ပုံမှန်အားညီမျှခြင်းနှင့်ပတ်သက်သည့် မေးခွန်း ၃ ခု
၁။ ဘလောက်တစ်ခုသည် 5 kg အလေးချိန်ရှိသည်။ g = 10 m/s 2 ဖြစ်ပါက ၊ အောက်ပါအတိုင်း ဆုံးဖြတ်ပါ။
(က) အုတ်ခဲ၏အလေးချိန်
(ခ) ဘလောက်ကို ပြားချပ်ချပ် မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် ထားပါက ပုံမှန်အား
(ဂ) အလျားလိုက် နှင့် 30 ° ထောင့်ရှိသော စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် ဘလောက်တစ်ခု တည်ရှိနေပါက ပုံမှန်အား
လူသိများသည်-
ဘလောက်၏ အလေးချိန် (m) = 5 kg
ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2
အလိုရှိသည်- w၊ လေယာဉ်ပေါ်တွင် N နှင့် တောင်စောင်းပေါ်တွင် N
ဖြေရှင်းချက်:
(က) ဘီးအလေးချိန်
w = mg = 5 (10) = 50 နယူတန်
(ခ) ဘလောက်သည် ပြားချပ်ချပ် မျက်နှာပြင်တွင် ရှိနေပါက ပုံမှန်အား
N = w = ၅၀ နယူတန်
(ဂ) ဘလောက်သည် စောင်းနေသော မျက်နှာပြင်ပေါ်တွင် ရှိနေပါက ပုံမှန်အား
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 နယူတန်၊
၂။ ၁၂၀ ဂရမ်အလေးချိန်ရှိသော ခဲဖျက်တစ်ခုကို ဘုတ်နှင့် ထောင့်မှန်ကျကျ 15 N အားဖြင့် ဖိထားသည်။ ခဲဖျက်ပေါ်တွင် ပုံမှန်သက်ရောက်မှုရှိသော အားကား အဘယ်နည်း။
လူသိများသည်:
အလေးချိန် (m) = ၂၀၀ ဂရမ် = ၀.၂ ကီလိုဂရမ်
အား (F) = 15 နယူတန်
လိုအပ်သည်- ပုံမှန်အင်အား
ဖြေရှင်းချက်:
ပုံမှန်အား = တွန်းကန်အား = ၁၅ နယူတန်
၃။ ဘူးထဲတွင်ရှိနေသေးသော သောက်ရေသန့်ဘူးကို F = 200 N အားဖြင့်ဆွဲယူရာ အလျားလိုက်ထောင့် 37 ° ဖြစ်ပေါ်လာသည် ။ Sin 37 ° = 0.6။ ကတ်ထူပြားနှင့် ၎င်းတွင်ပါရှိသော အရာများ၏ အလေးချိန်မှာ 20 kg ဖြစ်သည်။ ကြမ်းပြင်ပေါ်ရှိ static friction coefficient သည် 0.5 ဖြစ်ပြီး ကြမ်းပြင်ပေါ်ရှိ kinetic friction coefficient သည် 0.2 ဖြစ်ပါက ကတ်ထူပြားပေါ်တွင် သက်ရောက်မှုရှိသော ပုံမှန်အားကို ဆုံးဖြတ်ပါ။
လူသိများသည်-
ဆွဲအား (F) = 200 N
စင်း ၃၇ = ၀.၆
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
ကတ်ထူပြားအလေးချိန် (m) = 20 kg
ကတ်ထူပြား၏အလေးချိန် (w) = mg = (20)(10) = 200 N
လိုအပ်သည်- ကတ်ထူပြားပေါ်တွင် ပုံမှန်အား (N)
ဖြေရှင်းချက်:
ပုံမှန်အား ဖော်မြူလာကို အသုံးပြု၍ ပုံမှန်အားကို တွက်ချက်ပါ-
N = w – F y = 200 – 120 = 80 နယူတန်