(0.2) ² = (4/5)(0.04) = 0.032 kg m²

Sfærens vinkelmomentum:

L = I ω = ( 0.032 )( 4 ) = 0.128 kg m² / s

Se også  Momentumligning

4. En partikkel på 1 kg roterer med en konstant vinkelhastighet på 2 rad/s. Hva er vinkelhastigheten hvis sirkelens radius er 10 cm?

Kjent:

Masse av objekt (m) = 1 k g

Sirkelens radius (r) = 10 cm = 10/100 = 0.1 m

Vinkelhastigheten (ω) = 2 rad/ s

Ønskes: Vinkelmomentum

løsning:

Formel for treghetsmoment for partikler:

I = mr² = (1)(0.1) ² = (1)(0.01) = 0.01 kg m²

Vinkelmomentum:

L = I ω = (0.01)(2) = 0.02 kg m² / s

Legg igjen en kommentar