၁။ အမှတ်နှစ်မှတ်အားသွင်းမှုများ၊ QA = +၈ μC နှင့် QB = -5 μC၊ r = 10 cm အကွာအဝေးဖြင့် ခြားထားသည်။ ပမာဏက ဘယ်လောက်လဲ။ လျှပ်စစ်အားk ကိန်းသေ = 8.988 x 109 Nm2C-2 = 9 x ကို 109 Nm2C-2.
![]()
လူသိများသည် :
အားသွင်း A (q A ) = +8 μC = +8 x 10 -6 C
အားသွင်း B (q B ) = -5 μC = -5 x 10 -6 C
k = ၉ x ၁၀ ၉ Nm ၂ C −၂
အားသွင်းများ A နှင့် B အကြား အကွာအဝေး ( r AB ) = 10 cm = 0.1 m
လိုချင်သည် - လျှပ်စစ်အား၏ ပမာဏ
ဖြေရှင်းချက်
Coulomb ရဲ့ ဥပဒေရဲ့ ဖော်မြူလာ :
![]()
လျှပ်စစ်အား၏ ပမာဏ:

[irp]
၂။ အောက်ပါပုံတွင်ပြထားသည့်အတိုင်း အားသွင်းထားသော အမှုန်နှစ်ခု။ Q P = +10 μC နှင့် Q q = +20 μC တို့ကို r = 10 cm အကွာအဝေးဖြင့် ခြားထားသည်။ လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ပမာဏကား အဘယ်နည်း။
![]()
လူသိများသည် :
အားသွင်း P (Q P ) = +10 μC = +10 x 10 -6 C
အားသွင်း Q (Q Q ) = +20 μC = +20 x 10 -6 C
k = ၉ x ၁၀ ၉ Nm ၂ C −၂
P နှင့် Q အားသွင်းမှုများကြား အကွာအဝေး (r PQ ) = 12 cm = 0.12 m = 12 x 10 -2 m
လိုချင်သည်- လျှပ်စစ် အား၏ ပမာဏ
ဖြေရှင်းချက်

[irp]
၃။ အောက်ပါပုံတွင်ပြထားသည့်အတိုင်း အားသွင်းထားသော အမှုန်သုံးခုကို မျဉ်းတစ်ကြောင်းတည်း စီစဉ်ထားသည်။ အားသွင်း A = -5 μC၊ အားသွင်း B = +10 μC နှင့် အားသွင်း C = -12 μC။ အခြားအားသွင်းနှစ်ခုကြောင့်ဖြစ်သော အမှုန် B ပေါ်ရှိ အသားတင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အားကို တွက်ချက်ပါ။
![]()
လူသိများသည် :
အားသွင်း A (q A ) = -5 μC = -5 x 10 -6 C
အားသွင်း B (q B ) = +10 μC = +10 x 10 -6 C
အားသွင်း C (qC ) = -12 μC = -12 x 10 -6 C
k = ၉ x ၁၀ ၉ Nm ၂ C −၂
အမှုန် A နှင့် B အကြား အကွာအဝေး (r AB ) = 6 cm = 0.06 m = 6 x 10 -2 m
အမှုန် B နှင့် C အကြား အကွာအဝေး (r BC ) = 4 cm = 0.04 m = 4 x 10 -2 m
လိုအပ်သည်- အမှုန် B ပေါ်ရှိ အသားတင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ပမာဏနှင့် ဦးတည်ရာ
ဖြေရှင်းချက်
အမှုန် B ပေါ်တွင် အသားတင်အားဆိုသည်မှာ အမှုန် A မှ အမှုန် B ပေါ်တွင် သက်ရောက်သော FBA အား နှင့် အမှုန် C မှ အမှုန် B ပေါ်တွင် သက်ရောက်သော FBC အား တို့၏ ဗက်တာပေါင်းလဒ်ဖြစ်သည်။
အမှုန် A မှ အမှုန် B ပေါ်တွင် FBA သက်ရောက်သော အား

လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ဦးတည်ရာသည် အမှုန် A (ဘယ်ဘက်သို့ ညွှန်ပြသည်) သို့ ညွှန်ပြသည်။
အမှုန် A မှ အမှုန် B ပေါ်တွင် F BC သက်ရောက်သော အား

လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ဦးတည်ရာသည် အမှုန် C (ညာဘက်သို့ ညွှန်ပြသည်) သို့ ညွှန်ပြသည်။
အမှုန် B ပေါ်ရှိ အ သား တင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အား
F B = F AB – F BC = 675 N – 125 N = 550 နယူတန်။
အမှုန် B ပေါ်ရှိ အသားတင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ဦးတည်ရာသည် အမှုန် C သို့ ညွှန်ပြသည် (ညာဘက်သို့ ညွှန်ပြသည်)။
[irp]
၄။ +Q 1 = 10 μC၊ +Q 2 = 50 μC နှင့် Q 3 တို့ကို အောက်ပါပုံတွင်ပြထားသည့်အတိုင်း ခွဲထားသည်။ အမှုန် ၂ ပေါ်ရှိ အသားတင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အားသည် သုညဖြစ်ပါက အမှုန် ၃ ပေါ်ရှိ လျှပ်စစ်ဓာတ်အားကား အဘယ်နည်း။

လူသိများသည် :
အားသွင်း ၂ (q ၂ ) = +၅၀ μC = +၅၀ x ၁၀ -၆ C
အားသွင်း ၂ (q ၂ ) = +၅၀ μC = +၅၀ x ၁၀ -၆ C
အားသွင်းမှု ၁ နှင့် ၂ အကြား အကွာအဝေး (r 12 ) = 2 cm = 0.02 m = 2 x 10 -2 m
အားသွင်း ၂ နှင့် အားသွင်း ၃ အကြား အကွာအဝေး (r 23 ) = 6 cm = 0.06 m = 6 x 10 -2 m
အမှုန် ၂ ပေါ်ရှိ အသားတင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အား (F2 ) = 0
လိုချင်သည် : တာဝန်ခံ ၃ (q ၃ )
ဖြေရှင်းချက်
အမှုန် ၂ ပေါ်ရှိ အသားတင်အားသည် အမှုန် ၁ မှ အမှုန် ၂ ပေါ်တွင် သက်ရောက်သော F 21 အား နှင့် အမှုန် ၃ မှ အမှုန် ၂ ပေါ်တွင် သက်ရောက်သော F 23 အားတို့၏ ဗက်တာ ပေါင်းလဒ်ဖြစ်သည်။
အမှုန် ၁ မှ အမှုန် ၂ ပေါ်တွင် F 21 အား သက်ရောက်သည်-

လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ဦးတည်ရာသည် အမှုန် ၃ (ညာဘက်သို့ ညွှန်ပြသည်) သို့ ညွှန်ပြသည်။
အား F23 အမှုန် ၂ ကို အမှုန် ၁ က သက်ရောက်စေသည်- 
လျှပ်စစ်ဓာတ်အား၏ ဦးတည်ရာသည် အမှုန် ၁ (ဘယ်ဘက်သို့ ညွှန်ပြသည်) သို့ ညွှန်ပြသည်။
အမှုန် ၂ ပေါ်ရှိ အသားတင်လျှပ်စစ်ဓာတ်အား = 0 :
