၁။ အီလက်ထရွန်တစ်ခုကို 12 V ၏ ပိုတင်ရှယ်ကွာခြားချက်မှတစ်ဆင့် ရပ်တန့်နေရာမှ အရှိန်မြှင့်လိုက်သည် ။ အီလက်ထရွန်၏ လျှပ်စစ်ပိုတင်ရှယ်စွမ်းအင် ပြောင်းလဲမှုကား အဘယ်နည်း ။
လူသိများသည် :
အီလက်ထရွန်တစ်ခုပေါ်ရှိ အား သွင်းမှု (e) = -1.60 x 10 -19 Coulomb
လျှပ်စစ်အလားအလာ = ဗို့အား (V) = 12 ဗို့
လိုအပ်သည်- အီလက်ထရွန်၏ လျှပ်စစ်အလားအလာစွမ်းအင်ပြောင်းလဲမှု (ΔPE)
ဖြေရှင်းချက်
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joules
အနုတ်လက္ခဏာသည် အလားအလာစွမ်းအင် လျော့နည်းသွားကြောင်း ညွှန်ပြသည်။
[irp]
၂။ ပြိုင်တူပြားနှစ်ခုကို အားသွင်းထားသည်။ ပြားများအကြား အကွာအဝေးမှာ ၂ စင်တီမီတာဖြစ်ပြီး ပြားများအကြား လျှပ်စစ်စက်ကွင်း ၏ ပမာဏမှာ ၅၀၀ ဗို့/မီတာဖြစ်သည်။ အပေါင်းဓာတ်အားသွင်းပြားမှ အနုတ်ဓာတ်အားသွင်းပြားသို့ အရှိန်မြှင့်လိုက်သောအခါ ပရိုတွန်၏ အလားအလာစွမ်းအင်ပြောင်းလဲမှုကား အဘယ်နည်း။
လူသိများသည် :
ပြားများကြားရှိ လျှပ်စစ်စက်ကွင်း၏ ပမာဏ (E) = 500 Volt/meter
ပန်းကန်ပြားများကြား အကွာအဝေး ( s) = 2 cm = 0,02 m
ပရိုတွန်ပေါ်ရှိ အားသွင်းမှု = +1.60 x 10 -19 Coulombs
လိုအပ်သည်- လျှပ်စစ်အလားအလာစွမ်းအင်ပြောင်းလဲမှု (ΔPE)
ဖြေရှင်းချက်
လျှပ်စစ်အလားအလာ:
V = E s
V = (၅၀၀ ဗို့/မီတာ) (၀.၀၂ မီတာ)
V = ၂၀၀ ဗို့
လျှပ်စစ်အလားအလာစွမ်းအင်ပြောင်းလဲမှု:
ΔPE = q V
ΔPE = (၁.၆၀ x ၁၀ -၁၉ C)(၁၀ ဗို့)
ΔPE = 16 x 10 -19 ဂျိုး
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 ဂျိုး
[irp]
၃။ အမှတ်နှစ်ခုကို ၁၀ စင်တီမီတာ အကွာအဝေးဖြင့် ခြားထားသည်။ A အမှတ် = +၉ μC တွင် အားသွင်းပြီး B အမှတ် = -၄ μC တွင် အားသွင်းသည် ။ k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C။ အမှတ် A သို့ အရှိန်မြှင့်လိုက်ပါက အမှတ် B တွင် အားသွင်းမှု၏ လျှပ်စစ်အလားအလာစွမ်းအင် ပြောင်းလဲမှုကား အဘယ်နည်း။
![]()
လူသိများသည် :
အားသွင်း A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
အားသွင်း B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = ၉ x ၁၀ ၉ Nm ၂ C −၂
အားသွင်း A နှင့် B အကြား အကွာအဝေး (r) = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
လိုအပ်သည်- လျှပ်စစ်အလားအလာစွမ်းအင်ပြောင်းလဲမှု (ΔEP)
ဖြေရှင်းချက်
