လွတ်လပ်စွာ လဲကျခြင်းတွင် အောက်သို့ ရွေ့လျားခြင်း - ပြဿနာများနှင့် ဖြေရှင်းချက်များ

Linear Motion – လွတ်လပ်စွာ ကျဆင်းမှုတွင် အောက်သို့ ရွေ့လျားမှုဆိုင်ရာ ပြဿနာများကို ဖြေရှင်းပြီးပါပြီ

၁။ ဘောလုံးတစ်လုံးကို ကနဦးအလျင် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့်ဖြင့် ဒေါင်လိုက်အောက်သို့ ပစ်ချပြီး ၂ စက္ကန့်အတွင်း မြေပြင်သို့ ကျရောက်သည်။ ဘောလုံး မြေပြင်သို့ မထိမီ နောက်ဆုံးအလျင်ကို ရှာပါ။ ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် ၂။ ရေခံနိုင်ရည်ကို လျစ်လျူရှုပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s

ကြာချိန် (t) = ၂ စက္ကန့်

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သော : နောက်ဆုံးအလျင် (v t )

ဖြေရှင်းချက်

အရှိန် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် ၂ ဆိုသည်မှာ တစ်စက္ကန့်လျှင် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် တိုးလာခြင်းဖြစ်သည် ။ ၃ စက္ကန့်အကြာတွင် အရှိန် = ၃၀ မီတာ/စက္ကန့်။

နောက်ဆုံးအလျင် = ၁၀ မီတာ/စက္ကန့် + ၂၀ မီတာ/စက္ကန့် = ၃၀ မီတာ/စက္ကန့်။

အောက်တွင်ပြထားသည့်အတိုင်း စဉ်ဆက်မပြတ်အရှိန်ဖြင့် ရွေ့လျားမှု အတွက် Kinematic ညီမျှခြင်းများ -

v t = vo o + at ………. 1

h = v ot + ½ မှာ ၂ ………. ၂

v t 2 = v o 2 + 2 ah ………။ ၃

vt = vo + gt

vt = 10 + ( 10)(2)

v t = ၁၀ + ၂၀ = ၃၀ မီတာ/စက္ကန့်

နောက်ဆုံးအလျင် = vt = 30 m/s

[irp]

၂။ ကျောက်တုံးတစ်တုံးကို တံတားပေါ်မှ ဒေါင်လိုက်အောက်သို့ ကနဦးအမြန်နှုန်း ၅ မီတာ/စက္ကန့်ဖြင့် ပစ်ချလိုက်ပြီး ရေထဲသို့ ၂ စက္ကန့်အတွင်း ရောက်ရှိသည်။ တံတား၏အမြင့်ကို တွက်ချက်ပါ။

လူသိများသည် :

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 5 m/s

ကြာချိန် (t) = ၂ စက္ကန့်

ဆွဲငင်အားကြောင့် အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သည် : တံတား၏ အမြင့် (အမြင့်)

ဖြေရှင်းချက်

h = v ot + ½ gt 2

h = (5)(2) + ½ (10)(2) 2

h = 10 + (5)(4)

h = ၂၀ + ၇၈.၄

h = ၉၈.၄ မီတာ

[irp]

၃။ ဘောလုံးတစ်လုံးကို မီတာ ၈၀ အမြင့်မှ ကနဦးအလျင် ၁၀ မီတာ/စက္ကန့်ဖြင့် ဒေါင်လိုက်အောက်သို့ ပစ်ချသည်။ (က) လေထဲတွင်အချိန် (ခ) ဘောလုံးမြေပြင်သို့ မထိမီ နောက်ဆုံးအလျင်ကို ရှာပါ။

လူသိများသည် :

အမြင့် (အမြင့်) = ၈၀ မီတာ

ကနဦးအလျင် (v₂o ) = 10 m/s

ဆွဲငင်အား၏ အရှိန် (g) = 10 m/s 2

လိုချင်သည် :

(က) အချိန်ကြားကာလ (t)

(ခ) နောက်ဆုံးအလျင် (v t )

ဖြေရှင်းချက်

(က) အချိန်ကြားကာလ (t)

နောက်ဆုံးအလျင်:

vt2 = v2 + 2 gh​

v t 2 = (10) 2 + 2(10)(80) = 100 + 1600 = 1700

vt = 41 မီတာ/စက္ကန့ ်

အချိန်ကြားကာလ (t):

vt = vo + gt

၄၁ = ၁၀ + (၁၀)(t)

၄၁ – ၁၀ = ၁၀ တန်

၈၀ = ၅ တန်

t = ၁၀ / ၂ = ၅ စက္ကန့်

(ခ) နောက်ဆုံးအလျင် (v t )?

v t = ၄၁ မီတာ/စက္ကန့်

[irp]

[wpdm_package id='513′]

[wpdm_package id='517′]

  1. အကွာအဝေးနှင့် ရွေ့လျားမှု
  2. ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်းနှင့် ပျမ်းမျှအလျင်
  3. စဉ်ဆက်မပြတ်အလျင်
  4. စဉ်ဆက်မပြတ် အရှိန်မြှင့်ခြင်း
  5. လွတ်လပ်စွာ ပြုတ်ကျခြင်း
  6. လွတ်လပ်စွာ ကျဆင်းမှုတွင် အောက်သို့ ရွေ့လျားခြင်း
  7. လွတ်လပ်စွာ ကျဆင်းမှုတွင် အပေါ်အောက် ရွေ့လျားမှု

a Comment ချန်ထား